27 Sep, 2021 Posledná aktualizácia   6:22, Sep 22, 2021
Zverejnené v Realizácie
Čítať 20524 krát
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Keď sme zakladali našu záhradku, postavili sme pre deti detskú konštrukciu na hojdačku a drevené skladacie pieskovisko s rozmermi meter x meter.  Deti odrástli z čias kedy si kýblikom stavali v pieskovisku bábovky a tak som začala uvažovať čo s ním.  Pred rokom som si v ňom - teda v piesku ktorý tam ešte bol množila odrezkami rôzne kríkovité rastliny.  Viac-menej úspešne :-). Jeden rok som odstala nápad: Keby sa vrchný drevený kryt odstránil a namiesto neho vyrobil priesvitný kryt z plexiskla na otváracie pánty, dalo by sa staré pieskovisko ešte využiť ako parenisko!

Kryt sa nám úspešne podarilo vyrobiť, stačilo sa trochu zamyslieť, nakúpiť drevené lišty, prexisklo, pánty, farbu a k tomu trochu kutilskej zručnosti.

Pôvodný piesok poslúžil priebežne na prevzdušnenie ťažšej ílovitej zeme v záhrade, čomu sa potešili hlavne rastlinky ktorým sa páči menej stiesnený pocit okolo koreňov.  Namiesto piesku do starého pieskoviska poputovali: čerstvý konský hnoj (na konskom ranči ho radi podarovali), kompost a vrchná vrstva z jemnejšieho substrátu.

No a hor sa vysievať!  Niektoré rastlinky som vysiala priamo do pareniska, a niektoré som do pareniska preniesla predklíčené na okne parapetnej doske v rašelinovej tabletke.  Keď rastlinky narástli na 4 lístky (2 klíčne a 2 nasledovné), malé rastlinky som vytriedila a po jednej opätovne zasadila do jogurtových kelímkov alebo plastových párty pohárikov.  To aby každá rastlinka mala svoj životný priestor a pekne rástla a zmohutnela.

V čase písania tohoto článku sa už v parenisku "tlačili" kelímky a poháriky s priesadkami rôznych druhov paradajok, paprík, tekvíc, cukiet, indiánskej kukurice, ačokčy, artičoky a iných samých jedlých záhradných dobrôt. Všetky čakajú kým budú dosť silné a odolné a potom šup s nimi priamo na záhradu :-).

Do uvoľneného pareniska v čase keď bude vonku dostatočne teplo a všetky priesadky už budú na "svojich miestach"  vysejem zmiešanú polykultúru, nech je tam taká malá jedlá džungľa.  Fotografiu samozrejme pridám do článku :-).

A o rok sa všetko môže zas zopakovať...

Naposledy zmenené štvrtok, 15 marec 2018 08:06

Galéria obrázkov

Viac z tejto kategórie: Zvislá jedlá záhrada »

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka