27 Sep, 2021 Posledná aktualizácia   6:22, Sep 22, 2021

Zakladáme prírodnú záhradu a kostrové rastliny - kurz

Zverejnené v Workshopy
Čítať 1857 krát
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

5.9. 2021 ako si založiť a starať sa o prírodnú záhradu krok za krokom. Ako si premeniť existujúcu záhradu na prírodnú džungľu. Ako vybudovať novú prírodnú záhradu na stavebnej suti bez navážky. Názorné postupy zakladania a pretvárania našich dvoch prírodných záhrad. Ktoré základné kostrové rastliny, ako vyberať a kde ich zakúpiť. Budeme si hovoriť aj o tom, ako vyberať vhodné odrody do prírodnej záhrady tak, aby rastliny prosperovali bez používania agresívnej chémie a iných neharmonických postupov.

Kurz sa bude konať priamo v našich priestoroch, teda druhej menšej prírodnej záhrade a zázemia, kde sme vytvorili peknú triedu na premietanie, sedenie, písanie a zdieľanie informácií.  
Budem premietať naše praktické postupy a skúsenosti z môjho foto archívu, ako sme krok za krokom postupovali s vysvetľovaním jednotlivých stupňov.  Následne si všetko pozrieme priamo v záhrade. Bližšie informácie o zakladaní našej menšej prírodnej záhradky nájdete tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/realizacie/zahrada-2

Bude k dispozícii plánik so zakreslenou záhradou, ako bude vyzerať keď bude výsadba v dospelom stave. Pokiaľ máte podobné pozemky, plánik si kľudne môžete skopírovať

O našich prírodných záhradách som popísala veľa postupov v mojich knihách Darujme si zdravie z vlastnej záhrady a tiež v knihe Darujme si srdce z vlastnej záhrady. Knihy sú veľmi dobré na pochopenie súvislostí a inšpiráciu.

Moje knihy na Martinuse nájdetet tu: https://www.martinus.sk/authors/Hanka-Sekulova

Obsah kurzu:

ZAKLADANIE ZÁHRADY
-    príprava pozemku (dá sa založiť záhrada na pozemku po stavbe bez navážky?)
-    ako založiť lúku
-    ako a kedy vysadiť stromy a kríky
-    ako zúrodniť pôdu 
-    suchý múrik 
-    záhony pri dome
-    vertikálna záhrada v praxi
-    závlaha - ano či nie?
-    mulčovanie po výsadbe
-    starostlivosť o výsadbu v prvých troch rokoch

VODA
-    zachytávanie dažďovej vody
-   budujeme svojpomocne prírodné jazierko (fotopostup z našej väčšej záhrady, vrátane skúseností)

LÚKA
-   premieňame existujúci trávnik na pestrú živú lúku (fotopostup a skúsenosti ako sme to robili)
-   premieňame existujúcu záhradu na prírodnú - dá sa to? Ano, či nie? Ak ano tak ako? 

BUDUJEME SPOLOČENSTVÁ
-   budujeme spoločenstvo vzrastlého stromu 
-   vyrábame záhony v existujúcej záhrade

NAJČASTEJŠIE RASTLINY v PRÍRODNÝCH ZÁHRADÁCH - popisy a nároky na stanovištia
-    stromy, kríky, trvalky
-    jedlá liečivá lúka ako zdravá náhrada sterilného trávnika - zloženie
-    liečivé rastliny a byliny v záhrade
-    najbežnejšie popínavky, trvalky a zelenina v prírodnej záhrade

STARÉ ODRODY
-   čo sú to staré a miestne odrody, prečo sú pre nás vhodné a kde ich získať
-   aké stromy do ovocných sadov, aké stromy do jedlého lesa, aké stromy do tvrdého sadu

MULTIFUNKČNÝ ŽIVÝ PLOT
-   rôzne funkcie živých plotov, vhodné rastliny

BYLINKOVÁ ŠPIRÁLA
-   popis a osadenie

Budeme si hovoriť aj o tom, ako vyberať vhodné odrody do prírodnej záhrady tak, aby rastliny prosperovali bez používania agresívnej chémie a iných neharmonických postupov. Veľa si ukážeme na mieste, veľa si premietneme a veľa si povieme. 

Tento kurz nerieši návrh záhrady, naopak, všetky tieto kroky nadväzujú na skutočnosť, že už viete, čo a kde vo svojej budúcej záhrade chcete mať posadené, čiže máte už nejaký plán, alebo projekt, alebo víziu, ako bude záhradka vyzerať (apoň približne).


Trvanie kurzu podľa toho, či je v sobotu alebo v nedeľu:
Nedeľa od 9.00 - 17.00 hodiny

Zoberte si so sebou niečo na písanie, dobrú náladu a chuť naučiť sa niečo nové.  
Program prosím berte ako predbežný. Tempo, rozsah aj obsah vždy prispôsobujem konkrétnej skupine ľudí a vašim potrebám. Kurz prosím vnímajte ako inšpiráciu, ktorá vás navedie na ďalšie získavanie skúseností. 

Miesto konania:
Naša vlastná menšia prírodná záhrada na Čiernej Vode (Chorvátsky Grob) a nové zázemie v podobe funkčnej zariadenej triedy.   Záhradka dostala v júli 2018 plaketu certifikovaná prírodná záhrada, veľa vecí si teda budeme môcť pozrieť priamo na mieste. 

Cena pre jednu osobu:
Celodenný kurz je v cene 40,- EUR/osoba 

Najbližšie termíny:
5. septembra 2021

Téma navrhovanie je popísaná v samostatnej kapitole mojej najnovšej knihe Škola prírodných záhrad. Nie je dostupná v kníhkupectvách, ako moje ostatné knihy, je možné si ju zakúpiť priamo na kurze, alebo objednať iba cez moju druhú web stránku https://www.skola-prirodnych-zahrad.sk/p/kniha-skola-prirodnych-zahrad/

Trvanie kurzu:
Nedeľa 5. septembra 2021 od 9.00 - 17.00 hodiny

Obedná prestávka je od 12.00 - 13.00.  Obed tentoraz z dôvodu obmedzení zrealizujeme objednaním Pizza z neďalekej prevádzky. Pizza je v sume 5,- EUR/kus a nie je zahrnutá v cene za kurz, poprosím preto počítať s hotovosťou.

Pokiaľ budete cestovať z väčšej diaľky, dohodla som s pánom Magálom lepšie ceny na prespanie priamo v hoteli Agátka.  Dvojposteľová izba je pre mojich ľudí v cene 60,- EUR/noc vrátane raňajok (nezahŕňa parkovné) a jednoposleľová izba je v sume 45-50,- EUR/noc vrátane raňajok.  Je potrebné uviesť že ste na mojom kurze, teda moje meno.  www.hotelagatka.sk Hotel Agátka je veľmi blízko od miesta kurzu, je to najbližšie z možností. Prípadné ubytovanie si vybavuje každý individuálne, ja sa budem sústreďovať na obsah kurzu :-).

Spôsob prihlásenia:
Na kurz sa môžete prihlásiť mailom na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Do správy napíšte svoje meno a o aký kurz a termín máte záujem.  Do predmetu správy napíšte Kurz.

Zaslaním vášho záujmu prostredníctvom mailovej správy si vás zapíšem, ale miesto záväzne potvrdím až po zaznamenaní zálohy za kurz. Pri 1 dňovom kurze je výška zálohy 10,- EUR, zvyšok na mieste. Môžete uhradiť naraz prevodom celú sumu, pokiaľ sa však z rôznych dôvodov nebudete môcť kurzu zúčastniť, vraciam vám úhradu po odčítaní výšky zálohy. 

Bankové spojenie je Všeobená úverová banka a.s., SK1002000000002464437154 s tým, že poprosím uviesť Meno, Priezvisko, počet osôb. Ako Variabilný symbol poprosím dátum, teda VS 5092021 . Tiež poprosím uviesť dátum, pre ktorý ste sa rozhodli. Nárazovo hromadne robím k prevodom faktúry, pokiaľ potrebujete zaslať daňový doklad, prosím napíšte mi to vopred. Nech ma administratíva úplne nezahltí...
Neoznačené platby nebudem mať ako priradiť konkrétnemu záujemcovi o kurz!!! Prosím neposielajte úhrady bez prihlásenia sa vopred mailom, nebudem mať ako vám poslať potvrdenie miesta ani ďalšie informácie...

Potvrdeným účastníkom posielam hromadnú mailovú správu s bližšou logistikou ku každému konkrétnemu kurzu. 

Záloha je nevratná a preto sa prosím na kurz sa prihlasujte iba v tom prípade, ak ste naozaj presvedčení, že sa plánujete kurzu aj zúčastniť.  Stojí ma pomerne veľa času administratíva spojená so zabezpečením kurzu. Času, ktorý by som mohla venovať oveľa zmysluplnejším činnostiam.  

V prípade vážnych dôvodov (akútne ochorenie) je možné zálohu preniesť na iného záujemcu, meno náhradníka je mi však potrebné poslať mailom najneskôr dva dni pred konaním kurzu. V prípade vážnych rodinných dôvodov je potrebné meno náhradníka poslať najneskôr týždeň pred konaním kurzu. 

Počet miest na mojich kurzoch v je obmedzený, aby som sa vám mohla individuálne venovať a preto strážim každú stoličku, ktorá v čase kurzu bude mať svojho "majiteľa".   Minimálny počet na kurz je 10 účastníkov potvrdených týždeň pred konaním kurzu.

Pokiaľ máte veľký záujem o kurz v konkrétnom dátume, ale kurz je už plne obsadený, ešte sa môžete prihlásiť ako náhradník s tým, že počítajte s možnosťou, že môžete byť vyzvaní tesne pred kurzom.  

Ďakujem za pochopenie, sledovaním týchto inštrukcií ma veľmi odbremeníte od administrácie za počítačom a budem sa môcť venovať ďalším inšpiráciám - aj pre vás :-).

Pokiaľ kurz budem musieť zrušiť z dôvodu vyššej moci (ochoriem, zraním sa, prihlásených menej účastníkov, COV nariadenia), hneď vám dám vedieť mailom a samozrejme zálohu vraciam.

Prihlásením sa na kurz súhlasíte s tymito podmienkami a tiež podmienkami Ochrany osobných údajov (GDPR) zverejnených na mojich web stránkach

Na kurze v triede máme nejaké zdravé semienka z našej prírodnej jedlej liečivej záhrady. Pokiaľ sa chcete s nami podeliť aj vy, každé semienko je vítané :-).
Tiež sú v triede k dispocízii aj moje knihy na predaj, doteraz bol vždy záujem. Darujme si zdravie z vlastnej záhrady, Darujme si srdce z vlastnej záhrady a Zdravá kuchyňa a domácnosť a Liečivá sila prírody. Každá po 13,- EUR.

Tiež je možné si zakúpiť moju najnovšiu knihu Škola prírodných záhrad v sume 25,- EUR.


Teším sa na všetkých priaznivcov prírodných záhrad :-).

Hanka

Vráťme prírodu do našich záhrad…

Naposledy zmenené pondelok, 09 august 2021 13:07

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka