24 Jan, 2020 Posledná aktualizácia   6:32, Jan 22, 2020

Získavame vlastné semená-semienkový kurz

Zverejnené v Workshopy
Čítať 3555 krát
Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)

September 2019 - Prečo vlastné semená? Ako ich získame? Ako ich uskladníme? A veľa iných otázok a odpovedí v ceste za záhradnou semienkovou sebestačnosťou.

Kupovať semená v obchode, alebo získať vlastné osivo? Porozprávam a ukážem vám ako na to a tiež prečo.

Obsah kurzu:

Obsah kurzu je aktualizovaný 8.11.2018. Rozhodla som sa ho rozšíriť na základe skúseností oproti minulým rokom na celý deň, aby sme mali pohodový čas na všetky semienkovania :-).

  • úvod do semenárčenia, prečo vlastné semená, semenárske monopoly, F1 hybridy, GMO semená, čo je to "semienkový underground", semená "Dekalb"...
  • platná legislatíva pre množenie a šírenie semien, semienkový zákon
  • trošku z morfológie rastlín, samoprašné, cudzoprašné, prečo to potrebujeme vedieť z praktického pohľadu a na čo si dávať pozor
  • ako najjednoduchšie získať najbežnejšie semená zo záhrady (tekvice, uhorky, paradajky, papriky, hrach, fazuľky, redkvičky, šaláty, mrkva, petržlen, bylinky...) - ukážem názorné postupy
  • skladovanie semien
  • skúška klíčivosti
  • tipy a triky, alebo ako si v súlade s prírodou zjednodušiť procesy množenia rastlín
  • semienkovne - porozprávame si čo je to verejná semienkovňa, hlavná myšlienka a na čo vlastne slúžia a ako ju jednoducho založiť (pokiaľ mám informácie, na Slovensku táto myšlienka až taká známa zatiaľ nie je, vo svete je sieť verejných semienkovní)
  • doplníme zásoby zdravých semien v našej verejnej semienkovni v Inspire, ktorú sme založili na semienkovom kurze 1. októbra 2016. Pokiaľ máte doma nejaké zdravé semená, ktoré si nejaký rok v záhrade recyklujete a chcete sa s nami podeliť, prosím prineste ich aby sa šírili medzi ľuďmi.  Ja tiež prinesiem opäť z mojich domácich zásob :-).
  • diskusia, otázky, výmena skúseností a vlastných semien (kto má a chce zdieľať, prípadne vložiť do semienkovne, ktorú máme vo výukovej triede)

Celý kurz bude veľmi interaktívny, aby ste sa čo najviac naučili. Budem ukazovať, premietať, budeme pracovať so semenami a aj s papierom. Priamo z našej prírodnej záhrady si pôjdeme nejaké semienka priamo zozbierať.

Z kurzu si okrem informácií odnesiete aj semená z našej záhrady - nehybridnej uhorky odrody Dekan (pred rokmi som získala z Írska), semená divej paradajky a tiež semená cudzokrajnej jedlej liány ačokče (papriko-uhorky)

Zoberte si so sebou niečo na písanie, dobrú náladu a chuť naučiť sa niečo nové.  Radšej sa oblečte sa pracovne, ak na vás spadne kúsok paradajky :-).

Miesto konania:
Naša vlastná menšia prírodná záhrada na Čiernej Vode (Chorvátsky Grob) a nové zázemie v podobe funkčnej zariadenej triedy.   Záhradka dostala v júli 2018 plaketu certifikovaná prírodná záhrada, veľa vecí si teda budeme môcť pozrieť priamo na mieste. 

Cena pre jednu osobu:
Celodenný kurz je v cene 39,- EUR/osoba 

Najbližšie termíny:
September 2019 sobota, konkrétny dátum pridám priebežne

Kurz budem opakovať s rovnakým obsahom až o rok, teda na jeseň 2020

Ďalšie súvisiace a nadväzujúce kurzy nájdete v Škola prírodných záhrad, vrátane kalendáru kurzov na rok 2019. Škola prírodných záhrad je cyklus kurzov vrátane mimokurzového domáceho vzdelávania, je možnosť sa prihlásiť na celý cyklus kurzov alebo jednotlivo na kurzy. Viac informácií nájdete v článku Škola prírodných záhrad

Trvanie kurzu:
Sobota od 10.00 - 18.00 hodiny

Obedná prestávka je od 13.00 - 14.00.  Obedy som dohodla v neďalekom hoteli Agátka, kde robia cez víkendy výkednové obedové menu v sume 5,- EUR komplet, teda polievka, hlavné jedlo a zákusok - suma nezahŕňa nápoje (jedno jedlo je vegetariánske). Obedy nie sú zarátané do sumy za kurz, každý si ich hradí individuálne, prikladám link: http://www.hotelagatka.sk/restauracia/denne-menu/ .

Pokiaľ budete cestovať z väčšej diaľky, dohodla som s pánom Magálom lepšie ceny na prespanie priamo v hoteli Agátka.  Dvojposteľová izba je pre mojich ľudí v cene 60,- EUR/noc vrátane raňajok (nezahŕňa parkovné) a jednoposleľová izba je v sume 45-50,- EUR/noc vrátane raňajok.  Je potrebné uviesť že ste na mojom kurze, teda moje meno.  www.hotelagatka.skHotel Agátka je veľmi blízko od miesta kurzu, je to najbližšie z možností. Prípadné ubytovanie si vybavuje každý individuálne, ja sa budem sústreďovať na obsah kurzu :-). 

Spôsob prihlásenia:
Na kurz sa môžete prihlásiť mailom na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Do správy napíšte svoje meno a o aký kurz a termín máte záujem.  Do predmetu správy napíšte Kurz.

Zaslaním vášho záujmu prostredníctvom mailovej správy si vás zapíšem, ale miesto záväzne potvrdím až po zaznamenaní zálohy za kurz. Pri 1 dňovom kurze je výška zálohy 19,- EUR, zvyšok na mieste. Môžete uhradiť naraz prevodom celú sumu, pokiaľ sa však z rôznych dôvodov nebudete môcť kurzu zúčastniť, vraciam vám úhradu po odčítaní výšky zálohy. 

Bankové spojenie je Všeobená úverová banka a.s., SK1002000000002464437154 s tým, že poprosím uviesť Meno, Priezvisko, počet osôb. Tiež poprosím uviesť dátum, pre ktorý ste sa rozhodli. Nárazovo hromadne robím k prevodom faktúry, pokiaľ potrebujete zaslať daňový doklad, prosím napíšte mi to vopred. Nech ma administratíva úplne nezahltí...
Neoznačené platby nebudem mať ako priradiť konkrétnemu záujemcovi o kurz!!! Prosím neposielajte úhrady bez prihlásenia sa vopred mailom, nebudem mať ako vám poslať potvrdenie miesta ani ďalšie informácie...

Potvrdeným účastníkom posielam hromadnú mailovú správu s bližšou logistikou ku každému konkrétnemu kurzu. 

Záloha je nevratná a preto sa prosím na kurz sa prihlasujte iba v tom prípade, ak ste naozaj presvedčení, že sa plánujete kurzu aj zúčastniť.  Stojí ma pomerne veľa času administratíva spojená so zabezpečením kurzu. Času, ktorý by som mohla venovať oveľa zmysluplnejším činnostiam.  

V prípade vážnych dôvodov (akútne ochorenie) je možné zálohu preniesť na iného záujemcu, meno náhradníka je mi však potrebné poslať mailom najneskôr dva dni pred konaním kurzu. V prípade vážnych rodinných dôvodov je potrebné meno náhradníka poslať najneskôr týždeň pred konaním kurzu. 

Počet miest na mojich kurzoch v je obmedzený na maximálny počet 25 ľudí, aby som sa vám mohla individuálne venovať a preto strážim každú stoličku, ktorá v čase kurzu bude mať svojho "majiteľa".  

Pokiaľ máte veľký záujem o kurz v konkrétnom dátume, ale kurz je už plne obsadený, ešte sa môžete prihlásiť ako náhradník s tým, že počítajte s možnosťou, že môžete byť vyzvaní tesne pred kurzom.  

Ďakujem za pochopenie, sledovaním týchto inštrukcií ma veľmi odbremeníte od administrácie za počítačom a budem sa môcť venovať ďalším inšpiráciám - aj pre vás :-).

Pokiaľ kurz budem musieť zrušiť z dôvodu vyššej moci (ochoriem, zraním sa, prihlásených menej účastníkov, priestory konania), hneď vám dám vedieť mailom a samozrejme zálohu vraciam.

Prihlásením sa na kurz súhlasíte s tymito podmienkami a tiež podmienkami Ochrany osobných údajov (GDPR) zverejnených na mojich web stránkach

Teším sa na všetkých priaznivcov prírodných záhrad a zdravého udržateľného života :-).

Hanka

Vráťme prírodu do našich záhrad…

Na kurze v triede máme nejaké zdravé semienka z našej prírodnej jedlej liečivej záhrady. Pokiaľ sa chcete s nami podeliť aj vy, každé semienko je vítané :-).
Tiež sú v triede k dospocízii aj moje knihy na predaj, doteraz bol vždy záujem. Darujme si zdravie z vlastnej záhrady, Darujme si srdce z vlastej záhrady a Zdravá kuchyňa a domácnosť a Liečivá sila prírody. Každá po 13,- EUR.

 

Aktuálny kalendár mojich kurzov nájdete tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/aktualne-kurzy 

Fotogaléria je z kurzov v rokoch 2016 a 2017. 
V rokoch 2016 a 2017 sa semienkový kurz konal v priestoroch Inspiro (kde sme vytvorili aj verejnú semienkovňu).  V roku 2018 sa semienkový kurz konal v priestoroch našej triedy a menšej certifikovanej prírodnej záhrady na Čiernej Vode. Do triedy som presťahovala aj verejnú semienkovňu, ktorá po skúsenostiach bude slúžiť už iba pre mojich kurzantov na kurzoch. 

Naposledy zmenené pondelok, 12 november 2018 09:47

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - zber lieči…

09 dec 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - zazimovani…

04 okt 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - zvieratá v…

03 jún 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - bylinky v …

03 jún 2019 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - solárna su…

03 jún 2019 Záhradné videá

Facebook stránka