27 Jan, 2020 Posledná aktualizácia   3:40, Jan 24, 2020

Zakladáme prírodnú záhradu - kurz

Zverejnené v Workshopy
Čítať 2175 krát
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)

19.10.2019 ZAKLADÁME PRÍRODNÚ ZÁHRADU - KROK ZA KROKOM. ako si založiť a starať sa o prírodnú záhradu. Kurz je určený pre tých, ktorí plánujú založiť menšiu prírodnú záhradu pri dome, chcú sa pozrieť ako taká záhrada vyzerá v praxi, a dozvedieť sa ako sme postupovali pri jej zakladaní.  Jedná sa o menšiu záhradu na 6 árovom pozemku s menším domom. Záhrada bola založená pri minimálnych finančných investíciách, ale naopak vyžadovala si viac ľudskej pozornosti, minimálne na začiatku, kým sa výsadba do seba zapojila a zosilnela.

Kurz sa bude konať priamo v našich priestoroch, teda druhej menšej prírodnej záhrade a zázemia, kde sme vytvorili peknú triedu na premietanie, sedenie, písanie a zdieľanie informácií.  
Budem premietať naše praktické postupy a skúsenosti z môjho foto archívu, ako sme krok za krokom postupovali s vysvetľovaním jednotlivých stupňov.  Následne si všetko pozrieme priamo v záhrade. Bližšie informácie o zakladaní našej menšej prírodnej záhradky nájdete tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/realizacie/zahrada-2

Prinesiem plánik so zakreslenou záhradou, ako bude vyzerať keď bude výsadba v dospelom stave. Pokiaľ máte podobné pozemky, plánik si kľudne môžete skopírovať

O našich prírodných záhradách som popísala veľa postupov v mojich knihách Darujme si zdravie z vlastnej záhrady a tiež v knihe Darujme si srdce z vlastnej záhrady. Knihy sú veľmi dobré na pochopenie súvislostí a inšpiráciu.

Moje knihy na Martinuse nájdetet tu: https://www.martinus.sk/authors/Hanka-Sekulova

Obsah kurzu:
Aktualizované 29.09.2019 - zmeny oproti kurzom s podobným obsahom z roku 2018

-    príprava pozemku (dá sa založiť záhrada na pozemku po stavbe bez navážky?)
-    ako založiť lúku
-    ako a kedy vysadiť stromy a kríky
-    ako zúrodniť pôdu 
-    suchý múrik 
-    záhony pri dome
-    vertikálna záhrada v praxi
-    závlaha - ano či nie?
-    mulčovanie po výsadbe
-    starostlivosť o výsadbu v prvých troch rokoch
-    zachytávanie dažďovej vody

Na základe vašich podnetov som do obsahu na februárový termín pridala dodatočne nasledovné témy, ohľadom premeny existujúcej záhrady na prírodnú. Tieto témy budú aj na ostatných termínoch.

-   budujeme svojpomocne prírodné jazierko (fotopostup z našej väčšej záhrady, vrátane skúseností)
-   premieňame existujúci trávnik na pestrú živú lúku (fotopostup a skúsenosti ako sme to robili)
-   premieňame existujúcu záhradu na prírodnú - dá sa to? Ano, či nie? Ak ano tak ako? 
-   budujeme spoločenstvo vzrastlého stromu 
-   vyrábame záhony v existujúcej záhrade

Tento kurz nerieši návrh záhrady, naopak, všetky tieto kroky nadväzujú na skutočnosť, že už viete, čo a kde vo svojej budúcej záhrade chcete mať posadené, čiže máte už nejaký plán, alebo projekt, alebo víziu, ako bude záhradka vyzerať (apoň približne).

Dizajn a filozofia prírodných záhrad, vhodné rastliny do prírodných záhrad a pestovanie, riešia kurzy Školy prírodných záhrad, bližšie informácie ak aj kurzy nájdete tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/workshopy/item/174-skola-prirodnych-zahrad-2019 

Zoberte si so sebou niečo na písanie, dobrú náladu a chuť naučiť sa niečo nové.  
Program prosím berte ako predbežný. Tempo, rozsah aj obsah vždy prispôsobujem konkrétnej skupine ľudí a vašim potrebám. Kurz prosím vnímajte ako inšpiráciu, ktorá vás navedie na ďalšie získavanie skúseností. 

Na tému Zakladanie a premenu prírodných záhrad, som napísala e-publikáciu, je k dostaniu napríklad aj v Martinus-e. https://www.martinus.sk/?uItem=581489

Miesto konania:
Naša vlastná menšia prírodná záhrada na Čiernej Vode (Chorvátsky Grob) a nové zázemie v podobe funkčnej zariadenej triedy.   Záhradka dostala v júli 2018 plaketu certifikovaná prírodná záhrada, veľa vecí si teda budeme môcť pozrieť priamo na mieste. 

Cena pre jednu osobu:
Celodenný kurz je v cene 39,- EUR/osoba 

Najbližšie termíny:
19. októbra 2019 - sobota
nasledovný deň, teda v nedeľu 20. októbra 2019 je súvisiaci kurz Rastliny v prírodnej záhrade (pozrite kalendár kurzov)

Kurz budem opakovať s rovnakým obsahom v septembri 2019

Ďalšie súvisiace a nadväzujúce kurzy nájdete v Škola prírodných záhrad, vrátane kalendáru kurzov na rok 2019. Škola prírodných záhrad je cyklus kurzov vrátane mimokurzového domáceho vzdelávania, je možnosť sa prihlásiť na celý cyklus kurzov alebo jednotlivo na kurzy. Viac informácií nájdete v článku Škola prírodných záhrad

Trvanie kurzu podľa toho, či je v sobotu alebo v nedeľu:
Sobota od 10.00 - 18.00 hodiny
alebo nedeľa od 9.00-17.00

Obedná prestávka je od 13.00 - 14.00.  Obedy som dohodla v neďalekom hoteli Agátka, kde robia cez víkendy víkednové obedové menu v sume 5,- EUR komplet, teda polievka, hlavné jedlo a zákusok - suma nezahŕňa nápoje (jedno jedlo je vegetariánske). Obedy nie sú zarátané do sumy za kurz, každý si ich hradí individuálne, prikladám link: http://www.hotelagatka.sk/restauracia/denne-menu/ .

Pokiaľ budete cestovať z väčšej diaľky, dohodla som s pánom Magálom lepšie ceny na prespanie priamo v hoteli Agátka.  Dvojposteľová izba je pre mojich ľudí v cene 60,- EUR/noc vrátane raňajok (nezahŕňa parkovné) a jednoposleľová izba je v sume 45-50,- EUR/noc vrátane raňajok.  Je potrebné uviesť že ste na mojom kurze, teda moje meno.  www.hotelagatka.sk Hotel Agátka je veľmi blízko od miesta kurzu, je to najbližšie z možností. Prípadné ubytovanie si vybavuje každý individuálne, ja sa budem sústreďovať na obsah kurzu :-). 

Spôsob prihlásenia:
Na kurz sa môžete prihlásiť mailom na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Do správy napíšte svoje meno a o aký kurz a termín máte záujem.  Do predmetu správy napíšte Kurz.

Zaslaním vášho záujmu prostredníctvom mailovej správy si vás zapíšem, ale miesto záväzne potvrdím až po zaznamenaní zálohy za kurz. Pri 1 dňovom kurze je výška zálohy 19,- EUR, zvyšok na mieste. Môžete uhradiť naraz prevodom celú sumu, pokiaľ sa však z rôznych dôvodov nebudete môcť kurzu zúčastniť, vraciam vám úhradu po odčítaní výšky zálohy. 

Bankové spojenie je Všeobená úverová banka a.s., SK1002000000002464437154 s tým, že poprosím uviesť Meno, Priezvisko, počet osôb. Tiež poprosím uviesť dátum, pre ktorý ste sa rozhodli. Nárazovo hromadne robím k prevodom faktúry, pokiaľ potrebujete zaslať daňový doklad, prosím napíšte mi to vopred. Nech ma administratíva úplne nezahltí...
Neoznačené platby nebudem mať ako priradiť konkrétnemu záujemcovi o kurz!!! Prosím neposielajte úhrady bez prihlásenia sa vopred mailom, nebudem mať ako vám poslať potvrdenie miesta ani ďalšie informácie...

Potvrdeným účastníkom posielam hromadnú mailovú správu s bližšou logistikou ku každému konkrétnemu kurzu. 

Záloha je nevratná a preto sa prosím na kurz sa prihlasujte iba v tom prípade, ak ste naozaj presvedčení, že sa plánujete kurzu aj zúčastniť.  Stojí ma pomerne veľa času administratíva spojená so zabezpečením kurzu. Času, ktorý by som mohla venovať oveľa zmysluplnejším činnostiam.  

V prípade vážnych dôvodov (akútne ochorenie) je možné zálohu preniesť na iného záujemcu, meno náhradníka je mi však potrebné poslať mailom najneskôr dva dni pred konaním kurzu. V prípade vážnych rodinných dôvodov je potrebné meno náhradníka poslať najneskôr týždeň pred konaním kurzu. 

Počet miest na mojich kurzoch v je obmedzený na maximálny počet 25 ľudí, aby som sa vám mohla individuálne venovať a preto strážim každú stoličku, ktorá v čase kurzu bude mať svojho "majiteľa".  

Pokiaľ máte veľký záujem o kurz v konkrétnom dátume, ale kurz je už plne obsadený, ešte sa môžete prihlásiť ako náhradník s tým, že počítajte s možnosťou, že môžete byť vyzvaní tesne pred kurzom.  

Ďakujem za pochopenie, sledovaním týchto inštrukcií ma veľmi odbremeníte od administrácie za počítačom a budem sa môcť venovať ďalším inšpiráciám - aj pre vás :-).

Pokiaľ kurz budem musieť zrušiť z dôvodu vyššej moci (ochoriem, zraním sa, prihlásených menej účastníkov, priestory konania), hneď vám dám vedieť mailom a samozrejme zálohu vraciam.

Prihlásením sa na kurz súhlasíte s tymito podmienkami a tiež podmienkami Ochrany osobných údajov (GDPR) zverejnených na mojich web stránkach

Teším sa na všetkých priaznivcov prírodných záhrad a zdravého udržateľného života :-).

Hanka

Vráťme prírodu do našich záhrad…

Na kurze v triede máme nejaké zdravé semienka z našej prírodnej jedlej liečivej záhrady. Pokiaľ sa chcete s nami podeliť aj vy, každé semienko je vítané :-).
Tiež sú v triede k dospocízii aj moje knihy na predaj, doteraz bol vždy záujem. Darujme si zdravie z vlastnej záhrady, Darujme si srdce z vlastej záhrady a Zdravá kuchyňa a domácnosť a Liečivá sila prírody. Každá po 13,- EUR.

Aktuálny kalendár mojich kurzov nájdete tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/aktualne-kurzy

 

Naposledy zmenené piatok, 27 september 2019 06:40

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - zber lieči…

09 dec 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - zazimovani…

04 okt 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - zvieratá v…

03 jún 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - bylinky v …

03 jún 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - solárna su…

03 jún 2019 Záhradné videá

Facebook stránka