27 Sep, 2021 Posledná aktualizácia   6:22, Sep 22, 2021

Zdravý dizajn záhrady

Zverejnené v Základné informácie
Čítať 6473 krát
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)

Zdravý dizajn záhrady, alebo opačne - dizajn zdravej záhrady, čo si pod tým predstaviť?

Je to taký návrh záhrady, ktorá bude po zrealizovaní prekypovať zdravím, spokojnosťou, liečivými darmi v podobe zdravého jedla a byliniek a v neposlednom rade zdravými majiteľmi. 

Najlepšie pre vašu záhradku alebo pozemok je, pokiaľ sa necháte sami viesť intuitívnym vedením, ktorým sa k nám náš priestor prihovára (nie vždy a nie každý ho počujeme a ak ho aj počujeme, nie vždy ho aj počúvneme) a zároveň vnútorným hlasom, ktorý zas tlmočí predstavy a túžby.  Vtedy ste sami najlepšími dizajnérmi a tvorcami vašej záhrady, ktorá bude vašim nielen osobným a rodinným liečivým priestorom. 

Počúvajte ktorým smerom fúka vietor, kde svieti slniečko, kam stečie voda aj tá dažďová, kade putuje tieň cez deň, kde je sucho a kde zas naopak mokro, na ktorých miestach je pôda sypkejšia a kde zas naopak vytvára hrudky... Predstavujte si, kde raz budete sedieť s priateľmi, čo uvidíte, keď sa pozriete von z okna, aké zvuky budete počuť, farby budete vidieť.  Aké ovocie a plody budete vychutnávať v tieni akého stromu :-). 

So všetkými užívateľmi budúcej záhrady porozmýšľajte, aké plody by mala záhradka prinášať, čo vám chutí, čo máte radi, ako by ste radi využili prietor aby vám všetkým prinášal radosť a pohodu.  Je veľmi dôležité, aby každý našiel v záhrade to "svoje".  Deti miesto na hranie, domáci majster miesto na majstrovanie, gazdinká miesto na meditácie, tancovanie... všetci spoločne posedenie na hojdačke,  prírodné jazierko (keď je pozemok veľký zmestí sa aj prírodné kúpacie), miesto pre psíka, mačičku, divé vtáctvo, netopiere, ježkov, žabky, opeľovače.... koľko ľudí, toľko chutí :-).

Čím viac a podrobnejších predstáv budete mať, tým viac tvorivej zdravej energie vložíte do vášho budúceho priestoru.  

Rada vám pomôžem pri zostavovaní návrhu tým, že umiestnim jednotlivé vami vysnívané prvky, rastliny a zvieratá do návrhu tak, aby boli umiestnené čo najlepšie v súvislosti s požiadavkou na svetlo, vodu, teplo, tieň, spoločnosť ostatných rastlín, veľkosť a ďalšiu pridanú hodnotu (napríklad baza urýchľuje kompost, moruša nakŕmi aj hydinu, vtáčí zob poteší hladné vtáčie krky, vodný biotop môže zbierať dažďovú vodu zo strechy a podobne).  Tiež viem poradiť aké rastliny sú na čo vhodné, jedlé, liečivé, inak úžitkové, alebo naopak nevhodné.

Navrhovanie prírodnej jedlej liečivej záhrady je spoločný proces.  Čím viac SEBA vložíte do tvorenia, tým viac vám to vaša budúca záhradka raz vráti...

 

 

 

 

Naposledy zmenené utorok, 17 február 2015 18:38
Hanka

Dobrý deň, teším sa, že v tejto chvíli čítate moju webovú stránku. Volám sa Hanka, niekoľko rokov sa venujem prírodným jedlým a liečivým záhradám.  Všetky články a fotografie na tejto web stránke vznikli preto, aby vás všetkých inšpirovali a ukázali, ako sa dá žiť v záhradke v súlade s prírodou. 

Webstránka: www.prirodne-zahrady.sk
Viac z tejto kategórie: GDPR »

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka