27 Jan, 2020 Posledná aktualizácia   3:40, Jan 24, 2020

Škola prírodných záhrad 2019

Zverejnené v Workshopy
Čítať 4376 krát
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Komplexná zostava kurzov pre rok 2019 v rámci Školy prírodných záhrad v sebe zahŕňa dizajnovanie, zakladanie, pestovanie, prírodnú ochranu, opeľovače, semenárčenie, liečivé rastliny, energie v záhrade, spracovanie prebytkov a výrobu zdravých produktov bez použitia agresívnej chémie.  

NAJBLIŽŠÍ KURZ JE v novembri šikovníčkový

Na základe vašich podnetov som sa rozhodla vytvoriť komplexný učebný program, ktorý v sebe bude zahŕňať všetky oblasti a témy v prírodnej jednej liečivej udržateľnej záhrade. Zistila som na základe predchádzajúcich kurzov, že ľahšie vstrebete nové inšpirácie, pokiaľ ich nemáte veľa naraz z rôznych oblastí. Preto som obsah kurzov oproti minulým rokom prerobila a vytvorila tak, aby ste sa v jednom dni mohli sústrediť na jednu nosnú tému. Časovo som naplánovala termíny s témami, ktoré sú aktuálne v konkrétnom mesiaci tak, aby ste si ich mohli aj pozrieť a vyskúšať priamo na mieste. Vďaka našim vlastným priestorom, ktoré máme k dispozícii vrátane existujúcej menšej a mladšej certifikovanej prírodnej záhradky si môžete urobiť celkom reálnu predstavu, ako tieto prírodné systémy fungujú a čo z toho môžete preniesť aj do vašich existujúcich alebo budúcich záhradných priestorov.

Základná myšlienka celej Školy prírodných záhrad je: ako si navrhnúť, založiť, vypestovať, nasadiť, nazbierať, uskladniť, pripraviť, namiešať, navariť, napiecť, to najcennejšie čo máme - ZDRAVIE...

Všetky tieto témy sú tiež zhrnuté v mojich knihách Darujme si zdravie z vlastnej záhrady, Darujme si srdce z vlastnej záhrady, Zdravá kuchyňa a domácnosť a Liečivá sila prírody. Knihy sú ešte dostupné v kníhkupectvách, aj keď prvý titul sa už dopredáva druhá dotlač. Keďže nemám informácie o ďalšej dotlači, píšem v týchto dňoch pre vás ďalšie návody a postupy, ktoré budú vo verzii PDF (ktoré nie sú popísané v mojich knihách, prípadne ich napíšem z iného uhla pohľadu). 

knihy Darujme si zdravie z vlastnej záhrady 

Môžete absolvovať celú Školu prírodných záhrad ako komplet, s navzájom na seba nadväzujúcimi kurzami, alebo sa môžete prihlásiť na individuálne jednotlivé kurzy podľa obsahu, čo vás zaujíma. Jednotlivé kurzy majú iné zloženie a obsah, oproti kurzom, ktoré som robila v minulých rokoch.  Obsah som pri jednotlivých kurzoch aktualizovala a aktualizujem tak, aby ste mali viac času na vstrebanie informácií. 
Niektoré ťažiskové kurzy som do kalendára zaradila s opakovaním, aby ste si mohli vybrať najvhodnejší termín na absolvovanie.

Pripravované e-publikácie ako štúdijný doplnok ku kurzom.  Prvá časť je už napísaná, bude k dispozícii v najbližších dňoch. Viac čítajte kliknutím na tento odkaz: http://www.prirodne-zahrady.sk/na-citanie-a-pozeranie/novinky/item/182-e-knihy-skola-prirodnych-zahrad

Pre koho sú kurzy Školy prírodných záhrad 2019 určené

Jednotlivé kurzy Školy prírodných záhrad som zostavila tak, aby boli určené pre všetkých, ktorí si chcú samostatne navrhnúť, založiť a udržovať svoju prírodnú záhradu, prípadne ju už majú a chceli by ju rozvíjať v súlade s prírodou - čo je vlastne celá filozofia a princíp prírodných záhrad, ktoré sú hlavne o vzťahu prírody a človeka.  Ano, je možné aj existujúcu štandardnú tujkovo-trávnikovú záhradku zmeniť a dovoliť prírode, aby sa do nej nasťahovala.
 
Jednotlivé kurzy sú pravdaže otvorené pre všetkých, ktorí si chcú rozšíriť svoj obzor, alebo zopakovať čo už počuli, čítali, absolvovali.  Prípadne chcú stráviť čas v prítomnosti podobne naladených ľudí, alebo chcú na vlastné oči vidieť, ako niektoré veci fungujú. 

Cena za kurz
Pre celú sezónu 2019 je jednotná cena 39,- EUR/osoba/kurz. Všetko sú jednodňové celodenné kurzy, ktoré som sa snažila naplánovať tak, aby boli vhodné aj pre cezpoľných, teda v sobotu jeden kurz a v nedeľu zasa druhý, s možnosťou prenocovania v blízkom hoteli Agátka (miesto spania je dobrovoľné :-))
Koncom roka, keď už budú záhradky spať zimným spánkom, budú dva poldňové dopoludňajšie sobotné šikovníčkové kurzy, každý v sume 34,-EUR/osoba/kurz. 

Miesto konania:
Všetky kurzy Školy prírodných záhrad sa budú konať priamo v našich priestoroch, teda druhej menšej prírodnej záhrade a zázemia v Chorvátskom Grobe, časť Čierna Voda, kde sme vytvorili peknú triedu na premietanie, sedenie, písanie a zdieľanie informácií. Záhradka dostala 25.7.2018 plaketu certifikovaná prírodná záhrada v rámci medzinárodného projektu prírodných záhrad. 
Od septembra 2018 som do týchto našich priestorov presunula všetky svoje vzdelávacie aktivity, pretože je to spôsob, ako vám názorne priamo na mieste môžem ukázať ako niektoré veci fungujú priamo v praxi. 

Logistika jednotlivých kurzov:
Kurzy budú v našich priestoroch záhrady a zázemia. Adresa je Jazdecká 49, CHorvátsky Grob - Čierna Voda. 
Kurzy budem plánovať tak, aby boli ako víkend, teda v sobotu jedna téma a v nedeľu druhá. V sobotu budeme začínať o 10.00, končiť o 18.00.  V nedeľu budeme začínať o 9.00 a končíme o 17.00.  Je to kvôli tomu, aby ste mali jednoduchšie cestovanie, ak ste z väčšej vzdialenosti a prídete na celý víkend.

Podrobnejšiu logistiku s popisom ako sa na kurz dostať, budem posielať mailom potvrdeným účastníkom jednotlivých kurzov.

V sobotu aj v nedeľu budeme mať hodinu obedovú prestávku.  Na obed je možné ísť hromadne do neďalekého hotela Agátka, kde robia cez víkendy víkednové obedové menu v sume 5,- EUR komplet, teda polievka, hlavné jedlo a zákusok - suma nezahŕňa nápoje (jedno jedlo je vegetariánske). Obedy nie sú zarátané do sumy za kurz, každý si ich hradí individuálne, prikladám link: http://www.hotelagatka.sk/restauracia/denne-menu/ .

Pokiaľ budete cestovať z väčšej diaľky, dohodla som s majiteľom, pánom Magálom lepšie ceny na prespanie priamo v hoteli Agátka.  Dvojposteľová izba je pre mojich ľudí v cene 60,- EUR/noc vrátane raňajok (nezahŕňa parkovné) a jednoposleľová izba je v sume 45-50,- EUR/noc vrátane raňajok.  Je potrebné uviesť že ste na mojom kurze, teda moje meno.  www.hotelagatka.sk Hotel Agátka je veľmi blízko od miesta kurzu, je to najbližšie z možností. Prípadné ubytovanie si vybavuje každý individuálne, ja sa budem sústreďovať na obsah kurzu :-). 

