Jedlé spoločenstvá rastlín

19.09.2021

Aby sme napodobnili prírodu v záhrade tak, aby fungovala, odpozorujme od nej ako to robí.

Veľa záhrad je navrhnutých tak, že jednotlivé stromy a kríky stoja osamotené v udržiavanom skoro golfovom trávniku, ktorý ohraničujú stĺpy vždyzelených tují ako vojakov. Priznám sa, takúto zostavu som veru v prírode nikde nevidela...a vy? V prírode sú pohromade stromy, vyššie, nižšie kry, vyššie nižšie trvalky a vyššie a nižšie dvoj a jednoročné rastliny. Všetko spolu s popínavkami v dobrej vzájomnej spoločnosti, ktorá sa navzájom podporuje a pomáha si.

Stromy chránia ako dáždnik rastliny pod ním pred slnečnou páľavou a inými poveternostnými vplyvmi a rastliny pod ním mu to oplácajú tým, že udržujú svojimi listami vodu pred rýchlym odparovaním, svojimi koreňmi vyhľadávajú živiny z miest kam strom už nedočiahne a niekedy samé vylučujú látky ktoré sú pre strom nejako užitočné. Krátkoveké rastliny po skončení životnej púti zúrodnia pôdu pod stromom. Vyššie kry na severnej strane stromu chránia kmeň stromu pred mrazom, na južnej zas v lete pred páľavami.
Takto to samozrejme v menšom funguje zas ďalej, nižšie a nižšie. Ako také poschodia. Najvyššie poschodie sú stromy, pod nimi sú vyššie kry, nasledujú nižšie kry, ešte nižšie poschodie patrí vyšším a nižším rastlinám. Popínavky sa môžu ťahať cez všetky takéto poschodia :-).

Spoločenstvá môžu byť rôzne: spoločenstvá stromov, kríkov, trvalkové... V našich jedlých prírodných záhradkách si vieme napodobniť prírodu s tým, že v spoločenstvách umiestnime jedlé, liečivé a inak užitočné rastlinstvo.
Asi najznámejšie pre záhradkárov sú vhodné zeleninové a bylinkové spoločenstvá. Asi poznáte že paradajka s bazalkou sa majú rady nielen v kuchyni, ale dobre sa im darí keď ich vysadíme spolu. Tak isto uhorky s kôprom. Príkladov je veľa.

Menej už asi poznáme, že malé bobuľové kríky ako napríklad ríbezle, maliny, egreše, zimolezy sú vďačné a dobre plodia aj pod stromami v spoločenstve. A tiež že jahody sa budú tešiť pod ríbezlami z južnej strany. Keď im pridáme ešte cesnak a aksamietnice, nemusíme sa ďalej trápiť so zdravím rastliniek a voškami. No nie je to úžasné? :-). A že z južnej strany stromov alebo kríkov môžeme pestovať aj zeleninu ktorá potrebuje slnko?
A ešte jedna skvelá správa pre majiteľov štandardných záhrad: Aj golfový trávnik sa dá ľahko zmeniť na lúku, osamelo stojace stromy sa dajú dosadiť jedlými poschodiami, a aj k tujkám sa môžu pritulkať určité druhy jedlých rastliniek.