14 Aug, 2020 Posledná aktualizácia   4:15, Jul 1, 2020

Navrhujeme prírodnú záhradu - rozšírený kurz Doporučený

Zverejnené v Workshopy
Čítať 1330 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

12-13.9.2020. Rozšírená verzia kurzu, na ktorom sa naučíme základnú filozofiu a pravidlá, ako si navrhnúť prírodný záhradný priestor s jedlými, liečivými a inak úžitkovými rastlinami. Základné umiestnenie prvkov. Spoločná práca nad vašimi návrhmi.

Základné prvky: živý plot, stromy, kry, liečivá lúka, zmiešané záhony, bylinky, vodný prvok, zber dažďovej vody, húština, miesta pre zvieracích pomocníkov, ihrisko, pivnica, sklenník...

Navrhovacie kurzy robím šiesty rok a sú založené na mojich vlastných skúsenostiach s projektovaním a konzultáciami vašich záhrad a tiež pravdaže našich vlastných certifikovaných prírodných dvoch záhrad.

V rokoch 2012-2015 som navrhla okolo 50 štúdií a podrobných rozpracovaných projektov vašich záhrad, ovocných sadov, a dvoch rodových statkov.  Od roku 2015 som sa rozhodla prejsť od projektovania k učeniu a písaniu kníh. Aby ste vy sami mohli byť tvorcami vašich záhradných priestorov. 
Od jesene 2018 kurzy realizujem v našej vlastnej prírodnej záhrade, kde to všetko môžete vidieť aj na vlastné oči. 
Kurz má už za sebou celkovo 21 opakovaní, pokiaľ ste pripravení a máte otvorené mysle a chcete využiť čas na kurze naozaj na plno, môžete z kurzu odísť s veľmi jasným konceptom vo forme vlastnej štúdie. 

Obsah a program kurzu:

Tento kurz je rozšírená verzia mojich navrhovacích kurzov. Skladá sa z dvoch dní, pričom prvý deň (sobota) sa budeme venovať teórii, ukazovaniu, vysvetľovaniu, názorným príkladom, ukážkam a druhý deň (nedeľa) budeme celý deň spoločne navrhovať vaše vlastné záhrady.

Pokiaľ nemáte svoj pozemok alebo nechcete spoločne navrhovať, ale radi by ste poznali súvislosti a filozofiu prírodných záhrad, môžete sa prihlásiť iba na sobotu. Pokiaľ naopak ste už absolvovali môj navrhovací kurz a chcete iba spoločne riešiť váš návrh, stačí sa prihlásiť iba na nedeľu (podmienkou je absolvovaný navrhovací kurz u mňa). Treba mi napísať mail s tým, že máte záujem iba o jeden deň. Nedeľný poprosím dátum, kedy ste boli u mňa na Navrhovacom kurze (nie inom). 


ZÁKLADY NAVRHOVANIA PRÍRODNÝCH JEDLÝCH ZÁHRAD

-    čo sú to prírodné záhrady, koncept certifikovaných prírodných záhrad vo svete a na Slovensku
-    čo všetko je potrebné vedieť skôr, ako začnete navrhovať
-    základné princípy pri navrhovaní
-    voda,
-    vysvetlenie niektorých pojmov, ako “slnečná pasca, spoločenstvo stromov…”
-    ako navrhnúť jedlý les použitím jedlých rastlín
-    umiestnenie záhonov - schématicky
-    umiestnenie byliniek - schématicky
-    názorná ukážka navrhovania s 2D maketou
-    umiestnenie kostrových stromov
-    živé ploty - schéma
-    umiestnenie zvierat
-    umiestnenie jazierka, koreňovej čističky, pivnice, skleníka...
-    vertikálna záhrada

Budeme si veľa vysvetľovať, kresliť, skúšať, premiestňovať pomyselné stromy a prvky na plánikoch.
Zoberte si so sebou niečo na písanie, dobrú náladu a chuť naučiť sa niečo nové.
Pokiaľ chcete riešiť váš pozemok, je treba aby ste si priniesli svoje podklady.

Program prosím berte ako predbežný. Tempo, rozsah aj obsah vždy prispôsobujem konkrétnej skupine ľudí a vašim potrebám. Je toho veľa, čo by som vám chcela posunúť, ale času veľmi málo. Preto prosím vnímajte kurz ako inšpiráciu, ktorá vás navedie na ďalšie získavanie skúseností. 

Budeme si veľa vysvetľovať, kresliť, skúšať, premiestňovať pomyselné stromy a prvky na plánikoch. Zoberte si so sebou niečo na písanie, veľkú A3 podložku na písanie (najlepšie A3 dosky), dobrú náladu a chuť naučiť sa niečo nové.  

Pripravte si so sebou doma nastrihané papierové kolieska v rozmeroch 12cm (10ks), 10cm (10ks), 8cm (10ks), 6cm (10ks), 4cm (15ks), 2cm (20ks). Kolieska vám veľmi pomôžu, môžete si priamo do koliesok písať.

Pokiaľ chcete na kurze riešiť vaše konkrétne pozemky, je potrebné si zobrať plány pozemkov v mierke 1:100 (so zakreslenými svetovými stranami a aktuálnym stavom, vrátane inžinierskych sietí). Budeme spoločne navrhovať podľa časových možností koľko stihneme za celý deň. Všetci spoločne sa budeme pri konkrétnom pozemku zároveň učiť, prečo niektoré veci navrhnúť tak, aby boli čo najlepšie umiestnené.

K téme som napísala ako podporné samoštúdium a osvieženie informácií e-knihu "Navrhujeme malú permakultúrnu prírodnú záhradu". Táto e-publikácia s 87 farebnými stranami s popísanými našimi vlastnými skúsenosťami s návodmi, fotografiami a ukážkami vzorových projektov bude dostupná na kurzoch na CD nosičoch v cene 9,99,-EUR, prípadne na stiahnutie napríklad cez Martinus.sk a tiež Martinus.cz
https://www.martinus.sk/?uItem=466233

Podobným spôsobom je v procese príprava e-publikácie (k dispozícii dnes sú na témy: Navrhujeme, Budujeme, Pestujeme, Rastliny, Včely a iné opeľovače v malej permakultúrnej prírodnej záhrade) aj na ostatné témy mojich kurzov v rámci Škola prírodných záhrad. Náhľad na strany e-publikácii nájdete pod článkom v galérii obrázkov. Viac informácií k mojim  e-publikáciám nájdete priamo na Martinuse, kde su dostupné na stiahnutie ukážky s obsahom a popisom: https://www.martinus.sk/authors/hanka-sekulova

 Navrhujeme malú permakultúrnu prírodnú záhradu e-kniha

Miesto konania:
Naša vlastná menšia prírodná záhrada na Čiernej Vode (Chorvátsky Grob) a nové zázemie v podobe funkčnej zariadenej triedy.   Záhradka dostala v júli 2018 plaketu certifikovaná prírodná záhrada, veľa vecí si teda budeme môcť pozrieť priamo na mieste. 

Cena pre jednu osobu:
Cena za víkend teda dva dni je 78,- EUR/osoba 

Najbližšie termíny:
12-13. septembra 2020 - víkend

Ďalšie súvisiace a nadväzujúce kurzy nájdete v Kalendári kurzov pre rok 2020 http://www.prirodne-zahrady.sk/aktualne-kurzy

Trvanie kurzu:
Sobota od 10.00 - 18.00 hodiny
Nedeľa od 9.00-17.00

Obedná prestávka je od 13.00 - 14.00.  Obedy som dohodla v neďalekom hoteli Agátka, kde robia cez víkendy víkednové obedové menu v sume 5,- EUR komplet, teda polievka, hlavné jedlo a zákusok - suma nezahŕňa nápoje (jedno jedlo je vegetariánske). Obedy nie sú zarátané do sumy za kurz, každý si ich hradí individuálne, prikladám link: http://www.hotelagatka.sk/restauracia/denne-menu/ .

Pokiaľ budete cestovať z väčšej diaľky, dohodla som s pánom Magálom lepšie ceny na prespanie priamo v hoteli Agátka.  Dvojposteľová izba je pre mojich ľudí v cene 60,- EUR/noc vrátane raňajok (nezahŕňa parkovné) a jednoposleľová izba je v sume 45-50,- EUR/noc vrátane raňajok.  Je potrebné uviesť že ste na mojom kurze, teda moje meno.  www.hotelagatka.sk Hotel Agátka je veľmi blízko od miesta kurzu, je to najbližšie z možností. Prípadné ubytovanie si vybavuje každý individuálne, ja sa budem sústreďovať na obsah kurzu :-). 

Spôsob prihlásenia:
Na kurz sa môžete prihlásiť mailom na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Do správy napíšte svoje meno a o aký kurz a termín máte záujem.  Do predmetu správy napíšte Kurz.

Zaslaním vášho záujmu prostredníctvom mailovej správy si vás zapíšem, ale miesto záväzne potvrdím až po zaznamenaní zálohy za kurz. Pri 2 dňovom kurze je výška zálohy 38,- EUR, zvyšok na mieste. Môžete uhradiť naraz prevodom celú sumu, pokiaľ sa však z rôznych dôvodov nebudete môcť kurzu zúčastniť, vraciam vám úhradu po odčítaní výšky zálohy. Pri záujme iba o jeden deň, doriešime individuálne mailom. 

Bankové spojenie je Všeobená úverová banka a.s., SK1002000000002464437154 s tým, že poprosím uviesť Meno, Priezvisko, počet osôb. Ako Variabilný symbol poprosím 1920012020. Nárazovo hromadne robím k prevodom faktúry, pokiaľ potrebujete zaslať daňový doklad, prosím napíšte mi to vopred. Nech ma administratíva úplne nezahltí...
Neoznačené platby nebudem mať ako priradiť konkrétnemu záujemcovi o kurz!!! Prosím neposielajte úhrady bez prihlásenia sa vopred mailom, nebudem mať ako vám poslať potvrdenie miesta ani ďalšie informácie...

Potvrdeným účastníkom posielam hromadnú mailovú správu s bližšou logistikou v pondelok v týždni pred kurzom tak, aby ste si mohli dohodnúť prípadný spoločný odvoz. 

Záloha je nevratná a preto sa prosím na kurz sa prihlasujte iba v tom prípade, ak ste naozaj presvedčení, že sa plánujete kurzu aj zúčastniť.  Stojí ma pomerne veľa času administratíva spojená so zabezpečením kurzu. Času, ktorý by som mohla venovať oveľa zmysluplnejším činnostiam.  

V prípade vážnych dôvodov (akútne ochorenie) je možné zálohu preniesť na iného záujemcu, meno náhradníka je mi však potrebné poslať mailom najneskôr dva dni pred konaním kurzu. V prípade vážnych rodinných dôvodov je potrebné meno náhradníka poslať najneskôr týždeň pred konaním kurzu. 

Počet miest na mojich kurzoch v je obmedzený na maximálny počet 25 ľudí, aby som sa vám mohla individuálne venovať a preto strážim každú stoličku, ktorá v čase kurzu bude mať svojho "majiteľa".   Minimálny počet na kurz je 15 účastníkov potvrdených týždeň pred konaním kurzu.

Pokiaľ máte veľký záujem o kurz v konkrétnom dátume, ale kurz je už plne obsadený, ešte sa môžete prihlásiť ako náhradník s tým, že počítajte s možnosťou, že môžete byť vyzvaní tesne pred kurzom.  

Ďakujem za pochopenie, sledovaním týchto inštrukcií ma veľmi odbremeníte od administrácie za počítačom a budem sa môcť venovať ďalším inšpiráciám - aj pre vás :-).

Pokiaľ kurz budem musieť zrušiť z dôvodu vyššej moci (ochoriem, zraním sa, prihlásených menej účastníkov, priestory konania), hneď vám dám vedieť mailom a samozrejme zálohu vraciam.

Prihlásením sa na kurz súhlasíte s tymito podmienkami a tiež podmienkami Ochrany osobných údajov (GDPR) zverejnených na mojich web stránkach

Teším sa na všetkých priaznivcov prírodných záhrad a zdravého udržateľného života :-).

Hanka

Vráťme prírodu do našich záhrad…

Na kurze v triede máme nejaké zdravé semienka z našej prírodnej jedlej liečivej záhrady. Pokiaľ sa chcete s nami podeliť aj vy, každé semienko je vítané :-).
Tiež sú v triede k dospocízii aj moje knihy na predaj, doteraz bol vždy záujem. Darujme si zdravie z vlastnej záhrady, Darujme si srdce z vlastej záhrady a Zdravá kuchyňa a domácnosť a Liečivá sila prírody. Každá po 13,- EUR.

Ako doplnkové štúdium k tomuto kurzu som napísala e-knihu, v cene 9,99,- EUR dostupná na zakúpenie aj na mojich kurzoch na CD nosičoch, alebo na Martinuse.

Teším sa na všetkých priaznivcov prírodných záhrad :-).

Hanka

Vráťme prírodu do našich záhrad…

Aktuálny kalendár mojich kurzov nájdete tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/aktualne-kurzy

fotogaléria je z kurzov navrhovania z rokov 2015-2018. V priestoroch Inspiro (2015-2018), Lesná záhrada (2018) a naša vlastné výukové priestory (2018). Vo ftogalérii nájdete náhľady a obsah e-publikácie Navrhujeme malú permakultprnu prírodnú záhradu

Naposledy zmenené streda, 01 júl 2020 16:09

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

17 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme v…

05 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka