03 Mar, 2021 Posledná aktualizácia   11:00, Feb 17, 2021

Liečivé rastliny v záhrade -kurz

Zverejnené v Workshopy
Čítať 3722 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

20.6.2020 Vypestujme si zdravie z vlastnej záhrady. Liečivé rastliny, ako súčasť záhradného priestoru. Bylinky, poznávanie, zber a spracovanie. Domáca prírodná lekárnička.
Kurz venovaný liečivým rastlinám a súvislostiam. 

Naučím vás, aké liečivé rastliny si môžete vypestovať v záhrade a nazbierať v prírode a tiež, ako ich spracovať a používať. Nebudem hovoriť encyklopedické informácie, ktoré si ľahko dohľadáte v dostupnej literatúre, alebo na internete. Budem hovoriť a ukazovať radšej to, o čom sa bežne nedočítate. Spôsobom jednoduchým tak, aby ste si podané informácie ľahko zapamätali. Pôjdeme aj von, do prírody a tiež si ukážeme, ako si vyrobiť univerzálny zdravý masťový základ. Budem sa venovať hlavne PRAKTICKÝM veciam.
Nejaké bylinky alebo semienka prinesiem pre vás z prebytkov našej prírodnej liečivej záhradky.  Budem hovoriť o veciach, ktoré vás budú zaujímať, každý kurz je preto iný, podľa zloženia ľudí a otázok :-).

V apríli 2018 vyšla a je v predaji moja kniha s rovnakým názvom "Liečivá sila prírody", ako kurzy, veľa vecí budem čerpať priamo z knihy :-).

Obsah kurzu 

Aktualizované 2.5.2020 - zmeny oproti kurzom s podobným obsahom z rokov 2016-2018

LIEČIVÉ RASTLINY V NAŠEJ ZÁHRADE
-    prečo sa hovorí o pestovaní liekov z vlastnej záhrady
-    ako si môžeme každý vypestovať vlastné lieky
-    jednoduché rozdelenie liečivých rastlín (stromy, kry, huby, bylinky, "burina")
-    popis a pestovanie našich obľúbených liečiviek, liečivá "burina"
-    liečivá lúka, ako zdravá alternatíva k sterilnému trávniku - zloženie liečivej lúky
-    poznávačka liečivých rastlín v našom liečivkovom záhradnom "skanzene" (podľa počasia pohľadáme a ukážeme si liečivky z našej liečivej záhrady, pozrieme sa na bylinky v bylinkovej špirále ). Okrem bežných divých liečiviek ako napríklad skorocel, rebríček,       púpava, mám donesené a domestikované naozaj špeciality, ako napríklad kostihoj lekársky, štetka lesná (borelóza), čistec rovný, rimbaba obyčajná (migréna), oman pravý, mydlica lekárska, ostropestrec mariánsky (regenerácia pečene) a veľa iných, ktoré sa       naučíme spoznať a pestovať. 

DOMÁCA PRÍRODNÁ LEKÁRNIČKA - základ
-    čo všetko by mala obsahovať
-    ako si ju vieme doma pripraviť

Ukážeme si, ako si zhotoviť jednoduchú liečivú masť. Pripravíme si ju z oleja a včelieho vosku. Podľa nálady si do nej pridáme niečo liečivé :-). 

BYLINKY
-  naše najbežnejšie bylinky do kuchyne
-  naše najbežnejšie bylinky do lekárničky
-  ako si nasťahovať divé liečivé rastliny do záhrady
-  domáci bylinkový herbár
-  pestovanie, zber a spracovanie byliniek (v súlade s fázami Mesiaca)
-  niektoré moje tipy na naše domáce liečivá (čajové zmesky, masti, tinktúry...)

Zoberte si so sebou niečo na písanie, dobrú náladu a chuť naučiť sa niečo nové.

Miesto konania:
Naša vlastná menšia prírodná záhrada na Čiernej Vode (Chorvátsky Grob) a nové zázemie v podobe funkčnej zariadenej triedy.   Záhradka dostala v júli 2018 plaketu certifikovaná prírodná záhrada, veľa vecí si teda budeme môcť pozrieť priamo na mieste. 

Cena pre jednu osobu:
Celodenný kurz je v cene 39,- EUR/osoba 

Najbližšie termíny:
23. mája 2020 - sobota - tento termín bol presunutý na 22.5.2020a zmenený na on-line kurz z dôvodu karanténnych opatrení
20. júna 2020 - sobota

Kurz budem opakovať s rovnakým obsahom o rok 2021

Ďalšie súvisiace a nadväzujúce kurzy nájdete v Škola prírodných záhrad, vrátane kalendáru kurzov na rok 2019. Škola prírodných záhrad je cyklus kurzov vrátane mimokurzového domáceho vzdelávania, je možnosť sa prihlásiť na celý cyklus kurzov alebo jednotlivo na kurzy. Viac informácií nájdete v článku Škola prírodných záhrad

Trvanie kurzu:
Sobota od 10.00 - 18.00 hodiny

Obedná prestávka je od 13.00 - 14.00.  Obedy som dohodla v neďalekom hoteli Agátka, kde robia cez víkendy víkednové obedové menu v sume 5,- EUR komplet, teda polievka, hlavné jedlo a zákusok - suma nezahŕňa nápoje (jedno jedlo je vegetariánske). Obedy nie sú zarátané do sumy za kurz, každý si ich hradí individuálne, prikladám link: http://www.hotelagatka.sk/restauracia/denne-menu/ .

Pokiaľ budete cestovať z väčšej diaľky, dohodla som s pánom Magálom lepšie ceny na prespanie priamo v hoteli Agátka.  Dvojposteľová izba je pre mojich ľudí v cene 60,- EUR/noc vrátane raňajok (nezahŕňa parkovné) a jednoposleľová izba je v sume 45-50,- EUR/noc vrátane raňajok.  Je potrebné uviesť že ste na mojom kurze, teda moje meno.  www.hotelagatka.sk Hotel Agátka je veľmi blízko od miesta kurzu, je to najbližšie z možností. Prípadné ubytovanie si vybavuje každý individuálne, ja sa budem sústreďovať na obsah kurzu :-). 

Spôsob prihlásenia:
Na kurz sa môžete prihlásiť mailom na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Do správy napíšte svoje meno a o aký kurz a termín máte záujem.  Do predmetu správy napíšte Kurz.

Zaslaním vášho záujmu prostredníctvom mailovej správy si vás zapíšem, ale miesto záväzne potvrdím až po zaznamenaní zálohy za kurz. Pri 1 dňovom kurze je výška zálohy 19,- EUR, zvyšok na mieste. Môžete uhradiť naraz prevodom celú sumu, pokiaľ sa však z rôznych dôvodov nebudete môcť kurzu zúčastniť, vraciam vám úhradu po odčítaní výšky zálohy. 

Bankové spojenie je Všeobená úverová banka a.s., SK1002000000002464437154 s tým, že poprosím uviesť Meno, Priezvisko, počet osôb. Tiež poprosím uviesť dátum, pre ktorý ste sa rozhodli. Nárazovo hromadne robím k prevodom faktúry, pokiaľ potrebujete zaslať daňový doklad, prosím napíšte mi to vopred. Nech ma administratíva úplne nezahltí...
Neoznačené platby nebudem mať ako priradiť konkrétnemu záujemcovi o kurz!!! Prosím neposielajte úhrady bez prihlásenia sa vopred mailom, nebudem mať ako vám poslať potvrdenie miesta ani ďalšie informácie...

Potvrdeným účastníkom posielam hromadnú mailovú správu s bližšou logistikou ku každému konkrétnemu kurzu. 

Záloha je nevratná a preto sa prosím na kurz sa prihlasujte iba v tom prípade, ak ste naozaj presvedčení, že sa plánujete kurzu aj zúčastniť.  Stojí ma pomerne veľa času administratíva spojená so zabezpečením kurzu. Času, ktorý by som mohla venovať oveľa zmysluplnejším činnostiam.  

V prípade vážnych dôvodov (akútne ochorenie) je možné zálohu preniesť na iného záujemcu, meno náhradníka je mi však potrebné poslať mailom najneskôr dva dni pred konaním kurzu. V prípade vážnych rodinných dôvodov je potrebné meno náhradníka poslať najneskôr týždeň pred konaním kurzu. 

Počet miest na mojich kurzoch v je obmedzený na maximálny počet 25 ľudí, aby som sa vám mohla individuálne venovať a preto strážim každú stoličku, ktorá v čase kurzu bude mať svojho "majiteľa".   Kurz sa bude konať pri dosiahnutí minimálneho počtu potvrdených účastníkov v počte 15 ľudí, v čase týždeň pred konaním kurzu.  

Pokiaľ máte veľký záujem o kurz v konkrétnom dátume, ale kurz je už plne obsadený, ešte sa môžete prihlásiť ako náhradník s tým, že počítajte s možnosťou, že môžete byť vyzvaní tesne pred kurzom.  

Ďakujem za pochopenie, sledovaním týchto inštrukcií ma veľmi odbremeníte od administrácie za počítačom a budem sa môcť venovať ďalším inšpiráciám - aj pre vás :-).

Pokiaľ kurz budem musieť zrušiť z dôvodu vyššej moci (ochoriem, zraním sa, prihlásených menej účastníkov, priestory konania), hneď vám dám vedieť mailom a samozrejme zálohu vraciam.

Prihlásením sa na kurz súhlasíte s tymito podmienkami a tiež podmienkami Ochrany osobných údajov (GDPR) zverejnených na mojich web stránkach

Teším sa na všetkých priaznivcov prírodných záhrad a zdravého udržateľného života :-).

Hanka

Vráťme prírodu do našich záhrad… Zoberme zodpovednosť za zdravie do vlastných rúk...

Na kurze v triede máme nejaké zdravé semienka z našej prírodnej jedlej liečivej záhrady. Pokiaľ sa chcete s nami podeliť aj vy, každé semienko je vítané :-).
Tiež sú v triede k dospocízii aj moje knihy na predaj, doteraz bol vždy záujem. Darujme si zdravie z vlastnej záhrady, Darujme si srdce z vlastej záhrady a Zdravá kuchyňa a domácnosť a Liečivá sila prírody. Každá po 13,- EUR.

Vráťme prírodu do našich záhrad…

Aktuálny kalendár mojich kurzov nájdete tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/aktualne-kurzy 

 

O liečení rastlinami (nielen) som hovorila 26. mája 2017 v živom vysielaní v relácii Alternatívy, bolo to dvojhodinové rozprávanie s hudobnými prestávkami. Celú reláciu si z archívu môžete vypočuť tu:
https://soundcloud.com/slobodnyvysielac/riesenia-a-alternativy-21-2017-05-26-liecenie-rastlinami?in=slobodnyvysielac%2Fsets%2Friesenia-a-alternativy

O liečivkách som tiež hovorila v živom vysielaní na STV1 v relácii Dámsky klub 31.5.2018.  Ak by ste si chceli pozrieť zdieľam z archívu, môj vstup je pod názvom Liečivé rastliny od 33.39 minúty relácie.
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/12995/157810#2626

Ďakujem že ste sa rozhodli prijať zodpovednosť za vlastné zdravie :-).

Dolu nájdete hromadnú fotografiu z jedndňového kurzu v Inspiro z roku 2017 a tiež obrázky z penziónu na lúke, kde sa zrealizoval víkendový liečivkový kurz 29.6.-1.7.2018.

Aktuálny kalendár mojich kurzov nájdete tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/aktualne-kurzy 

Naposledy zmenené streda, 01 júl 2020 16:14

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka