27 Sep, 2021 Posledná aktualizácia   6:22, Sep 22, 2021
Prečítané: 16666 timesx

sekulova

Narodila som sa ako štandardné mestské panelákové dieťa, ktoré malo to šťastie, že starí rodičia mali hospodárstvo na dedine.  
Odjakživa ma to ťahalo do prírody a preto som sa vždy cez prázdniny tešila že z betónovej Bratislavy utečiem k starým rodičom na krásne Horehronie.  U starých rodičov bola nielen čistá skoro panenská príroda, v tom čase ešte aj čistý Hron. Čistá príroda na Horehroní, hospodárstvo mojich starých rodičov a oni samotní, ma naučili, ako pestovať a chovať s citom pre prírodu a všetko živé.  A tak som vedela ako sa kosí, hrabe seno (starý otec mi z dreva sám vystrúhal malé drevené hrable), vyháňa denne kravka na pašu na pastviny, zatvárajú sliepky na noc do kurína pred hladnou lasicou či líškou, dojí mlieko, múti maslo a pestujú plody v záhradke do kuchyne. Les a Hron ma naučili niečo o vodných a lesných živočíchoch a rastlinách. Zbierala som huby a liečivé rastliny. 

V posledných rokoch starého režimu som absolvovala VŠP v Nitre (Vysoká škola poľnohospodárska) teraz po novom Poľnohospodárska Univerzita. Obsah štúdia mi však ukázal, ako to robiť nechcem.  Nepáčili sa mi ( a dodnes sa neviem s tým stotožniť) kruté zaobchádzanie so zvieratami vo veľkochovoch a monokultúrne prechemizované drancovanie pôdy a prírody ako takej. 

Preto som sa radšej profesne venovala dlhé roky obchodu a prírode vrátane záhradníčenia som sa venovala ako koníčku.  Záhradníčila som si ako ma to učili moji starí rodičia - v súlade s prírodou a s láskou.  Čo ma nenaučili moji starkí, učila ma príroda sama. 

Pred rokmi som sa s rodinou presťahovala na dedinu blízko môjho rodného mesta, aby som mohla byť v dennom kontakte s mojím životným koníčkom (alebo poslaním?). Naša pomerne rozsiahla záhrada (ktorej premeny si môžete pozrieť vo fotogalérii - premeny jednej záhrady) je moja trpezlivá učiteľka a verná priateľka.  Ako rástla, rástol aj duch ktorý sa v nej usídlil.   Cítia ho tam všetky zvieratá z okolia, ktoré záhrada magicky k sebe priťahuje.  Jednotlivé stromy a rastliny sa nám svojimi plodmi snažia vrátiť našu starostlivosť.  A čo v magickej záhrade rastie?  Samozrejme všetko čo si pamätám z detstva a ešte aj niečo naviac :-): liesky, vlašský orech, jedlé gaštany, ríbezle čierne, červené, egreše, čučoriedky, zemolez kamčatský, jahody lesné aj šľachtené, maliny, kiwi, figa, ovocné stromy, mama vŕba na oddych, liečivá lipa, baza čierna, dulovce, rakytníky a šípky na vitamín C,  borovice, smreky a tis čierny na zátišie a samozrejme liečivé bylinky na telo aj do kuchyne.  Svoje miesto si nájdu aj paradajky, paprika, skúšam rôzne tekvice a iné jedlé dobré veci, ktoré nehľadajte v úhľadných riadkach,  ale v "neuprataných spoločenstvách rastlín".   Záhrada sa rokmi vyvíja čoraz k prírodnejšiemu a prirodzenejšiemu stavu.

V posledných rokoch,  si ľudia začali opäť uvedomovať dôležitosť spolupráce s prírodou a prírodnými zákonmi.  Vznikajú rôzne centrá prírodného pestovania a chovov, bez chemických jedov. a Takto som natrafila aj ja na celý systém náuky ktorý sa volá "PERMAKULTÚRA" alebo po našom "EKOZÁHRADY", "PRÍRODNÉ ZÁHRADY".

Systém permakultúrneho obnoviteľného spôsobu pestovania rôznych užitočných plodín ma hneď oslovil.  Toto je poľnohospodárstvo ktoré vychádza aj z môjho vnútorného presvedčenia a osobných skúseností a tento systém (podľa mňa) by mali učiť poľnohospodárske školy. 

Moje vzdelanie a skúsenosti v súvislosti s prírodou, záhradami a vplyvom Luny na záhradné aktivity:

- Slovenská poľnohospodárska Univerzita Nitra, agronomická fakulta: 1983 - 1987
- interný vedecký ašpirant odbor poľnohospodársko-lesnícke vedy, na Ústave fyziológie Hospodárskych zvierat SAV - práca na uzavretých ekosystémoch pre dlhodobé kozmické lety 1987-1992 - program Interkozmos
- základný kurz  navrhovania permakultúrnuch prírodných záhrad - "Dizajn jedlého lesa I," - 2011 (zahraničný kurz, lektor Jaroslav Svoboda)
- pokračovanie kurzu navrhovania permakultúrnych prírodných záhrad " Dizajn jedlého lesa II" - 2011 (zahraničný kurz, lektor Jaroslav Svoboda)
- kurz navrhovania veľkých hektárových prírodných pozemkov " Dizajn rodových statkov" - 2012 (zahraničný kurz, lektor Jaroslav Svoboda)
- workšhop navrhovania a realizácie prírodných zelených striech - "Zelené strechy" - 2012 (lektorka Ing. Patrícia Černáková, DPD)
- viacročná prax na vlastných a iných záhradách
- základné kurzy astrológie u popredných slovenských astrologičiek Alenky Nemčekovej a Vlasty Vrbovej - vplyv postavenia Luny na pestovanie
- Kompletný ročný výcvik permakultúrneho dizajnéra 2011-2012 (lektor Jaroslav Svoboda,)
- akreditovaný úplný kurz permakultúrneho designu - 2013 - (lektori Ing. Patrícia Černáková DPD, Ing. Martin Pavlovský)
- Učiteľský kurz Permakultury/Teachers Training of Permaculture - 2016 (zahraničný kurz, Akademie permakultury, lektor George Sobol, Veľká Británia)
- Víkendový kurz rezania ovocných stromov v súlade s prírodou - 2017 (Zaježová, lektor Ing. Ľudovít Vašš)
- Forest Gardening in practise - 2017 (zahraničný kurz s lektorom a autorom knihy Forest gardening in practise - Thomasom Remiarzom)

- popri samoštúdiu som absolvovala v období 20 rokov niekoľko zaujímavých šamanských rôznych ciest  

- samoštúdium a pestovanie liečivých byliniek a rastlín, výroba liečivých lektvarov a produktov pre seba a mojich najbližších
- venujem sa aj semenárčeniu zdravých (nie F1) semien zeleniny a liečiviek pre vlastnú potrebu (zdravé semená sú k dispozícii na mojich kurzoch, neposielam). Na jeseň 2016 sme založili v Ivanke pri Dunaji verejnú semienkovňu, ktorú som v roku 2018 presunula do kurzovej triedy v Chorvátskom Grobe. 

Napísala som knihy Darujme si zdravie z vlastnej záhrady (Príroda 2015, Ikar 2016), Darujme si srdce z vlastnej záhrady (Ikar 2016), Inými Očami (Ikar 2016), Zdravá kuchyňa a domácnosť (Ikar 2017)
V marci 2017 vyšla v Česku česká mutácia knihy Darujme si zdraví z vlastní zahrady. V apríli 2018 vyšla moja ďalšia kniha s názvom Liečivá sila prírody, vydavateľstvo Ikar. 

V roku 2016 som písala pravidelnú rubriku v časopise Dieťa, tiež od 2016 prispievam pravidelne článkami do časopisu Balans.
V roku 2016 sme natočili sériu 12 videoseriálov z prostredia našej prírodnej záhrady, vrátane sprievodných článkov pre portál Lepší deň a Bux , videá su voľne dostupné na mojej web stránke http://www.prirodne-zahrady.sk/na-citanie-a-pozeranie/zahradne-videa 

V roku 2017/2018 píšem seriál o prírodných záhradách v časopise Lekáreň.

V roku 2019 som začala spolupracovať s reláciou Postav dom zasaď strom

V januári 2016 dostala naša prírodná jedlá liečivá záhradka certifikát "Ukážková prírodná záhrada" v rámci nadnárodného projektu v roku 2018 dostala plaketu certifikovaná Prírodná záhrada aj naša menšia mladšia záhrada, v ktorej robím názorné výukové kurzy.

Od roku 2015 robím pravidelné kurzy na tému prírodné záhrady a všetko, čo s tým súvisí. 

Rok 2018  - v našich priestoroch malej výukovej prírodnej záhradky a triedy som naplánovala kurzy v rámci môjho  projektu : Škola prírodných záhrad". Doplnením kurzov v rámci tejto komplexnej školy je séria e-kníh, ktoré sú dnes dostupné napríklad cez martinus.sk,  ako podporný štúdijný materiál http://www.prirodne-zahrady.sk/na-citanie-a-pozeranie/novinky/item/182-e-knihy-skola-prirodnych-zahrad 

Všetky moje knihy nájdete napríklad aj tu: https://www.martinus.sk/authors/hanka-sekulova
K
alendár kurzov nájdete tu: http://bio-ekozahrady.sk/aktualne-kurzy
Ako pracujem, ako vám viem pomôcť, nájdete zasa tu: http://bio-ekozahrady.sk/ako-pracujem

Prajem všetkých pekné počasie, kvalitnú pôdu bez chémie a dostatok nadšenia pri budovaní a rozvoji všetkých existujúcich a budúcich prírodných, zdravých, udržateľných záhradiek,

Hanka :-)

 


Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka