07 May, 2021 Posledná aktualizácia   4:18, May 5, 2021

Zdravie zo záhrady-videoseriál-6.diel

Zverejnené v Záhradné videá
Čítať 2186 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Prírodná záhrada v júni. Včely a iný užitočný hmyz v záhrade.

V júni sa všetko láme. Letný slnovrat, prvý letný deň, magický svätojánsky deň, večer a noc, medardova kvapka ktorá na nás kvapká. Nie síce 40 dní podľa pranostiky, a nie kvapká, ale leje. Ale aj neuveriteľné horúčavy a sucho, ktoré striedajú silné prehánky. Tiež je to obdobie oberania ovocia, pokračovanie rojenia včielok, medobrania, kvitnutia lipy a veľkého množstva rôznych byliniek.

Jún v našej prírodnej záhrade
V mesiaci jún sa každým rokom mení naša prírodná záhrada na jedlú a liečivú džungľu. Do slova a do písmena. Taký jedlý liečivý súkromný miniles.
Začiatkom mesiaca sme sa učerešňovali. Popri kompletnej očiste krvi pomocou čerešňovej skoro monodiéty, pri ktorej sme denne skonzumovali na kilá našich sladučkých a zdravých plodov, bez pridanej červíčej nutričnej hodnoty. Podelili sme sa so susedmi, rodinou, drozdíkmi. Na svoje si prišli aj včielky, osy a iní maškrtníci. Spoločne s nami maškrtila aj sršnica, ale mierumilovne. Vedela, že jej nič nehrozí. Navyše sršni držia pod kontrolou agresívnejšie osy. Netraba sa báť.
Bola veľmi dobrá úroda jahôd. Domáci samozber každý druhý deň.
V tieto dni sa zasa asi prejeme ríbezlí. Dozrievajú višne, ktorých je tento rok tiež veľmi veľa. To bude prírodných vitamínov :-).
Provokujem pravda? Ale veď každý, kto má kúsok záhrady, má možnosť pestovať si vlastné zdravé plody. Ríbezle, maliny, egreše, jahody, sú veľmi nenáročné v vďačne prijmú aj miesto na terase, alebo balkóne. Navyše aj pekne vyzerajú. Dáte sa nahovoriť?

Z plodovej zeleniny začíname oberať uhorky a cukiny. Z cesnakových stvolov, ktoré oberám, aby cesnak nestrácal silu kvitnutím, som urobila cesnakový skladaný chlebík a pomazánku.
Kvitnú ľaliovky, ktoré sú nielen krásne, ale aj jedlé a veľmi chutné. Neveríte? Vyskúšajte.

Svätojánska noc, 3 dni po letnom slnovrate

V júni sa zbiera a ja nie som výnimka, veľká časť byliniek. Hovorí sa, že najlepšie sa zbierajú okolo 24. júna, kedy vraj majú najväčšiu silu. Na svätojánsku noc. Bylinkou tohoto dňa je ľubovník bodkovaný, alebo tiež svätojánska bylinka. Ja z nej pripravujem liečivý svätojánsky olej, ktorý je veľmi vhodný na popáleniny od slnka ( a ktorý sa mi práve vylial na klávesnicu a myš, keď som natierala spálené plecia dcérke Miške). O bylinkách podrobnejšie napíšem a natočíme video v júlovej časti.

Svetluška, alebo mohutný roháč

V júni nám okrem iných užitočných pomocníkov poletujú a svetielkujú aj magické svetielka svätojánskych mušiek. Samček lieta, je menší ale samička je plazivá, vyzerá ako taký plazivý rohatý čert. Pri tme to však nevidno a tiež svetielkuje éterickým neónom - lákadlom pre samčeka.

V júni sme v našej prírodnej záhrade svedkami ďalšej nie celkom štandardnej situácie. Zvyknú sa k nám zlietavať roháče a roháčice na svadobnú cestu. Roháč je náš najväčší chrobák a je zákonom chránený, pretože je zriedkavý. No my ho máme v záhrade veľa. Je zaujímavé sledovať tieto ťarbavé lietadlá, ktoré sú také ťažké, že podľa zákonov aerodynamiky by vraj vôbec nemali lietať. Ale keďže o týchto zákonoch nič nevedia, tak si veselo lietajú. Hlavne samčekovia sú ťarbavejší a tak som ich občas musela zachraňovať pred hladnými zobákmi našich mäsožravých kačiek plemena indický bežec.
Záhrada je plná rôznofarebných motýľov, dravých vážok, lienok, ucholakov, ale aj rôznych iných opeľovačov všetkých veľkostí.

Opeľovače
Naša záhradka nám dáva veľa svojich darov. Nie je to však len o premyslenej výsadbe a následnej starostlivosti spolu s prírodou. Veľmi dôležité na to, aby bola úroda sú opeľovači. Bez opeľovačov sa z väčšiny kvetov nevyvinú plody, ktoré aj dozrejú. Preto sú opeľovače veľmi dôležitou súčasťou prírodných priestorov a podľa mňa by sme im mali vytrvárať vhodné podmienky všade, kde je to len možné. Napríklad aj v našich záhradách.
Okrem divých opeľovačov, ako sú rôzne čmele, včielky samotárky, dlhozobka, motýle (ano aj motýle opeľujú), našim asi najznámejším opeľovačom je včela medonosná.
Včielky nám okrem opeľovania pomáhajú aj tým, že nám poskytujú do daru med, vosk, propolis, včeliu kašičku a harmonizujú priestor. Málokto vie, že aj včelí jed je okrem toho, že môže vyvolať silnú alergickú reakciu aj silným liekom.
A tak som sa rozhodla, že v prírodnej záhrade by mala byť aj včelia rodinka, alebo včelie rodinky.
Prvú včeliu rodinku sme do záhrady prijali v máji 2012.

Podrobnejšie som o včielkach a o našom súžití so včelou rodinkou popísala v mojich knihách Darujme si zdravie z vlastnej záhrady a Darujmesi srdce z vlastnej záhrady.

Cesta včelieho roja
V roku 2015 sme zostali bez včielok a tak som nedočkavo vyzerala prirodzene vyletený roj, ktorý by naša prírodná záhrada mohla prijať medzi seba. Do prírodného úľa s pozorovacím okienkom.

3. júna 2016 sme sa konečne dočkali. Včelár Martin, ktorý je v našej lokalite volaný k vyleteným rojom mi zatelefonoval, že jeden pekný roj visí na strome v dedine Zlaté klasy. Že mi ho zvesí miestny včelár Edo (vďaka :-) ale že si ho budem musieť odviezť autom sama,lebo sú všetci rozlietaní. Či si trúfam.

Správa ma potešila, ale aj zaskočila. Práve som totiž bola na jednom kurze, kde som sa učila vyrábať prírodné farby. Náhodou hneď, vedľa obce s "mojim" rojom včiel. Tiež som nemala so sebou vôbec nič ku preprave tak vzácneho a hlavne nevyspytateľného nákladu. Na včielky sme však doma už čakali dlhšie, tak som neváhala a vybrala sa pre roj...

Včeliu rodinku medzitým včelár Edo striasol z konára do staršieho úľa, ktorý mal voľný. Začala moja dobrodružná cesta s úľom plnom nespokojných včelích bytostí. Ani mne by sa nepáčilo, keby ma striasali, zatvorili, prenášali a prevážali. No ale inak sa nedalo.
Moje predtuchy sa vyplnili. Veľmi skoro som pri šoférovaní začula výhražné nespokojné bzučanie. Potom ďalšie a ďalšie. Milé včielky našli pri hŕkaní cestou niekde skulinku, ktorou mi začali vyletovať. Aj napriek deke, ktorá starý úľ obaľovala. No pomoooc. Rýchlo som hľadala nejaké miesto, kde môžem odstaviť svoje auto, v ktorom mi výhražne poletovali nespokojné bzučky.

Na šťastie včelár Edo zachytil moje zúfalé volanie o pomoc a prišiel rýchlo pomôcť. Včielky preložil a previezol do našej prírodnej záhrady. Veľká vďaka:-).

Rodinku sme nechali po náročnom dni vydýchnuť a na druhý deň ju prišiel preložiť do nášho domáceho prírodného úľa náš včelár Martin. Včielky sa rýchlo udomácnili, začali stavať plásty a nosiť medík. Kráľovná usilovne začala znášať do nového príbytku vajíčka - základ novej rodiny.

Včielky chodím stále pozerať cez pozorovacie sklenené okienko na boku úľa. Už som urobila aj prehliadky vo vnútri úľa, či je všetko v poriadku, ale pre istotu som zavolala nášmu včelárovi Martinovi. Obom včelárom Martinovi a Edovi veľmi pekne ďakujem za pomoc :-).

Rodinke sa zatiaľ darí dobre a veľmi sa z nej tešíme. Sú to mierumilovné dobré včielky. Ušetrili ma a zaobišla som sa bez jediného výchovného žihadla :-).

Domáci bylinkový medový likér

Od včelára Martina som dostala zvyšky plástov s medom, ktoré zostali po medobraní. Pre našu novú včeliu rodinku na posilnenie po presťahovaní.
Plástov s medíkom bolo veľmi veľa, tak sme sa so včielkami podelili a z časti som urobila aj niečo pre nás-nevčielky. Založila som kvasiť medovinu a vyčarovala bylinkový medový likér.

Niekoľko obrázkov z procesu výroby som uverejnila aj na mojej fcb stránke Prírodné jedlé záhrady www.facebook.com/Prirodne.Jedle.Zahrady.

Veľa ľudí si pýtalo recept na medový bylinkový likér,tak som ho teraz spísala, aby bol pre všetkých.

Suroviny: Ja som použila medový sirup, ktorými zostal po vytápaní plástov, bylinky a vodku. Pre nedržiteľov plástov použite vodu a med, v pomere 2 diely vody :1 diel medu, alebo podľa chuti a citu. Taká hustejšia medová voda. Pridala som rôzne bylinky, aby bol likér viac liečivý. Materinu dúšku, šalviu, medovku, yzop. Naša Miška prišla s nápadom, že by to chcelo ešte mätu. Veeeľa mäty, čím likér získal osviežujúcu chuť a vôňu.

Postup: Všetko som spolu varila vyše hodiny. Lektvar som nechala cez noc vychladnúť a na druhý deň som pridala vodku. Na 5 litrov medovej zmesi som priliala 3 litre čistej vodky.
Všetko som prefiltrovala cez plátno do veľkej sklenenej nádoby. Likér je veľmi chutný a lahodný, ale bude ešte lepší, keď ho necháme niekoľko týždňov odstáť, aby sa ustálili chute a vône.
Tak na zdravie :-).

Viac o našej prírodnej záhrade, ako aj veľa tipov a receptov, nájdete v knihách Darujme si zdravie z vlastnej záhrady a Darujme si srdce z vlastnej záhrady.

Teším sa v júlovej časti, v ktorej sa budeme venovať viac bylinkám.

Hanka

Viac o našej prírodnej záhrade, ako aj veľa tipov a receptov, nájdete v knihách Darujme si zdravie z vlastnej záhrady a Darujme si srdce z vlastnej záhrady.

Článok je zverejnený na  http://lepsiden.sk/prirodna-zahrada-v-juni-vcely/ aj s fotografiami :-).

Hanka

 

 

Naposledy zmenené nedeľa, 24 júl 2016 07:08

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka