27 Jan, 2020 Posledná aktualizácia   3:40, Jan 24, 2020

Liečivé rastliny zo záhrady - kurz

Zverejnené v Workshopy
Čítať 4329 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

LIEČIVÉ RASTLINY ZO ZÁHRADY - kurz

Vypestujme si zdravie z vlastnej záhrady. Liečivé rastliny, ako súčasť záhradného priestoru. Bylinky, poznávanie, zber a spracovanie. Domáca prírodná lekárnička.
Celodenný kurz venovaný liečivým rastlinám, ktoré môžete mať v každej záhrade.
Kliknite pre podrobný program.

Naučím vás, aké liečivé rastliny si môžete vypestovať v záhrade aj ako ich spracovať a používať. Nebudem hovoriť encyklopedické informácie, ktoré si ľahko dohľadáte v dostupnej literatúre, alebo na internete. Budem hovoriť a ukazovať radšej to, o čom sa bežne nedočítate. Spôsobom jednoduchým tak, aby ste si podané informácie ľahko zapamätali. Pôjdeme aj von, do prírody a tiež si ukážeme, ako si vyrobiť univerzálny zdravý masťový základ. Budem sa venovať hlavne PRAKTICKÝM veciam.
Nejaké bylinky prinesiem pre vás z prebytkov našej prírodnej liečivej záhradky.  Budem hovoriť o veciach, ktoré vás budú zaujímať, každý kurz je preto iný, podľa zloženia ľudí a otázok :-).

Obsah kurzu:
LIEČIVÉ RASTLINY V NAŠEJ ZÁHRADE
-    prečo sa hovorí o pestovaní liekov z vlastnej záhrady
-    ako si môžeme každý vypestovať vlastné lieky
-    jednoduché rozdelenie liečivých rastlín (stromy, kry, huby, bylinky, "burina")
-    popis a pestovanie našich obľúbených liečiviek, liečivá "burina"
-    liečivá lúka, ako zdravá alternatíva k sterilnému trávniku - zloženie liečivej lúky
-    poznávačka liečivých rastlín (podľa počasia si pôjdeme von niečo nazbierať, tiež prinesiem z našej liečivej záhrady, pozrieme sa na bylinky v bylinkovej špirále záhrady Inspiro)

DOMÁCA PRÍRODNÁ LEKÁRNIČKA - základ
-    čo všetko by mala obsahovať
-    ako si ju vieme doma pripraviť

Ukážeme si, ako si zhotoviť jednoduchú liečivú masť.

BYLINKY
-  naše najbežnejšie bylinky do kuchyne
-  naše najbežnejšie bylinky do lekárničky
-  ako si nasťahovať divé liečivé rastliny do záhrady
-  domáci bylinkový herbár
-  pestovanie, zber a spracovanie byliniek (v súlade s fázami Mesiaca)
-  niektoré moje tipy na naše domáce liečivá (čajové zmesky, masti, tinktúry...)


Zoberte si so sebou niečo na písanie, dobrú náladu a chuť naučiť sa niečo nové.
Miesto konania:
Park oddychu Inspiro, Ivanka pri Dunaji, Nádražná 36 (priamo v priestoroch budovy je aj ubytovňa, internátneho typu, kde sa dá v prípade potreby prespať www.ubytovanieivanka.sk/kontakt).  V Inspiro pripravujú chutné občerstvenie, ktoré je možné zakúpiť.  Jedlá aj pre vegetariánov.  
V Inspiro nám v novembri prebudovali z dvoch miestností krásnu "kurzovňu" so stolmi, tabuľkou, premietaním, kreslením.  Príjemné prostredie, veľmi príjemní ľudia :-). V záhrade sme realizovali niekoľko permakultúrnych prvkov, ktoré si pozrieme. Bližšie informácie k priestorom Inspiro www.parkoddychu.sk

Budova je hneď v blízkosti železničnej stanice. 

Informácie pre cezpoľných:
Vlakové spojenie smer Bratislava-Ivanka pri Dunaji soboty: príchod do Ivanky 9.21 hod.  Spojenie Ivanka pri Dunaji - Bratislava, odchod z Ivanky 18.36hod.
Inspiro sídli v budove, kde je zároveň aj jednoduchá ubytovňa, v prípade záujmu je možné si zabezpečiť ubytovanie (je jednoduchšie, v sume okolo 10,-EUR/osoba).

Trvanie kurzu:
Sobota od 10.00 - 18.00 hodiny

Termíny 2018:
19. mája 2018

Mesiace máj a jún sú v priebehu roka "najbylinkovejšie", väčšina byliniek zozbieraných v týchto mesiacoch majú najväčšiu silu. Sú to ideálne mesiace, aby sme sa aj my spoločne na kurze venovali bylinkám :-).

Rozsiahlejší víkendový zážitkový kurz na tému Liečenie prírodou, samoliečenie, liečivé rastliny v širšom kontexte nájdete tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/workshopy/item/165-zazitkove-prirodne-kurzy-2018

Cena pre jednu osobu:
Za základný kurz je 38,- EUR (máme väčšiu miestnosť oproti roku 2017, čo sa premietlo aj do prenájmu triedy).

Spôsob prihlásenia:
Na kurz sa môžete prihlásiť mailom na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
 
Keďže počet miest na kurze bude obmedzený na maximálny počet 25 ľudí, Vašu účasť záväzne potvrdím až po uhradení zálohy za kurz. Záloha je vo výške 18,- EUR, zvyšok na mieste.

Bankové spojenie je Všeobená úverová banka a.s., SK1002000000002464437154 s tým, že poprosím uviesť Meno, Priezvisko, počet osôb a adresu. Tiež poprosím uviesť dátum, pre ktorý ste sa rozhodli. Nárazovo hromadne robím k prevodom faktúry, pokiaľ potrebujete zaslať daňový doklad, prosím napíšte mi to. Nech ma administratíva úplne nezahltí...
Neoznačené platby nebudem mať ako priradiť konkrétnemu záujemcovi o kurz!!! Prosím neposielajte úhrady bez prihlásenia sa vopred mailom...

Záloha je nevraná, preto sa prosím na kurz prihlasujte iba v tom prípade, ak ste naozaj presvedčení, že sa plánujete kurzu aj zúčastniť. Stojí ma pomerne veľa času administratíva spojená so zabezpečením kurzu. Času, ktorý by som mohla venovať oveľa zmysluplnejším činnostiam. 

V prípade vážnych dôvodov je možné zálohu preniesť na iného záujemcu, meno náhradníka je mi však potrebné poslať mailom najneskôr dva dni pred konaním kurzu. 

Zrušenie účasti napíšte mailom, nie telefonicky, ani SMS. Pokiaľ sa nemôžete kurzu zúčastniť, napíšte mi čo najrýchlejšie na mailovú adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript..

Pokiaľ kurz budem musieť zrušiť z dôvodu vyššej moci (ochoriem, zraním sa, prihlásených menej účastníkov, priestory konania), hneď vám dám vedieť mailom a samozrejme zálohu vraciam.

Zoberme zodpovednosť za zdravie do vlastných rúk...

Hanka

O liečení rastlinami (nielen) som hovorila 26. mája 2017 v živom vysielaní v relácii Alternatívy, bolo to dvojhodinové rozprávanie s hudobnými prestávkami. Celú reláciu si z archívu môžete vypočuť tu:
https://soundcloud.com/slobodnyvysielac/riesenia-a-alternativy-21-2017-05-26-liecenie-rastlinami?in=slobodnyvysielac%2Fsets%2Friesenia-a-alternativy

Pripájam foto časti liečivkárov z júnového termínu 2017. Ďakujem za otvorené hlavy a srdcia :-).

Naposledy zmenené utorok, 16 január 2018 08:23

Galéria obrázkov

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - zber lieči…

09 dec 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - zazimovani…

04 okt 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - zvieratá v…

03 jún 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - bylinky v …

03 jún 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - solárna su…

03 jún 2019 Záhradné videá

Facebook stránka