Prihlasovanie na každý kurz bude prebiehať do dosiahnutia kapacity našej triedy, čo je maximálne 25 účastníkov.  Kurzy nie sú určené pre detičky a ani nie je priestor (zatiaľ, možno časom niečo vymyslím), kde by sa mohli počas kurzu pohrať.

Termíny, témy a kalendár kurzov na rok 2019: 

Termíny budem priebežne dopĺňať počas roka, predbežne naplánované víkendové dátumy sú zverejnené tu.  Kliknutím na modrý nadpis jednotlivých kurzov si otvoríte bližšie informácie a obsah každého kurzu. 

Január 2019: 

 • ÚVOD DO PRÍRODNÝCH ZÁHRAD - 19. januára 2019 - kurz prebehol
  Čo sú to prírodné záhrady, čo sú to liečivé záhrady a čo sú to jedlé záhrady. Aký je rozdiel medzi permakultúrnou a čiste prírodnou záhradou. Čo je to jedlý les, vysvetlenie pojmov tvrdý les. Ako pestovať bez chemických jedov. Zvieratá, ako spoločníci a pomocníci v záhrade a sade. Zmeny klímy, čo s tým môžeme robiť. Súvislosti. Pojem Rodový statok, čo to je a ako funguje. Moje skúsenosti s rodovými usadlosťami v zahraničí. Prírodné záhrady vo svete.  Jedlé mesto, mestské včely a iné zaujímavosti na úvod. 

 • NAVRHUJEME PRÍRODNÚ ZÁHRADU- 20. januára 2019 - kurz prebehol
  Naučíme sa základné pravidlá, ako si navrhnúť prírodný záhradný priestor s jedlými, liečivými a inak úžitkovými rastlinami.  Základné prvky: živý plot, stromy, kry, liečivá lúka, zmiešané záhony, bylinky, vodný prvok, zber dažďovej vody, húština, miesta pre zvieracích pomocníkov, ihrisko, pivnica, sklenník... 

Február 2019: 

 • NAVRHUJEME PRÍRODNÚ ZÁHRADU - 16. februára 2019 - kurz prebehol
  Naučíme sa základné pravidlá, ako si navrhnúť prírodný záhradný priestor s jedlými, liečivými a inak úžitkovými rastlinami.  Základné prvky: živý plot, stromy, kry, liečivá lúka, zmiešané záhony, bylinky, vodný prvok, zber dažďovej vody, húština, miesta pre zvieracích pomocníkov, ihrisko, pivnica, sklenník... 

 • ZAKLADÁME PRÍRODNÚ ZÁHRADU - 17. februára 2019 - kurz prebehol
  Ako si založiť menšiu prírodnú jedlú liečivú záhradu, krok za krokom, s ukážkami priamo v takej záhrade. Ako zakladať bez navážky, postup pri zakladaní lúky, starostlivosť o záhradu prvé roky a iné praktické inforácie z vlastnej praxe.

Marec 2019:

 • ZÁKLADNÉ RASTLINY V PRÍRODNEJ ZÁHRADE - 23. marca 2019 - kurz prebehol
  Najbežnejšie stromy, kríky, trvalky, liečivky a zelenina do prírodnej záhrady. Priamo si väčšinu z nich ukážeme na stanovišti. Aké majú nároky, aké rastliny a kde kúpiť, čo je dôležité vedieť.

 • PESTUJEME V PRÍRODNEJ ZÁHRADE - 24. marca 2019 - kurz prebehol
  Systém zmiešaných vyvýšených záhonov, vyskúšané kombinácie rastlín, bylinková špirála. Ako pestovať bez "chémie". Priesady, ako na to. Špeciality, zlepšováky a netradičné spôsoby pestovania s názornými ukážkami (zemiaky v slame, paradajková veža, trvalá zelenina, huby a iné). Založíme si spoločne jeden záhon.

Apríl 2019:

 • PRIRODZENÁ OCHRANA PRED ŠKODCAMI, ZVIERATÁ V ZÁHRADE - 27. apríla 2019 - kurz prebehol
  V prírodnej záhrade sa so škodcami nebojuje. Vošky, slizniaky, osy, mravce, múčnatka? Ako teda na to bez chémie? Ako si prilákať predátorov a ktorí to sú a ako nám vedia pomôcť. Rastlinné výluhy. Ako nám vie pomôcť hydina v záhrade, aké má nároky na priestor a starostlivosť.

 • PESTUJEME V PRÍRODNEJ ZÁHRADE - 28. apríla 2019 - kurz prebehol
  Systém zmiešaných vyvýšených záhonov, vyskúšané kombinácie rastlín, bylinková špirála. Ako pestovať bez "chémie". Ako si vypestovať vlastné priesady. Špeciality, zlepšováky a netradičné spôsoby pestovania s názornými ukážkami (zemiaky v slame, paradajková veža, trvalá zelenina, huby a iné). Založíme si spoločne jeden záhon.
   

Máj 2019

 • LIEČIVÉ RASTLINY V PRÍRODNEJ ZÁHRADE18. mája 2019 - termín som zrušila
  Poznávanie, pestovanie a využitie najznámejších liečivých byliniek a rastlín do domácej lekárničky aj do kuchyne. V záhrade máme aj vzácne liečivé bylinky, ktoré sa už v prírode bežne nevyskytujú. Ako ich získať a nasťahovať do záhrad. 

 • VČELY V ZÁHRADE A INÉ OPEĽOVAČE - 19. mája 2019 - termín som zrušila
  Význam včiel, ako si ich nasťahovať do záhrady.  Čo je to Prírodný chov včiel bez chemických jedov. Vlastné skúsenosti, zaujímavé informácie a súvislosti zo života včiel. Ako si nasťahovať divé opeľovače, popis najznámejších. Význam sršňov, čo robia osy, ako si ubytovať čmele. Vyrobíme si spoločne jednoduchý hmyzí domček.  Čo bude, ak nebudú včely...

Jún 2019

 • UKÁŽKOVÁ PRÍRODNÁ ZÁHRADA V PRAXI 2019 - 2. júna 2019 - Riadený vstup do našej väčšej certifikovanej ukážkovej prírodnej záhrady v Ivanke pri Dunaji. Určené pre absolventov niektorého z mojich záhradných kurzov. Viac informácií kliknutím na nadpis. Riadená prehliadky prebehla.

 • LIEČIVÉ RASTLINY V PRÍRODNEJ ZÁHRADE - 22. júna 2019 - kurz prebehol
  Poznávanie, pestovanie a využitie najznámejších liečivých byliniek a rastlín do domácej lekárničky aj do kuchyne. V záhrade máme aj vzácne liečivé bylinky, ktoré sa už v prírode bežne nevyskytujú. Ako ich získať a nasťahovať do záhrad. 

 • PRÁCA S ENERGIAMI V ZÁHRADE - 23. júna 2019 - kurz prebehol
  Na základe Vašich dopytov pridávam túto tému. Naučíme sa, ako vnímať energie v záhrade, ako s nimi pracovať. Vysvetlíme si a budeme skúšať, ako vnímať auru stromov, rastlín, plodov. Vysvetlím veľmi základné pojmy, čo je "živa" a prečo pestovať plody, ktoré živu obsahujú. Čo množstvo "živy" ovplvyvňuje. Budeme veľa naciťovať a učiť sa intuitívnemu preciťovaniu prostredia v záhrade.  

September 2019 

 • NAVRHUJEME PRÍRODNÚ ZÁHRADU - 21. septembra 2019 - kurz prebehol
  Naučíme sa základné pravidlá, ako si navrhnúť prírodný záhradný priestor s jedlými, liečivými a inak úžitkovými rastlinami.  Základné prvky: živý plot, stromy, kry, liečivá lúka, zmiešané záhony, bylinky, vodný prvok, zber dažďovej vody, húština, miesta pre zvieracích pomocníkov, ihrisko, pivnica, sklenník... k tejto téme je dostupná moja e-publikácia Navrhujememe malú permakultúrnu prírodnú záhradu, nájdete ju napríklad tu: https://www.martinus.sk/?uItem=466233 

 • PESTUJEME A SEMENÁRČIME V PRÍRODNEJ ZÁHRADE22. septembra 2019 - kurz prebehol
  Systém zmiešaných vyvýšených záhonov, vyskúšané kombinácie rastlín, bylinková špirála. Ako pestovať bez "chémie". Ako a kde získať zdravé semená, prečo semenárčiť. Vlastné priesady, ako na to. Čo môžeme sadiť na jar a čo na jeseň. Špeciality, zlepšováky a netradičné spôsoby pestovania s názornými ukážkami (zemiaky v slame, paradajková veža, trvalá zelenina a iné). K tejto téme je dostupná moja e-publikácia Pestujeme v  malej permakultúrnej prírodnej záhrade, nájdete ju napríklad tu https://www.martinus.sk/?uItem=654943

Október 2019:

 • ZAKLADÁME PRÍRODNÚ ZÁHRADU - 19. októbra 2019 - kurz prebehol
  Ako si založiť menšiu prírodnú jedlú liečivú záhradu, krok za krokom, s ukážkami priamo v takej záhrade. Ako zakladať bez navážky, postup pri zakladaní lúky, starostlivosť o záhradu prvé roky a iné praktické informácie z vlastnej praxe.
  k tejto téme je dostupná moja e-publikácia Budujememe malú permakultúrnu prírodnú záhradu, nájdete ju napríklad tu: https://www.martinus.sk/?uItem=581489 

 • ZÁKLADNÉ RASTLINY V PRÍRODNEJ ZÁHRADE - 20. októbra 2019 - kurz prebehol
  Najbežnejšie stromy, kríky, trvalky, liečivky a zelenina do prírodnej záhrady. Priamo si väčšinu z nich ukážeme na stanovišti. Aké majú nároky, aké rastliny a kde kúpiť, čo je dôležité vedieť. K tejto téme je dostupná moja e-publikácia Rastliny v malej permakultúrnej prírodnej záhrade, nájdete ju napríklad tu https://www.martinus.sk/?uItem=594181 

November 2019:

 • VYRÁBAME SI DOMA SAMI - ŠIKOVNÍČKOVÝ KURZ - 16. novembra 2019 - môžete sa prihlásiť (tento šikovníčkový kurz je poldenný)
  Ukážeme si ako si doma vyrobiť najbežnejšie veci do domácnosti, kuchyne a domácej lekárničky. Bez agresívnej chémie, z prírodných surovín.

December 2019

 • VYRÁBAME DOMA Z MLIEKA - ŠIKOVNÍČKOVÝ KURZ 7. decembra 2019 - môžete sa prihlásiť (tento šikovníčkový kurz je poldenný)
  Ako si jednoducho doma vyrobiť domáci jogurt, domáce maslo, syrovú hrudku, tvaroh, kefír, syr lučinového typu či domácu ricottu a pomazánku? Bez agresívnej chémie, z prírodných surovín.

Takéto témy a termíny sa mi zdajú zmysluplné, aby ste mali v aktuálnom období roka najvhodnejšie informácie k svojim záhradám :-).  V každom kurze vám dávam veľkú časť zo seba.  Robím to rada a robím to úprimne, s vierou, že naučené veci budete používať a posúvať ďalej :-).

Pre aktuálne informácie prosím sledujte moju fcb stránku venovanú prírodným jedlým záhradám https://www.facebook.com/Prirodne.Jedle.Zahrady/, je to môj najrýchlejší nástroj na komunikáciu akýchkoľvek noviniek a zmien :-).

Spôsob prihlásenia:
Na kurz sa môžete prihlásiť mailom na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Do správy napíšte svoje meno a o aký kurz a termín máte záujem.  Do predmetu správy napíšte Kurz.

Zaslaním vášho záujmu prostredníctvom mailovej správy si vás zapíšem, ale miesto záväzne potvrdím až po zaznamenaní zálohy za kurz. Pri 1 dňovom kurze je výška zálohy 19,- EUR, zvyšok na mieste. Môžete uhradiť naraz prevodom celú sumu, pokiaľ sa však z rôznych dôvodov nebudete môcť kurzu zúčastniť, vraciam vám úhradu po odčítaní výšky zálohy. 

Bankové spojenie je Všeobená úverová banka a.s., SK1002000000002464437154 s tým, že poprosím uviesť Meno, Priezvisko, počet osôb. Tiež poprosím uviesť dátum, pre ktorý ste sa rozhodli. Nárazovo hromadne robím k prevodom faktúry, pokiaľ potrebujete zaslať daňový doklad, prosím napíšte mi to vopred. Nech ma administratíva úplne nezahltí...
Neoznačené platby nebudem mať ako priradiť konkrétnemu záujemcovi o kurz!!! Prosím neposielajte úhrady bez prihlásenia sa vopred mailom, nebudem mať ako vám poslať potvrdenie miesta ani ďalšie informácie...

Potvrdeným účastníkom posielam hromadnú mailovú správu s bližšou logistikou ku každému konkrétnemu kurzu. 

Záloha je nevratná a preto sa prosím na kurz sa prihlasujte iba v tom prípade, ak ste naozaj presvedčení, že sa plánujete kurzu aj zúčastniť.  Stojí ma pomerne veľa času administratíva spojená so zabezpečením kurzu. Času, ktorý by som mohla venovať oveľa zmysluplnejším činnostiam.  

V prípade vážnych dôvodov (akútne ochorenie) je možné zálohu preniesť na iného záujemcu, meno náhradníka je mi však potrebné poslať mailom najneskôr dva dni pred konaním kurzu. V prípade vážnych rodinných dôvodov je potrebné meno náhradníka poslať najneskôr týždeň pred konaním kurzu. 

Počet miest na mojich kurzoch v je obmedzený na maximálny počet 25 ľudí, aby som sa vám mohla individuálne venovať a preto strážim každú stoličku, ktorá v čase kurzu bude mať svojho "majiteľa".  

Pokiaľ máte veľký záujem o kurz v konkrétnom dátume, ale kurz je už plne obsadený, ešte sa môžete prihlásiť ako náhradník s tým, že počítajte s možnosťou, že môžete byť vyzvaní tesne pred kurzom.  

Ďakujem za pochopenie, sledovaním týchto inštrukcií ma veľmi odbremeníte od administrácie za počítačom a budem sa môcť venovať ďalším inšpiráciám - aj pre vás :-).

Pokiaľ kurz budem musieť zrušiť z dôvodu vyššej moci (ochoriem, zraním sa, prihlásených menej účastníkov, priestory konania), hneď vám dám vedieť mailom a samozrejme zálohu vraciam.

Prihlásením sa na kurz súhlasíte s tymito podmienkami a tiež podmienkami Ochrany osobných údajov (GDPR) zverejnených na mojich web stránkach

Teším sa na všetkých priaznivcov prírodných záhrad a zdravého udržateľného života :-).

Hanka

Vráťme prírodu do našich záhrad…

Obrázky vo fotogalérii sú z certifikácie našej menšej prírodnej záhradky v ktorej budú všetky kurzy prebiehať a tiež z kurzov ktoré sme v tých priestoroch už realizovali v septembri a októbri 2018.

Naposledy zmenené streda, 23 október 2019 13:24
Viac z tejto kategórie: Škola prírodných záhrad »

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - zber lieči…

09 dec 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - zazimovani…

04 okt 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - zvieratá v…

03 jún 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - bylinky v …

03 jún 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - solárna su…

03 jún 2019 Záhradné videá

Facebook stránka