02 Mar, 2021 Posledná aktualizácia   11:00, Feb 17, 2021

Zdravie zo záhrady-videoseriál-12.diel

prirodna-zahrada v decembri prirodna-zahrada v decembri
Zverejnené v Záhradné videá
Čítať 3520 krát
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Prírodná záhrada v decembri. Sviatky a Slnovrat

... všetko v prírode spí, iba my ľudia beháme po obchodoch v predvianočnom a neskôr povianočnom nákupnom šialestve. Vo firmách sa uzatvárajú roky, plánuje sa, míňajú sa zdroje, ktoré bolo treba minúť do poslednej minúty a centu, plánujú sa nové "výzvy".

Príroda sa vôbec nestresuje, kľudne si oddychuje a spí. Prelom rokov príde tak isto, ako po iné roky. Tíško a nenápadne. Teda ak nepočítam hlučné silvestrovské ohňostroje a petlice, ktoré všetko živé ľaká a nielen v lese. Zamýšľali ste sa niekedy, čo robia tie silné rany niektorých petlíc? Ohlušujúce výbuchy dávajú zabrať ľuďom, zvieratám a aj rastlinám. Pôsobia deštruktívne vo viacerých smeroch. Myslím tie ohňostroje.
Bez nich a bez sledovania hodiniek by sme si ani neuvedomili, že ten prelom už nastal. Že tá sekunda sa už preklopila do niečoho nového.
Príroda to vie. Príroda má svoje vlastné hodinky ukryté v sebe. A preto sa vôbec nestresuje.
Príroda vie, že po noci príde deň, po zime príde jar, jeden mesiac strieda druhý a príroda to cíti, vníma a dokáže sa podľa toho optimálne nastaviť. Ak jej v tom našou bohumilou činnosťou nezabránime...

December v našej prírodnej záhrade
Na prelome najdlhšej noci a najkratšieho dňa, 21. decembra začína oficiálne podľa nášho kalendára zimné ročné obdobie. Je to tiež deň, kedy sa životodarné slnko opäť začína vracať na oblohu. Stále na dlhší čas a tým so sebou začne prinášať nový život v novom ročnom cykle. Slnko sa vracia v Slnovrate, čo vedeli dávno naši predkovia, ktorí vedeli s prírodou spolupracovať lepšie ako my dnes.

Posledné roky boli (teda aspoň v našich končinách) vianoce na blate, teda na ročné obdobie pomerne teplo. Tento rok teploty kolíšu, ale väčšinou mrzne. Aj u nás, v Podunajskej nížine.
Uvidíme, čo prinesú nasledovné dni, tieto riadky píšem dva dni pred Slnovratom.

V každom prípade na prelome rokov (teda už oficiálne v zime), už v záhradke veľmi nemáme čo oberať - teda ak nepočítam napadaný sneh z konárov, aby sa pod ťarchou nepolámali. Nie, žartujem. Ešte stále, kým nie je záhrada schovaná celá pod snehom a veľmi nemrzne, môžeme oberať rôzne vňate: petržlenovú celerovú, mangoldovú. Spod snehu môžeme vykopať jedlé hľuzy topinamburov. Sú jedny z mála zdrojov čerstvej liečivej zeleniny v zime.

V tomto období veľmi výdatne dokrmujem vtáčiky, ktorí okrem rôznych dobrôt povešaných na stromoch našli aj misky so zrnom patriace našej okrasno-úžitkovej hydine.
Keď všade mrzne, vodu v miske pre hydinu treba zabezpečiť, aby sa z nej nestala ľadová plocha. Vyriešili sme to výhrevnou elektrickou podložkou, na ktorú sme položili nerezovú misku. Tento zlepšovák u nás funguje to už niekoľko rokov. Ľad na čvachtacích hydinových jazierkach treba samozrejme priebežne rozbíjať.
Najdúšik ježko z lesa, dostal nad svoj príbytok striešku, aby mu nezatekalo do spálne. Podarilo sa nám ho za mesiac vykŕmiť zo 400gramov na 570, už mu chýba iba pár gramov na to, aby mohol konečne bezpečne zaspať, ako to robia v zime správny ježkovia v lese.

Zdroj čerstvých vitamínov a minerálov v zime
V zime vyťahujeme zo zásob, čo sme si nasušili, nakvasili, naskladali a nazavárali. To je najzdravšie. Ako sa hovorí, "čo je doma, to sa počíta" :-). Čo sme si v záhrade vypestovali (bez chemických postrekov a hnojív) a uskladnili, tam veľmi presne vieme, že sú to najčistejšie zdroje vitamínov, minerálov, enzýmov, liečivých látok, mikroorganizmov a energie, aké môžeme do našich tiel zdravo vpraviť.
Tiež si môžeme spestriť jedálniček zo záhonov za oknom, kde si v teple domova môžeme pestovať vňate koreňovej zeleniny. Ako sme to napríklad spravili aj my doma.

Zdravé klíčky
A keďže zimné mesiace sú chladivé, potrebujeme jesť hutné zohrievacie jedlá, plné energie a tepla. Ako napríklad energetizujúca a výživná šošovicová hustá polievka z klíčkov.
Šošovica, fazuľka, hrach, cícer, zrno majú jedno spoločné. V sušenom stave sa dajú veľmi ľahko a dobre skladovať. Aj dlhodobo. Len tak. Napríklad v zaváraninových pohároch, alebo vreciach.
A veľmi jednoducho sa dajú naklíčiť. Zasa nám vystačia obyčajné zaváraninové poháre.

Postup:

  • Semienka, ktoré chceme naklíčiť, najskôr premyjeme pod tečúcou vodou (nie horúcou, ale vlažnou, skôr studenou!).

  • Vodu vylejeme, ale tak, aby nám nevytiekli aj semienka (použijeme napríklad sitko, ruku, sieťku na pohári...)

  • premývame denne 2 krát. O niekoľko dní nám začnú semená klíčiť, podľa druhu, aké sme použili.

Veľmi rýchlo klíčia napríklad šošovica, alebo fazuľka mungo. Podobne obilie, alebo aj slnečnicové semienka. Skúšajte, experimentujte, určite si nájdete tie "svoje", ktoré vám vyhovujú. Cicer a mungo fazuľka po naklíčení napríklad chutia skoro ako hrach.
Semená po naklíčení zmäknú, môžu sa jesť aj surové, alebo ich môžeme použiť do šalátov, polievok, prívarkov, príloh...
Klíčky sú taká vitamínovo-minerálna energetická bomba, pretože v klíčku je uložená celá rastlina. Je to taký štartér, ktorý potrebuje mať na začiatok veľmi veľa síl a energie pre nový život.

Viac o našej prírodnej záhrade, ako aj veľa tipov a receptov, nájdete v knihách Darujme si zdravie z vlastnej záhrady a Darujme si srdce z vlastnej záhrady.

Prajem krásne a zdravé zimné sviatky a nový ročný cyklus plný zdravých plodov, liečivých priestorov a udržateľného bytia v súlade s prírodou a sebou samými :-)

P.S. Prosím nezabudnite sa tešiť z posledného veselého dňa v roku s ohľadom na nič netušiacu spiacu prírodu :-).

Hanka a www.prirodne-zahrady.sk

Celý článok, je aj s obrázkami, zverejnený na stránke http://lepsiden.sk/prirodna-zahrada-v-decembri/

Viac o našej prírodnej záhrade, ako aj veľa tipov a receptov, nájdete v mojich knihách Darujme si zdravie z vlastnej záhrady a Darujme si srdce z vlastnej záhrady.

Videoseriál Rok v našej prírodnej záhrade je ukončený, samozrejme ak bude niečo zaujímavé, tak natočíme, zostriháme a niečo k tomu zasa napíšem :-)

prirodna-zahrada-december
Naposledy zmenené pondelok, 09 január 2017 13:30

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka