27 Sep, 2021 Posledná aktualizácia   6:22, Sep 22, 2021
Zverejnené v Realizácie
Čítať 9247 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Táto záhrada (alebo budúca záhrada) je na 6 árovom pozemku s novostavbou.  Na pozemku sa nachádzala suchá stavebná suť a kamenistá chudobná pôda.  Pôvodná ornica bola žiaľ realizátorom stavby odvezená.  V takom stave sme s pozemkom začínali. Rozhodla som sa pôdu zúrodniť - je to pracnejšie ako doviezť hotovú pôdnu navážku, ale rozhodne finančne oveľa nenáročnejšie.

Všetky práce na budúcej záhrade začali v máji 2011 zarovnaním pozemku a odstránením najväčších kameňov (neskôr boli použité na výstavbu bylinkovej špirály).   Následne sme vysiali lúčnu zmes namiesto trávnika ( zmes mätonohov a ďatelín - na zúrodnenie, dodajú pôde dusík). Kvôli odtieneniu od susedných domov (domy sú naprojektované veľmi blízko pri sebe) a tiež v mieste koľajnice posuvnej brány som navrhla a posadila aj stálozelené tuje smaragdové (viem že to nie je celkom v duchu ekozáhrad).  Ostatná výsadba: orech kráľovský,  jabloň (duo), hruška (duo), mandľa, liesky, baza čierna, drieň, ruža veľkoplodá, rakytník rašetliakový, arónia bobuľoviny a iné.  Všetko je samozrejme ešte veľmi malé, takže plocha bude využitá v budúcom roku na nenáročné jedlé plodiny (rôzne zeleninové priesady).  Bol založený kompost, privezená slama a konský hnoj na obnovu pôdy.

Rok 2011 - ďatelinová lúčna zmes, posadené hlavné stromy a kríky, polievané priebežne. Kompostovisko, ohnisko. Na zimu zamulčované. Okrasné lúčne kvety.

Máj 2012 - ďatelina priebežne sekaná, zhotovené pergoly, laminátové jazierko, bylinková špirála, zeleninové multizáhonky mulčovanie slamou, založený rýchlorastúci jednoročný plot z kukurice, slnečníc a popínavých fazúľ (kým trvalé kríky vyrastú na odtienenie). Okolo stromkov kruhy na pestovanie plodín - kým koruny narastú.

O rok Máj 2013 - všetko kvitne, z bylinkovej špirály je bylinková džungľa, zimu prežil dokonca aj chúlostivý rozmarín. Posadili sme všelijaké dobroty, čakáme až sa rozrastú. Začína sa tvoriť pôda, nasťahovali sa a množia sa dážďovky, čo je dobrým znakom. Lúka si sama vyberá odolné rastlinky do sucha.

Rok 2016 - z mladej záhradky sa pomaly stáva jedlý a liečivý ozobávací raj. Za našu pozornosť sa nám odvďačuje úrodou zeleniny a ovocia. Pestrosť výsadby prilákala rôzne opeľovače a vtáky. Myšky si zasa pritiahli pozornosť užoviek, ktoré strážili rovnováhu. Dokonca sa do záhradky nasťahovala aj rodinka túlavej mačičky, ktorá v tvoriacej sa húštine výsadby umožňujúcej ochranu priviedla na svet mačiatka. Začína sa pomaly rodiť budúca jedlá a liečivá džungľa.

Rok 2017 - tým, že do tejto záhradky chodíme iba občas a vzhľadom na veľmi suché horúce letá a množstvo zeleninových priesad, záhradka dostala veľmi jednoduchú, na kolene a z Hornbachu zakúpenú závlahu v podobe niekoľkých postrekovačov a kvapkovej závlahy. Vodu čerpáme zo studne, ktorá je kombinovaná aj na elektrické ponorné čerpadlo, a aj na mechanický "rumpál" (ak by vypadla elektrina).  Závlažovanie zeleniny so sebou prinieslo výzvu v podobe slizniakov a tak občas naše kačičky plemena indický bežec idú s nami na výlet.  Z jednej záhrady do druhej, aby sa najedli a zalovili si zároveň.  Začala plodiť aj hlošina okoličnatá aj hurmikaki, ktorú som dostala pred rokmi od kamarátky.

Rok 2018 - dostala som do daru niekoľko ročnú vinohradnícku broskyňku vypestovanú z kôstky.  Táto odroda je odolná voči kučeravosti listov, ale pre istotu dostala pod korunu posadený chren dedinský, ktorý hubovité ochorenia potláča (nielen). 

Prerod bývalej stavebnej sute a neúrodnej kamenistej zeme na úrodnú živú a pestrú mladú a plodnú prírodnú jedlú liečivú záhradku si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii dolu.

Záhrada dostala v júli 2018 plaketu s ježkom, teda štatút "certifikovaná prírodná záhrada". Je to výuková záhrada, v ktorej od jesene 2018 až doteraz prebiehajú moje kurzy. Je to praktické spojenie teórie s názornými ukážkami ako a čo sme robili, priamo na mieste. K záhrade je v rámci kurzov prispôsobená trieda, ako zázemie. Časť výuky prebieha vonku v záhrade, podľa aktuálneho počasia.  
Keďže záhradka už má čo ukazovať, robím v nej a v triede kurzy na tému navrhujeme, zakladáme, budujeme, pestujeme bez chémie, prirodzená ochrana pred škodcami, liečivé rastliny a bylinky, energie v záhrade a šikovníčkové kurzy z prebytkov zo záhrady. 

Rok 2019 - okrem klasickej záhradnej zeleniny skúšam pestovať batáty, arašidy, zemnú mandľu. 

Viac informácií o zostave aktuálnych kurzov nájdete tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/aktualne-kurzy

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o postupoch a tiež vidieť viac fotografií ako sa menila v čase, čo všetko a ako sme robili a samozrejme vidieť všetky tieto veci priamo v záhradke na živo, pripravila som pre vás špeciálne kurz na tému Zakladáme malú prírodnú záhradu.  Teda ako si založiť záhradu bez navážky krok za krokom, aj na stavebnej suti, budovanie záhonov, bylinkovej špirály, jazierka, zakladanie lúky, budovanie suchého múrika a veľa iných praktických postupov. 

Hanka Sekulová 

Okrem fotogalérie a obsahu kurzov pozrite tiež môj videokanál na youtube, kde veľa postupov vysvetľujem. Všetky videá sú voľne dostupné aj v sekcii http://www.prirodne-zahrady.sk/na-citanie-a-pozeranie/zahradne-videa

Obe naše certifikované prírodné záhrady, vrátane postupov,  sú popísané v mojich knihách, ktoré nájdete zasa tu: https://www.martinus.sk/authors/hanka-sekulova

Naposledy zmenené streda, 19 február 2020 17:30
Viac z tejto kategórie: Živé prútené ihrisko z vŕby »

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka