27 Sep, 2021 Posledná aktualizácia   6:22, Sep 22, 2021
Zverejnené v Realizácie
Čítať 9227 krát
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Záhrada je na 10 árovom pozemku a bola založená na jeseň v roku 2004. So založením na začiatku pomáhala záhradná firma. Do návrhu som  presadila rastliny v tom čase nie bežné pre štandardné záhrady: orech vlašský, gaštan jedlý, liesky viac druhov, baza čierna, dulovec, maliny, ostružiny, jahody (vrátane lesných), lipa, ovocné stromy (jabloň, hruška, višňa, čerešňa, marhuľa, broskyňa), vŕba, kivi, ruža šípková, čučoriedky, zemolez kamčatský. Dnes na záhrade pestujeme aj hrášok na jedenie, bylinky do kuchyne a na liečenie, paradajky a iné.  Záhrada je veľmi útulná, ale pôvodná výsadba stromov záhradnou firmou je dnes veľmi hustá, je potrebné presvetľovať...  Záhradné jazierko ako aj veľkú časť výsadby sme realizovali sami.  Záhradka je taký hybrid medzi štandardnou záhradou a prírodnou záhradou.  Čím ďalej prebieha jej zmena na jedlú prírodnú záhradu o čom svedčí aj to, že je často vyhľadávaná rôznymi druhmi zvierat a živočíchov.  Každý rok sa o záhradu delíme s divými kačkami, drozdími rodinkami, ježkom a rodinkou včiel.

Rok 2012 - založené spoločenstvá rastlín okolo jednotlivých stromov a kríkov (jedlé alebo liečivé rastliny), zhotovené pergoly na jedlé popínavky, parenisko, rozšírené bylinkové a zeleninové jedlé záhony rozstrúsené na prírodno na viaceré miesta záhrady.  V máji 2012 sme si zadovážili roj včelej rodinky do prírodného úľa.
Rok 2013 - založené vyvýšené záhony z troch strán okolo domu (okrem severnej strany), urobili sme malú bylinkovú špirálu na bylinky do kuchyne, naše včielky sa nám vyrojili.
Rok 2014 - bol rok invázie slizniakov, tak sme sa rozhodli zadovážiť si predátorov - kačky plemena indický bežec.  Ku kačkám sme pridali malý kŕdlik okrasných sliepočiek liliputiek s kohútikom.  Zázemie sme im vybudovali pri severnej časti domu.
Rok 2015 - prvé domáce vlastné vajíčka :-).

 

Naposledy zmenené streda, 11 marec 2015 17:43

Galéria obrázkov

View the embedded image gallery online at:
http://bio-ekozahrady.sk/realizacie/zahrada-1#sigProId9574aef429
Viac z tejto kategórie: Záhrada 2 »

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka