27 Sep, 2021 Posledná aktualizácia   6:22, Sep 22, 2021
Zverejnené v Realizácie
Čítať 7230 krát
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Čo robiť keď sa vŕba v záhrade príliš rozrastie?  Zmladiť ju zrezaním podľa potreby, vŕba veľmi dobre znáša rez a veľmi skoro obrazí novými konármi. No a čo robiť s prebytkom konárov po zrezaní?  Tu je inšpirácia na záhony olemované nízkym oplotením z vŕbových prútov.  Je to jednoduché, vypletať môžu aj deti :-).

 

Základom je zadefinovať si tvar záhonu.  Z najsilnejších vŕbových (alebo iných) prútov nasekáme menšie kolíky, ktoré zatlčieme do zeme pozdĺž záhonu, ako nosiče na vypletanie. Niekedy (hlavne vŕbové) zvyknú kolíky časom "vyrašiť", čo však nevadí, budeme mať živé oplotenie, ktoré môžeme časom zahusťovať z vyrastených vyrašených nových konárikov.

Pomedzi kolíky vypletáme prúty.  Môžeme vypletať jednotlivo, alebo v zväzkoch.  Pokiaľ si prúty zapichneme do zeme a následne vypletáme, tiež nám môžu tieto časom zakoreniť a vyrašiť.  Vypletáme striedavo okolo kolíkov. Takýto prútený záhon je prírodný, a nestojí nás nič (iba čas na vzduchu strávený vypletaním).

Prúty je najlepšie použiť čerstvé, kým sú ešte pružné, pretože zo suchých sa už nedá vypletať, lámu sa.  Dajú sa namočiť na pár dní do vody, ale nie dlho, aby zas nezhnili.

Dôležitá poznámka :-):  pokiaľ použijeme vŕbové kolíky, veľa z nich sa zakorení a dostaneme živé prútené oplotenie, ktoré spletáme podľa potreby tak, ako rastie.  Pokiaľ nechceme, aby nám kolíky ožili, použijeme kolíky z menej akčnej dreviny, napríklad lieskové a ďalej vypletáme vŕbovými prútmi :-).

Naposledy zmenené streda, 18 február 2015 19:51

Galéria obrázkov

Viac z tejto kategórie: Prírodné jedlé vresovisko »

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka