14 Aug, 2020 Posledná aktualizácia   4:15, Jul 1, 2020

Hanka

Dobrý deň, teším sa, že v tejto chvíli čítate moju webovú stránku. Volám sa Hanka, niekoľko rokov sa venujem prírodným jedlým a liečivým záhradám.  Všetky články a fotografie na tejto web stránke vznikli preto, aby vás všetkých inšpirovali a ukázali, ako sa dá žiť v záhradke v súlade s prírodou. 

Jedlá "burina" alebo divoká zelenina z prírody na jar, poklady pŕhľavy a iné jedlé užitočné divé bylinky.

V roku 2019 som začala spolupracovať s STV na relácii Postav dom zasaď strom. V pokračovaní nášho miniseriálu o permakultúrnej záhrade budeme hovoriť o tom, čo robíme v prírodnej záhrade na jar a ako si záhrada poradila s listovou perinou ponechanou pod stromami, ako využiť zvyšky po presvetľovaní stromov a kríkov.

V reportáži, ktorá sa vysielala 16. mája .2020 na STV1 sme natáčali v apríli v našej druhej prírodnej menšej výukovej záhradke Hanka (to je záhrada v ktorej robím kurzy v rámci cyklu Škola prírodných záhrad). Rúška na tvárach boli predpísané z dôvodu corona opatrení.

Veľa súvislostí nájdete popísaných aj v mojich knihách, ktoré nájdete napríklad aj na Martinus.sk https://www.martinus.sk/authors/hanka-sekulova

Celú reláciu nájdete v priloženom linku z archívu, naša reportáž začína od 24 minúty sekundy: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14061

Prajem inšpiratívne pozeranie. Hanka Sekulová a www.prirodne-zahrady.sk

V reportáži budeme hovoriť o tom, čo robíme v prírodnej záhrade na jar a ako si záhrada poradila s listovou perinou ponechanou pod stromami, ako využiť zvyšky po presvetľovaní stromov a kríkov.

V roku 2019 som začala spolupracovať s STV na relácii Postav dom zasaď strom. V reportáži, ktorá sa vysielala 2. mája .2020 na STV1 sme natáčali v apríli v našej druhej prírodnej menšej výukovej záhradke Hanka (to je záhrada v ktorej robím kurzy v rámci cyklu Škola prírodných záhrad). Rúška na tvárach boli predpísané z dôvodu corona opatrení.

Veľa súvislostí nájdete popísaných aj v mojich knihách, ktoré nájdete napríklad aj na Martinus.sk https://www.martinus.sk/authors/hanka-sekulova

Celú reláciu nájdete v priloženom linku z archívu, naša reportáž začína od 24 minúty 30 sekundy: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14061/224436

Prajem inšpiratívne pozeranie. Hanka Sekulová a www.prirodne-zahrady.sk

1. mája 2020, čas 13.00-16.00. On-line interaktívny kurz na tému Prirodzená ochrana v prírodnej záhrade.
Čo všetko chránime v záhrade, čo sú to škodcovia, ako prizvať prírodu na spoluprácu, čo spôsobuje premnoženie škodcov a iné spôsoby ochrany bez použitia agresívnej chémie a postupov, ktoré nie sú v súlade s prírodou. Ako na premnožené vošky, slizniakov, ako nám vedia pomôcť osy, prečo sa netreba báť sršňov. Premnožené hlodavce a ako prilákať užovky. Ježko, krtko a iní zvierací pomocníci. Rastlinné výluhy, kučeravosť broskýň, múčnatka.
Doba trvania 3 hodiny. Cena za online kurz je 25,- EUR, a je vrátane mojej PDF e-knihy Prirodzená ochrana v malej permakultúrnej prírodnej záhrade. Pokiaľ e-knihu ktorá je k téme už máte, suma za samotný kurz je bez PDF publikácie 15,- EUR. E-kniha bude dostupná za zvýhodnenú cenu 10,- EUR len v rámci kurzu ako jeho štúdijná súčasť, inak je k dispozícii na vybraných internetových kníhkupectvách v sume 12,95,- EUR (Martinus.sk Martinus.cz). Pokiaľ už moju PDF e-publikáciu na túto tému máte, cena kurzu bez e-knihy je 15,- EUR.

Kurz bude interaktívny, budem veľa hovoriť a ukazovať, zdieľaním časti mojej obrazovky, prostredníctvom interaktívneho programu ZOOM. Časť kurzu bude ponechaná aj na vaše otázky. Budeme uzavretá virtuálna trieda, poprosím teda "školné" uhradiť tak, aby som ho najnejskôr deň pred kurzom mohla identifikovať a následne vám poslať mailom kľúč na prihlásenie sa do našej online triedy.

V prípade záujmu mi prosím napíšte mail na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. pošlem vám podrobnejší postup a tiež platobné údaje (VUB). Treba napísať tiež, či máte záujem o balík kurz s PDF publikáciou, alebo samotný kurz bez štúdijného materiálu.

Samotný kurz budem nahrávať, takže sa k nemu budete môcť kedykoľvek vrátiť podľa potreby.

Ďakujem za pochopenie, Hanka Sekulová
www.martinus.sk/authors/hanka-sekulova

 

Označené v

Kurzy v on-line verzii

Milí prírodníci, pristúpila som k doplneniu mojich klasických kurzov o kratšie on-line verzie, ktoré budú paralelne vedľa seba bežať aj s kurzami v našej triede a výukovej prírodnej záhrade.

Keďže prvý náš spoločný on-line kurz spôsobil, že ste si vyžiadali aj ďalšie on-line témy, rozhodla som sa, že keď už som si naštudovala celú aplikáciu a proces, tak teda pridám pravdaže aj ďalšie témy, podľa obdobia tak, aby boli aktuálne.

Doba trvania 3 hodiny. Cena za online kurz je 15,- EUR,- /účastník.

Pri niektorých on-line kurzoch je možné si kúpiť balíček, teda kurz vrátane príslušného štúdijného materiálu, čo je 88 stranová PDF e-kniha z cyklu Škola prírodných záhrad (PDF e-kníh je spolu 7 na rôzne témy, bližšie informácie tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/na-citanie-a-pozeranie/novinky/item/182-e-knihy-skola-prirodnych-zahrad ).  E-kniha bude v rámci on-line kurzu dostupná za zvýhodnenú cenu 10,- EUR ako jeho štúdijná súčasť, inak je k dispozícii na vybraných internetových kníhkupectvách v sume 12,95,- EUR (Martinus.sk Martinus.cz).

Kurz bude interaktívny, budem veľa hovoriť a ukazovať, zdieľaním časti mojej obrazovky, prostredníctvom interaktívneho programu ZOOM. Časť kurzu bude ponechaná aj na vaše otázky. Budeme uzavretá virtuálna trieda, poprosím teda "školné" uhradiť tak, aby som ho najneskôr deň pred kurzom mohla identifikovať a následne vám poslať mailom kľúč na prihlásenie sa do našej online triedy. Tiež pošlem jednoduchý zrozumiteľný návod, ako si nainštalovať potrebnú aplikáciu a celý postup.

V prípade záujmu mi prosím napíšte mail na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. zapíšem si vás a následne vám pošlem podrobnejší postup a tiež platobné údaje (VUB). Treba napísať tiež, či máte záujem o balík kurz s PDF publikáciou, alebo samotný kurz bez štúdijného materiálu.

Samotný kurz budem nahrávať, takže sa k nemu budete môcť kedykoľvek vrátiť podľa potreby. Je to kvôli tomu, že pokiaľ si potrebujete odskočiť, alebo sa nestihnete pripojiť včas, môžete si celý kurz pozrieť zo záznamu. Záznam je iba pre účastníkov kurzu. Pokiaľ viete, že sa nemôžete zúčastniť, ale radi by ste mali záznam, treba sa riadne prihlásiť ako účastník.

Dostala som otázky, či je možné si zakúpiť záznam z kurzu aj spätne, pokiaľ ste sa nemohli zúčastniť a tému už tento rok nebudem opakovať. Áno, môžete, treba mi napísať mail.

Milí prírodníci, pokiaľ mi napíšte mail, sledujte prosím mailovú aj spamovú schránku. Nezabudnite dať do mailovej adresy pomlčku...

Momentálne vypísané témy:

ON-LINE KURZ PRIRODZENÁ OCHRANA V ZÁHRADE (termín 1.5.2020 prebehol)- Čo všetko chránime v záhrade, čo sú to škodcovia, ako prizvať prírodu na spoluprácu, čo spôsobuje premnoženie škodcov a iné spôsoby ochrany bez použitia agresívnej chémie a postupov, ktoré nie sú v súlade s prírodou. Ako na premnožené vošky, slizniakov, ako nám vedia pomôcť osy, prečo sa netreba báť sršňov. Premnožené hlodavce a ako prilákať užovky. Ježko, krtko a iní zvierací pomocníci. Rastlinné výluhy, kučeravosť broskýň, múčnatka.
Cena s príslušnou PDF epublikáciou 25,- EUR. Je možné zakúpiť aj samotný záznam, vrátane PDF.

VČELY A INÉ OPEĽOVAČE V ZÁHRADE - (Termín 15.5.2020 prebehol) - Téma je určená pre nevčelárov, pre začínajúcich a hľadajúcich základné informácie k alternatívnemu chovu. Podelím sa o informácie, ktoré som sama pracne hľadala. Vlastné skúsenosti, fotopostupy, alternatívne úle, zaujímavé informácie a súvislosti zo života včiel. Prečo potrebujeme opeľovače, ako si nasťahovať divé opeľovače, popis najznámejších. Význam sršňov, čo robia osy, ako si ubytovať čmele. Vhodné aj pre deti.
Cena s príslušnou PDF epublikáciou 25,- EUR. Je možné zakúpiť aj samotný záznam, vrátane PDF.

LIEČIVÉ RASTLINY ZO ZÁHRADY - (Termín 22.5.2020 môžete sa prihlásiť) - Milí prírodníci, z dôvodu pretrvávajúcich karanténnych obmedzení, som sa rozhodla klasický kurz v termíne 23.5. posunúť na piatok 22.5. a zmeniť na on-line verziu.
Ukážem vám, aké liečivé rastliny si môžete vypestovať v záhrade a tiež, ako ich spracovať a používať. Základná domáca prírodná lekárnička. Nebudem hovoriť encyklopedické informácie, ktoré si ľahko dohľadáte v dostupnej literatúre, alebo na internete. Budem hovoriť a ukazovať radšej to, o čom sa bežne nedočítate. Spôsobom jednoduchým tak, aby ste si podané informácie ľahko zapamätali. Tiež si popíšeme a premietneme, ako si vyrobiť univerzálny zdravý masťový základ. Budem sa venovať hlavne PRAKTICKÝM veciam. Cena je 15,- EUR. Je možné zakúpiť aj samotný záznam (táto téma je bez PDF).
V júni naplánovaný klasický liečivkový kurz už bude bez karanténnych obmedzení, Hanka Sekulová

HYDINA A INÉ OPEĽOVAČE V ZÁHRADE - (téma 29.5.2020 môžete sa prihlásiť) - Sliepky a kačky plemena indický bežec v záhrade. Fotopríbehy od znesenia vajíčka, cez vyliahnutie kuriatka až po dospelé sliepky. Čo potrebujú aby sa stali našimi pomocníkmi. Nároky na priestor a starostlivosť. Ježko ako pomocník, ako si ho prilákať a čo potrebuje. Vhodné aj pre deti.
Cena s príslušnou PDF publikáciou 25,- EUR. Je možné zakúpiť aj samotný záznam, vrátane PDF.

Pripravujem ešte na tento rok nasledovné on-line témy: Navrhujeme, Budujeme, Rastliny

Aktuálne vypísané témy a termíny nájdete v kalendári kurzov http://www.prirodne-zahrady.sk/aktualne-kurzy

Ďakujem za pochopenie, Hanka Sekulová
www.martinus.sk/authors/hanka-sekulova

 

Označené v

6.júna 2020. Nadstavbový kurz priamo v našej ukážkovej prírodnej záhrade doma.  Naša prírodná jedlá liečivá záhrada s prvkami permakultúry obdržala 17. januára 2016 certifikát "Ukážková prírodná záhrada". Majitelia záhrad, ktorí majú túto plaketu, by mali svoju záhradu sprístupniť verejnosti 1 x do roka, minimálne v rámci akcie "Víkend otvorených parkov a záhrad".

Keďže o prehliadku našej záhrady je priebežne dlhodobo veľmi veľký záujem a naše možnosti sú veľmi obmedzené, naše súkromie je pre nás vzácne, rozhodla som sa, že spojím príjemné s užitočným a vyjdem v ústrety v prvom rade absolventom mojich kurzov.  Aby ste videli na živo, čo sme preberali teoreticky.
Prehliadka bude teda riadená a bude mať charakter nadstavbového kurzu nad absolvované kurzy, aby som nemusela vysvetľovať základné princípy fungovania prírodnej záhrady a mohla sa venovať podrobnejším a praktickým veciam. Aby kurz mal zmysel, optimálny počet ľudí na zmysluplnú prehliadku je 15, aby ste všetko pekne videli, počuli a nepostúpali :-).

Termín:
6. júna - sobota 2020 

Obsah praktickej prehliadky:
Ukážem a vysvetlím vám všetko, čo sa bude dať a stíhať, čo bude naša záhradka v tom termíne práve ponúkať :-)

Čas: doba trvania riadenej prehliadky je 1,5 hodina

 skupina 15 ľudí: od 11.00 - 12.30 

Po obede budeme oddychovať aj my, aj záhradka...

Cena pre jednu osobu:
15,-EUR

Miesto konania:
naša prírodná jedlá liečivá záhradka s prvkami permakultúry - držiteľka plakety Ukážková prírodná záhrada
Záhrada sa nachádza na adrese Lipová 6, Ivanka pri Dunaji
Našu prírodnú džungľu nájdete na konci Ivanky pri Dunaji, smer Zálesie, poznáte ju podľa toho, že je najzarastenejšia v širokom okolí... :-D

Pre koho je kurz (prehliadka) určený:
Pre absolventov niektorého z mojich kurzov (najnovšie aj mojich online kurzov) týkajúci sa záhrady a jej obyvateľov ktoré som robila 2016-2020, navrhovacieho, budovacieho, rastliny, pestovanie, včielky, prirodzená ochrana pred škodcami, základný alebo pokročilý kurz (z rokov 2016-2018), 

Počasie a inštrukcie:
Riadená prehliadka sa uskutoční za každého počasia, treba sa teda primerane obliecť.  Budeme začínať a končiť presne, aby sa nenarušil ďalší program, preto prosím o dochvíľnosť.  Ak budete meškať, sami sa pripravíte o časť informácií :-(.
Pokiaľ sa viete dohodnúť na spoločnej ceste a doprave bude to fajn, kvôli parkovaniu :-).

Obmedzenia:
Do našej záhradky nie je možný vstup so psíkom, z dôvodu našich ostatných zvierat. Tiež sa v našej záhrade nefajčí. Upozornenie pre alergikov, v záhrade sa vyskytujú včely a iné opeľovače :-). Pokiaľ prídete s dieťatkom, prosím ustrážte si ho, aby sa jemu, alebo našej záhradke niečo neprihodilo.

Poznámka:
Prihlásením na prehliadku našej ukážkovej prírodnej záhrady súhlasíte s podmienkami a prehliadku absolvujete na vlastné riziko a nebezpečie. 

Dodatočná poznámka:
Pokiaľ ste absolvovali u mňa kurz, ale partner/partnerka nie, a máte pocit, že by v mnohom pomohlo ak by sa tiež mohol/mohla zúčastniť s vami prehliadky našej prírodnej záhrady, dobre súhlasím, ale mám podmienky: svojmu partnerovi/partnerke sami vysvetlíte základy, ktoré ja už vysvetľovať nebudem (tak a aspoň si to takto pekne zopakujete) a dáte na neho/ju pekne pozor dobre? Samozrejme bude ako druhá teda ďalšia osoba na prehliadke.

Spôsob prihlásenia:
Na kurz sa môžete prihlásiť mailom na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Do správy mi napíšte svoje meno, záujem o čas teda číslo skupiny a aký kurz máte absolvovaný (nech nemusím pracne vyhľadávať, toľko času nemám :-)).  Do predmetu správy napíšte Kurz-prehliadka záhrady.

Ostatné už dôverne poznáte: Zaslaním vášho záujmu prostredníctvom mailovej správy si vás zapíšem, ale miesto záväzne potvrdím až po zaznamenaní úhrady za praktický kurz/prehliadku.

Bankové spojenie je Všeobená úverová banka a.s., SK1002000000002464437154 s tým, že poprosím uviesť Meno, Priezvisko, počet osôb a adresu.  Ako variabilný symbol prosím napíšte 06062020, aby platby vedela účtovníčka spárovať. Nárazovo hromadne robím k platbám faktúry, pokiaľ potrebujete zaslať daňový doklad, prosím napíšte mi to.  Nech ma administratíva úplne nezahltí... samozrejme u mojej účtovníčky budú pripravené všetky. V tomto prípade, pravdepodobne urobím pre každú skupinu jednu hromadnú faktúru, nech sa nezapapierujem celkom dočista...
Neoznačené platby nebudem mať ako priradiť konkrétnemu záujemcovi o kurz!!! Prosím neposielajte úhrady bez prihlásenia sa vopred mailom...

Prosím na praktický kurz sa prihlasujte iba v tom prípade, ak ste naozaj presvedčení, že sa plánujete praktickej prehliadky aj zúčastniť.  Stojí ma pomerne veľa času administratíva spojená so zabezpečením kurzu. Času, ktorý by som mohla venovať oveľa zmysluplnejším činnostiam. Preto, ak sa nebudete z rôznych dôvodov môcť prehliadky zúčastniť, prikladám storno podmienky:

- zrušenie účasti: viac ako 14 dní vopred - vraciam celú sumu za kurz na účet
- menej než 14 dní - suma za prehliadku prepadá, použijem ju na rozvoj dobrovoľných činností spojených so šírením myšlienky prírodných záhrad

Zrušenie účasti napíšte mailom, nie telefonicky, ani SMS. Pokiaľ sa nemôžete kurzu zúčastniť, napíšte mi čo najrýchlejšie na mailovú adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Do správy (v prípade nároku na vrátenie sumy za kurz alebo jej časti) uveďte svoje bankové spojenie.

Pokiaľ prehliadku budem musieť zrušiť z dôvodu vyššej moci (ochoriem, zraním sa...), hneď vám dám vedieť mailom a samozrejme vrátim plnú sumu za prehliadku.

Ďakujem za pochopenie, sledovaním týchto inštrukcií ma veľmi odbremeníte od administrácie za počítačom a budem sa môcť venovať ďalším inšpiráciám - aj pre vás :-).

Teším sa na všetkých priaznivcov prírodných záhrad a vôbec... teším sa, že vás všetkých znovu uvidím :-).

Hanka

Certifikáciu prírodných záhrad na Slovensku realizuje Centrum environmentálnych aktivít Trenčín v spolupráci s iniciatívou Natur im Garten spolkovej krajiny Dolné Rakúsko.
Podrobné informácie, ako aj podmienky sú opísané na webovej stránke www.prirodnazahrada.eu

Viac o prírodných záhradách som napísala tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/na-citanie-a-pozeranie/novinky/item/145-ukazkova-prirodna-zahrada
Viac o podujatí otvorených záhrad a parkov nájdete tu: http://vopz.sk/zahrady-parky
Viac o certifikácii prírodných záhrad a iné zaujímavosti, nájdete tu: http://www.prirodnazahrada.eu

Prikladám fotografie z jednotlivých prehliadok našej ukážkovej prírodnej záhrady z roku 2017, mali sme 4 skupiny po 10-11 účastníkov vstupy po 1 hodine. Doobeda aj poobede, ale bolo to veľmi náročné :-).

Aktuálny kalendár mojich kurzov nájdete tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/aktualne-kurzy

 

Označené v

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

17 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme v…

05 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka