01 Mar, 2021 Posledná aktualizácia   11:00, Feb 17, 2021

Včely, opeľovače, hydina a iné drobné zvieratá v záhrade - kurz Doporučený

Zverejnené v Workshopy
Čítať 522 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Apríll 2020 zrušený, možno bude v máji. Kurz o včielkach, divých opeľovačoch, hydine a iných drobných zvieratách v prírodnej záhrade. Význam včiel pre prírodu a človeka, aké majú starosti, ako sa správajú, čo potrebujú, ako ich pochopiť, prečo kolabujú, ako im môžeme pomôcť a ako ich ubytovať v záhrade. Celodenný kurz je pre všetkých, ktorí chcú vedieť viac o význame včiel, ich vnútornom svete. Je určený pre nevčelárov, pre tých, ktorí sa o včielky zaujímajú alebo si ich plánujú nasťahovať do záhrady, prípadne im pomôcť iným spôsobom.  Kurz je zároveň aj pre vás, ktorí plánujete chovať v záhrade hydinu pre vlastnú potrebu.

Kurz nie je o klasickom štandardnom chove, je o hobby, teda zjednodušenom prístupe k včielkam z pohľadu chovu a hlbšom vnímaní ich prirodzenosti.

 

Kurz prosím berte ako malý úvod na vašej budúcej ceste so včelími rodinami, ako začiatok vášho samoštúdia a iných komplexnejších foriem štúdií vo forme včelárskych kurzov (doporučujem prírodného včelára David Prievalski).
Nič nenahradí vlasné pozorovania a vlastnú prax, najlepšia je samotná škola života a najviac vás naučia včely samotné.  Je to dlhá cesta, na začiatku ktorej vám niektoré veci môžem urýchliť zdieľaním našich skúseností.

Články o včielkach v záhrade nájdete tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/na-citanie-a-pozeranie/vcely-a-zahrada

O našich skúsenostiach s včelými rodinami som popísala v knihe Darujme si srdce z vlastnej záhrady kde opisujem dva roky so včelami po jednotilvých mesiacoch.  Moje knihy na Martinuse nájdetet tu: https://www.martinus.sk/authors/Hanka-Sekulova

Obsah kurzu:

Obsah kurzu som aktualizovala v januári 2020, sú doplnené o nové skúsenosti.  Na kurze si vyrobíme aj hmyzie obydlia pre divé opeľovače a iný dôležitý hmyz.  Priamo v triede máme vystavený úľ na chytanie rojov.  Prinesiem aj včelársky oblek, s ostatnými včelárskymi pomôckami a prírodné liečivá. Pravdaže sa budeme venovať aj chovu hydiny a úloha rôznych predátorov v záhrade. 

Na tému včely, hydina a iné zvieratá v záhrade, som napísala samostatné e-publikácie nájdete ich na martinuse: https://www.martinus.sk/authors/hanka-sekulova

VČELA MEDONOSNÁ V ZÁHRADE
-    čo je prírodný chov včiel a čím sa líši od štandardného chovu
-    prečo sú roje dôležité a prečo sa ich niektorí boja
-    aké sú možnosti prírodného chovu včiel (bútľaviny, brte, slamenné koše, sibírske úle, medná krava, warré systémy, hlinené úle)
-    základná výbava, čo potrebujeme na začiatok
-    naše prírodné úle - Medná krava a Warré systém - popis, skúsenosti
-    správanie včiel počas roka - pochopenie súvislostí (z vlastných pozorovaní)
-    kolabovanie včelstiev - čo je za tým a o čom sa nehovorí, ako im môžeme pomôcť. Súvislosti s priemyselným poľnohospodárstvom.
-    prírodná liečba včelstiev
-    umiestnenie úľov v záhrade a medonosné rastliny

ĎALŠIE OPEĽOVAČE V ZÁHRADE
-    ktoré sú najbežnejšie divé opeľovače, ktoré je dobré mať v záhrade 
-    ako si prilákať a ubytovať divé opeľovače 

DOMÁCE SPRACOVANIE VČELÍCH PRODUKTOV
-   ako si bez medometu vytlačiť med
-   ako si v domácich podmienkach vytaviť a vyčistiť vosk
-   ako si doma vyrobiť medovú sviečku
-   recept na základnú masť, zahustenú včelím voskom

DROBNÉ ÚŽITKOVÉ ZVIERATÁ AKO SÚČASŤ ZÁHRADY
-    sliepky, kačky indický bežec, 
-    nároky na priestor
-    popis prirodzeného chovu ako to robíme my
-    fukcia úžitkových zvierat v prírodných priestoroch

DIVÉ ZVIERATÁ V PRÍRODNEJ ZÁHRADE AKO POMOCNÍCI  A PREDÁTORI
-   divé opeľovače, ježkovia, krtkovia, žaby, hady, netopiere...
-   ako prilákať divé zvieratá do nášho prírodného priestoru a ktoré nám ako vedia pomôcť 

Zoberte si so sebou niečo na písanie, dobrú náladu a chuť naučiť sa niečo nové.  K obydliam teda úľom priamo nepôjdeme, mám veľmi veľa postupov, návodov, situácií zvečnených vo forme fotografií a videozáznamov.  Určite ich však spolu s ostatnými opeľovačmi v prírodnej záhrade budeme mať šancu pozorovať. 

Mesiace máj a jún sú v priebehu včelárskeho roka známe ako rojové obdobia a tiež je to čas, na ubytovanie nových včelích rodín. 

Miesto konania:
Naša vlastná menšia prírodná záhrada na Čiernej Vode (Chorvátsky Grob) a nové zázemie v podobe funkčnej zariadenej triedy.   Záhradka dostala v júli 2018 plaketu certifikovaná prírodná záhrada, veľa vecí si teda budeme môcť pozrieť priamo na mieste. 

Cena pre jednu osobu:
Celodenný kurz je v cene 39,- EUR/osoba 

4. apríla 2020 - sobota od 10.00-18.00 - termín zrušený z dôvodu Corona opatrení. Možno bude v máji.

Ďalšie súvisiace a nadväzujúce kurzy nájdete v Škola prírodných záhrad, vrátane kalendáru kurzov na rok 2020. Škola prírodných záhrad je cyklus kurzov vrátane mimokurzového domáceho vzdelávania, je možnosť sa prihlásiť na celý cyklus kurzov alebo jednotlivo na kurzy. Viac informácií nájdete v článku Škola prírodných záhrad

Trvanie kurzu:
Sobota od 10.00 - 18.00 hodiny

Obedná prestávka je od 13.00 - 14.00.  Obedy som dohodla v neďalekom hoteli Agátka, kde robia cez víkendy víkednové obedové menu v sume 5,- EUR komplet, teda polievka, hlavné jedlo a zákusok - suma nezahŕňa nápoje (jedno jedlo je vegetariánske). Obedy nie sú zarátané do sumy za kurz, každý si ich hradí individuálne, prikladám link: http://www.hotelagatka.sk/restauracia/denne-menu/ .

Pokiaľ budete cestovať z väčšej diaľky, dohodla som s pánom Magálom lepšie ceny na prespanie priamo v hoteli Agátka.  Dvojposteľová izba je pre mojich ľudí v cene 60,- EUR/noc vrátane raňajok (nezahŕňa parkovné) a jednoposleľová izba je v sume 45-50,- EUR/noc vrátane raňajok.  Je potrebné uviesť že ste na mojom kurze, teda moje meno.  www.hotelagatka.sk Hotel Agátka je veľmi blízko od miesta kurzu, je to najbližšie z možností. Prípadné ubytovanie si vybavuje každý individuálne, ja sa budem sústreďovať na obsah kurzu :-). 

Spôsob prihlásenia:
Na kurz sa môžete prihlásiť mailom na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Do správy napíšte svoje meno a o aký kurz a termín máte záujem.  Do predmetu správy napíšte Kurz.

Zaslaním vášho záujmu prostredníctvom mailovej správy si vás zapíšem, ale miesto záväzne potvrdím až po zaznamenaní zálohy za kurz. Pri 1 dňovom kurze je výška zálohy 19,- EUR, zvyšok na mieste. Môžete uhradiť naraz prevodom celú sumu, pokiaľ sa však z rôznych dôvodov nebudete môcť kurzu zúčastniť, vraciam vám úhradu po odčítaní výšky zálohy. 

Bankové spojenie je Všeobená úverová banka a.s., SK1002000000002464437154 s tým, že poprosím uviesť Meno, Priezvisko, počet osôb. Ako VS poprosím 4042020. Tiež poprosím uviesť dátum, pre ktorý ste sa rozhodli. Nárazovo hromadne robím k prevodom faktúry, pokiaľ potrebujete zaslať daňový doklad, prosím napíšte mi to vopred. Nech ma administratíva úplne nezahltí...
Neoznačené platby nebudem mať ako priradiť konkrétnemu záujemcovi o kurz!!! Prosím neposielajte úhrady bez prihlásenia sa vopred mailom, nebudem mať ako vám poslať potvrdenie miesta ani ďalšie informácie...

Potvrdeným účastníkom posielam hromadnú mailovú správu s bližšou logistikou ku každému konkrétnemu kurzu. 

Záloha je nevratná a preto sa prosím na kurz sa prihlasujte iba v tom prípade, ak ste naozaj presvedčení, že sa plánujete kurzu aj zúčastniť.  Stojí ma pomerne veľa času administratíva spojená so zabezpečením kurzu. Času, ktorý by som mohla venovať oveľa zmysluplnejším činnostiam.  

V prípade vážnych dôvodov (akútne ochorenie) je možné zálohu preniesť na iného záujemcu, meno náhradníka je mi však potrebné poslať mailom najneskôr dva dni pred konaním kurzu. V prípade vážnych rodinných dôvodov je potrebné meno náhradníka poslať najneskôr týždeň pred konaním kurzu. 

Počet miest na mojich kurzoch v je obmedzený na maximálny počet 25 ľudí, aby som sa vám mohla individuálne venovať a preto strážim každú stoličku, ktorá v čase kurzu bude mať svojho "majiteľa".  

Pokiaľ máte veľký záujem o kurz v konkrétnom dátume, ale kurz je už plne obsadený, ešte sa môžete prihlásiť ako náhradník s tým, že počítajte s možnosťou, že môžete byť vyzvaní tesne pred kurzom.  

Ďakujem za pochopenie, sledovaním týchto inštrukcií ma veľmi odbremeníte od administrácie za počítačom a budem sa môcť venovať ďalším inšpiráciám - aj pre vás :-).

Pokiaľ kurz budem musieť zrušiť z dôvodu vyššej moci (ochoriem, zraním sa, prihlásených menej účastníkov, priestory konania), hneď vám dám vedieť mailom a samozrejme zálohu vraciam.

Prihlásením sa na kurz súhlasíte s tymito podmienkami a tiež podmienkami Ochrany osobných údajov (GDPR) zverejnených na mojich web stránkach

Teším sa na všetkých priaznivcov prírodných záhrad a zdravého udržateľného života :-).

Hanka

Vráťme prírodu do našich záhrad…

Na kurze v triede máme nejaké zdravé semienka z našej prírodnej jedlej liečivej záhrady. Pokiaľ sa chcete s nami podeliť aj vy, každé semienko je vítané :-).
Tiež sú v triede k dospocízii aj moje knihy na predaj, doteraz bol vždy záujem. Darujme si zdravie z vlastnej záhrady, Darujme si srdce z vlastej záhrady a Zdravá kuchyňa a domácnosť a Liečivá sila prírody. Každá po 13,- EUR.

Teším sa na všetkých priaznivcov prírodných záhrad :-).

Hanka

Vráťme prírodu do našich záhrad…

Aktuálny kalendár mojich kurzov nájdete tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/aktualne-kurzy 

fotogaléria je z našej záhrady a od našich včielok

 

Naposledy zmenené sobota, 02 máj 2020 15:15

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka