27 Sep, 2021 Posledná aktualizácia   6:22, Sep 22, 2021

Živé prútené ihrisko z vŕby

Zverejnené v Realizácie
Čítať 5413 krát
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Jedlá záhrada - detské prútené ihrisko
Akacia sa konala 9. apríla 2016, od 10.00 do 15.00 v Ivanke pri Dunaji, záhrade Inspiro www.parkoddychu.sk .

Opäť sme realizovali spoločne s dobrovoľníkmi zo združenia Radostná práca o.z., s ktorými sme v "Rajskej záhrade" Inspiro Paku oddychu v Ivanke pri Dunaji pred rokom realizovali bylinkovú špirálu, vyvýšený zmiešaný záhon a tiež suchý múrik zo záhonovým "plató" :-).

Dobrovoľníkom sa akcia spred roka tak zapáčila (aj vďaka super atmosfére, ktorá vládla aj prostredie v Inspiro bolo úžasné), že prišli za mnou, aby sme opäť niečo spoločne vybudovali. A tak sme teda vyrobili živé prútené stavbičky pre deti.

Použili sme 50kg živých vŕbových prútov, ktoré Inspiro objednalo a priviezlo z Mašekovho mlyna, kde ja salixárium (salix =vŕba).  Majú tam rôzne odrody rôznych druhov vŕb.  Na prútené stavby sa najviac hodí vŕba košikárska, teda salix viminalis.

Na naše stavbičky, ktoré pozostávali z jedného indiánskeho iglu s rozmermi 2,5 metra s tunelom a oplotenie okolo jedlej časti Rajskej záhrady, ktorú sme vybudovali pred rokom, sme použili necelých 50 kg živých prútov v dĺžke 2-2,5 metra. 

Prúty sa totiž kupovali na kilá.  Prútené stavby sa rozdeľujú na živé stavby, kedy sa počíta s tým, že vŕbové prúty sa zakorenia a budú ďalej žiť a rásť a na mŕtve stavby, ktoré sú zo zoschnutých prútov a teda ďalej nebudú rásť, ale ktoré je vhodné nejako zakonzerovať, aby vydržali.

Živé prútené stavbičky majú výhodu v tom, že nepotrebujú žiadne nátery ani impregnácie, keď zakorenia, rastú ďalej, ako  im to príroda a okolnosti umožnia.  Preto je potrebné ich zo začiatku hodne polievať, aby nepreschli.

Na druhej strane, treba ich časom zostrihávať, aby neprerástli do príliš veľkých rozmerov (vŕba je veľký strom a rýchlo rastie...).

Vŕbové prúty z Mašekovho mlyna boli po odrezaní držané ešte vo vode, aby zostali živé a vláčne.  Inak by sa ani nedali preplietať...

Na akcii bola opäť výborná atmosféra, vybudovali sme pekné prútené stavby a teším sa zasa na budúce, čo zasa s našimi dobrovoľníkmi zmajstrujeme :-).

Hlavní konštruktér Michal a Hanka
a partia skvelých ľudí :-)

 

 

 

 

 Naposledy zmenené pondelok, 23 január 2017 18:05

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka