24 Jan, 2018 Posledná aktualizácia   8:28, 22 Jan, 2018

Získavame vlastné semená-semienkový kurz

Zverejnené v Workshopy
Čítať 1548 krát
Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)

ZÍSKAVAME VLASTNÉ SEMENÁ - semienkový kurz, jeseň 2017

Prečo vlastné semená? Ako ich získame? Ako ich uskladníme? A veľa iných otázok a odpovedí v ceste za záhradnou semienkovou sebestačnosťou.
Kliknite pre podrobný program.

Kupovať semená v obchode, alebo získať vlastné osivo? Porozprávam a ukážem vám ako na to a tiež prečo.

dĺžka kurzu:
od 13.00 - 18.00 nedeľa 17. september 2017 (tento kurz má zmysel realizovať na jeseň, keď dozrievajú semená)

Obsah kurzu:

  • úvod do semenárčenia, prečo vlastné semená, semenárske monopoly, F1 hybridy, GMO semená, čo je to "semienkový underground", semená "Dekalb"...
  • platná legislatíva pre množenie a šírenie semien, semienkový zákon
  • trošku z morfológie rastlín, samoprašné, cudzoprašné, prečo to potrebujeme vedieť z praktického pohľadu a na čo si dávať pozor
  • ako najjednoduchšie získať najbežnejšie semená zo záhrady (tekvice, uhorky, paradajky, papriky, hrach, fazuľky, redkvičky, šaláty, mrkva, petržlen, bylinky...) - ukážem názorné postupy
  • skladovanie semien
  • skúška klíčivosti
  • tipy a triky, alebo ako si v súlade s prírodou zjednodušiť procesy množenia rastlín
  • semienkovne - porozprávame si čo je to verejná semienkovňa, hlavná myšlienka a na čo vlastne slúžia a ako ju jednoducho založiť (pokiaľ mám informácie, na Slovensku táto myšlienka až taká známa zatiaľ nie je, vo svete je sieť verejných semienkovní)
  • doplníme zásoby zdravých semien v našej verejnej semienkovni v Inspire, ktorú sme založili na semienkovom kurze 1. októbra 2016. Pokiaľ máte doma nejaké zdravé semená, ktoré si nejaký rok v záhrade recyklujete a chcete sa s nami podeliť, prosím prineste ich aby sa šírili medzi ľuďmi.  Ja tiež prinesiem opäť z mojich domácich zásob :-).
  • diskusia, otázky, výmena skúseností a vlastných semien (kto má a chce zdieľať, prípadne vložiť do semienkovne)

Celý kurz bude veľmi interaktívny, aby ste sa čo najviac naučili. Budem ukazovať, premietať, budeme pracovať so semenami a aj s papierom.

Z kurzu si okrem informácií odnesiete aj semená z našej záhrady - nehybridnej uhorky odrody Dekah (pred rokmi som získala z Írska), semená divej paradajky a tiež semená cudzokrajnej jedlej liány ačokče (papriko-uhorky)

Zoberte si so sebou niečo na písanie, dobrú náladu a chuť naučiť sa niečo nové.  Radšej sa oblečte sa pracovne, ak na vás spadne kúsok paradajky :-).

Miesto konania:
Park oddychu Inspiro, Ivanka pri Dunaji, Nádražná 36 (priamo v priestoroch budovy je aj ubytovňa, internátneho typu, kde sa dá v prípade potreby prespať www.ubytovanieivanka.sk/kontakt).  V Inspiro pripravujú chutné občerstvenie, ktoré je možné zakúpiť.  Jedlá aj pre vegetariánov.  
V Inspiro nám v novembri prebudovali z dvoch miestností krásnu "kurzovňu" so stolmi, tabuľkou, premietaním, kreslením.  Príjemné prostredie, veľmi príjemní ľudia :-). V záhrade sme realizovali niekoľko permakultúrnych prvkov, ktoré si môžete pozrieť. Bližšie informácie k priestorom Inspiro www.parkoddychu.sk

Budova je hneď v blízkosti železničnej stanice, pri vjazde do obce je pred železničným priecestím, pri výjazde z obce je za priecestím. 

Informácie pre cezpoľných:
Budova je hneď vedľa miestnej mini železničnej stanici, uvidíte veľké parkovisko :-).
Inspiro sídli v budove, kde je zároveň aj jednoduchá ubytovňa, v prípade záujmu je možné si zabezpečiť ubytovanie (je jednoduchšie, v sume okolo 10,-EUR/osoba).

Cena pre jednu osobu:
Za kurz je 30,- EUR. 

Spôsob prihlásenia:
Na kurz sa môžete prihlásiť mailom na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Na tento kurz sa môže prihlásiť každý, bez toho, aby mal absolvované nejaké iné záhradné, či permakultúrne kurzy :-).

Keďže počet miest na kurze bude obmedzený na maximálny počet 20 ľudí, Vašu účasť záväzne potvrdím až po uhradení sumy za kurz.  
Bankové údaje a bližšie infomácie k prihláseniu nájdete tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/workshopy/item/152-aktualne-kurzy

Teším sa na všetkých priaznivcov prírodných záhrad :-).
Hanka


Vráťme prírodu do našich záhrad…

Naposledy zmenené piatok, 25 august 2017 11:28

Najčítanejšie

Zdravie zo záhrady-videoseriál-12.d…

25 dec 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-11.d…

08 dec 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-10.d…

11 nov 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-9.di…

14 okt 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-8.di…

26 sep 2016 Záhradné videá

Facebook stránka