27 Sep, 2021 Posledná aktualizácia   6:22, Sep 22, 2021
Zverejnené v Realizácie
Čítať 9346 krát
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Popínavé rastliny dávajú záhrade vždy nový ďalší rozmer - zvislú záhradu.  V poslednej dobe sú v obľube viaceré druhy jedlých popínavých rastliniek, ktoré potrebujú k svojmu rozkvetu podpornú konštrukciu, po ktorej by sa mohli beztrestne šplhať ( bez strachu že ich niekto vyklčuje :-)).

A tak sme sa pustili do vymýšľania vhodnej konštrukcie pre najbežnejšie ( a najchutnejšie či najzdravšie) druhy jedlých popínaviek.  Najskôr sme si lámali hlavu nad praktickými otázkami - akú nosnosť, tvar, výšku, ukotvenie v zemi a do izolácie, prichytenie, veľkosť aaa... no tých otázok bolo naozaj veľmi veľa.  Nakoniec nám vznikol konečný návrh s nákresom, podľa ktorého naša partia "A JE TO" zhotovila prvé 4 pergoly alebo konštrukcie pre popínavé jedlé rastliny.

Na vytvorenú nosnú kostru zakotvenú do zeme sme natiahli pletivo po ktorom sa budú rastlinky šplhať.  Výsledok môžete posúdiť sami, konštrukcie na živo vyzerajú veľmi zodpovedne.  Momentálne sa pripravujú na prvých lezcov, z trvalých popínaviek sa už tešia na šplhanie rôzne druhy kiwi (aktínia), černica, na skúšku múčenka modrá s jedlými kvetmi aj plodmi a vinič.  Neskôr keď rastlinka zosilnie pridám liečivú schizandru činsku (zatiaľ mohutnie v tieni)).  No a aby konštrukcia bola hneď v prvý rok celá využitá až povrch, tlačia sa zo zeme nasadené klíčky popínavých okrasno-jedlých fazulí.  Experimentujem s cudzokrajnou rastlinkou s menom "Ačokča" (popínavá papriko-uhorka) a tiež s indickou uhorkou (vraj sa plod dá odrezávať po častiach... uvidíme).

Samozrejme celý proces invázie jedlých popínaviek zachytím na digitálny fotoaparát a na pokračovanie zverejním v tomto článku :-).

Aktualizácia z roku 2016, jedna záhrada má dnes 4 zvislé záhrady, v druhej záhrade sú 2 pergoly.

Naposledy zmenené pondelok, 23 január 2017 17:55

Galéria obrázkov

Viac z tejto kategórie: Výstavba záhradného jazierka »

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka