22 Apr, 2021 Posledná aktualizácia   11:00, Feb 17, 2021

Zdravie zo záhrady-videoseriál-8.diel

prirodna-zahrada v juli prirodna-zahrada v juli
Zverejnené v Záhradné videá
Čítať 2942 krát
Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)

Prírodná záhrada v auguste. Kačky indický bežec, Presvetľovanie.

V auguste už cítiť, že všetko sa pomaly preklápa na druhú stranu a gúľa sa dolu kopcom.
Agresívne suché horúčavy nahradili letné búrky. Teplota je miernejšia, ale stále je poznať, že je leto. Aj keď ako sa hovorí, mierne na ústupe.

August v našej prírodnej záhrade

Oberáme paradajky, dozrievajú zelené papriky (sú trochu neskôr, piplala som vlastné priesady zo semien), začala dozrievať papriko-uhorka ačokča. Milujem chuť mladých zemiakových hľúz, spod slamy zo záhonov vyberám len toľko, koľko práve potrebujem do hrnca. Ostatné nechám ešte pekne rásť ďalej.

Fazuľka šarlátová sa začala plaziť do výšin. Moje uhorky nakladačky z nehybridných vlastných semien narástli do gigantických rozmerov, kým som bola služobne týždeň v zahraničí. Nuž čo už, 30 centimetrové "nakladačky" skončia ako narezané kvašáky v kameninovom súdku. Už sa pekne kvasia, ešte však potrebujú niekoľko dní.

To je tak, keď niekam odídem. Naša záhradka a všetko, čo sa v nej nachádza, rastie závratnou rýchlosťou. Také zázračné "perpetum mobile", ktoré nám vracia našu pozornosť.
August je aj čas lieskových orieškov. Od detstva milujem toto lieskové obdobie. Aj teraz. Ako keď som bola malá, lúskam na zemi pomocou plochého kameňa. Také oriešky nekúpim nikde v obchode...

Dozreli čierne bobuľky bazy čiernej. Sú úplne všade, pretože veľmi chutia našim drozdom. Skúšam bazové víno, likér aj rôsol. Podobne ako bazové kvety, aj plody sú veľmi liečivé. Preto som nasušila do čajov na zimu. Kvety a teraz aj plody.

Začína dozrievať liečivý rakytník rašetliakový.

Začíname oberať sladké mrazuvzdorné figy a hrozno. Kedysi som kúpila veľmi odolnú odrodu, ktorá dozrieva už v auguste a naozaj nepotrebuje vôbec žiadne postreky (u nás by sa ich aj tak nedočkala...). Odroda sa volá Esther. Okrem nej máme niekoľko mladých rastlín samorodého viniča, ktoré som dostala túto jar a ešte nerodili. Už sa veľmi teším na samorodé hrozno (samoroďáky), pretože dnes ich zohnať je veru veľmi vzácne. Zatiaľ rastú pekne.

Naše zmiešané záhony sa začínajú v auguste prerieďovať, veď časť úrody sme už z nich pooberali. Ešte je však čas dosiať zeleninu, ktorá potrebuje pre svoj vývoj kratšie dni. A tak som na uvoľnené miesta vysiala zasa hrášok, šaláty, špenáty, redkvičky, kôpor a zalenú fazuľku. Teraz trpezlivo čakám, čo z toho bude, ešte podosievam rukolu.

Presvetľovanie - letný rez

Záhradka sa nám podobne ako každý rok riadne rozdžungľovatela a teda opäť potrebuje kaderníka. Zasa som si len povzdychla "mať tak hektárovú záhradu, tak presvetľovanie vôbec neriešim..."

Letnú frizúru tento rok v auguste dostali liesky, baza čierna, višňa, zlatovka, ofinku som zastrihla broskyni a čerešni.

Priznám sa, nie som špecialista na strihanie, vôbec tomu nerozumiem, strihám veľmi intuitívnym spôsobom tak, ako to cítim. Radšej sa ma preto nepýtajte, či som robila na marhuliach Šittov rez, alebo na iných rastlinách nejaký iný špeciálny úkon. A možno som aj robila, ale neviem, že sa to tak volá :-). Pocitovo by som do stromov zasahovala najradšej čo najmenej. Jaj, mať tak aspoň hektár...

Kačky indický bežec - spoločník aj predátor

Vďaka výdatnejším dažďom sa vraj rozšírili nenásytné večne hladné slizniaky - slizovce španielske. V našej záhradke ich nemáme, preto píšem "vraj", pretože máme najlepších predátorov na ich likvidáciu - trio kačiek plemena indický bežec. Týmto ďakujem všetkým, ktorí reagovali na našu výzvu a začali nám nosiť svojich slizniakov zo svojich záhrad, pre naše slizniakové predátorky - kačičky Zunu, Lunu a Dunu. Tiež by som už rada v tejto chvíli pozastavila rozširovanie našich dodávateľov, pretože aktuálne v tejto chvíli máme dostatok slimačích prispievateľov zo všetkých okolitých obcí, vrátane tej našej.

Stretla som sa v tomto období s nadšencami, ktorí prepadli "móde" mať v záhrade kačky plemena indický bežec. Týmto by som chcela upozorniť, že kačičky, podobne ako psy, mačky a iné po čase na ulicu vyhodené zvieratká nie sú na krátkodobú zábavku. Sú to mysliace a cítiace živé tvory, ktoré potrebujú našu dlhodobú starostlivosť.

Kačičky tohoto plemena naozaj za veľmi krátku dobu kompletne záhradu a iný priestor doslova vybielia od slizniakov, ale na oplátku od nás potrebujú priestor na behanie (aspoň 700 metrov štvorcových pre 3 kačky), vodné plochy, dokrmovanie, suchú podstieľku, kachník, zatváranie na noc a vypúšťanie ráno, veterinárne zákroky v prípade ochorenia a iné...
Podrobnejšie som o potrebách a správaní týchto kačičiek popísala v mojej druhej knihe Darujme si srdce z vlastnej záhrady.

Celý článok, je aj s obrázkami zverejnený na stránke http://lepsiden.sk/prirodna-zahrada-indicky-bezec/

Viac o našej prírodnej záhrade, ako aj veľa tipov a receptov, nájdete v mojich knihách Darujme si zdravie z vlastnej záhrady a Darujme si srdce z vlastnej záhrady.

Teším sa na vás v ďalšej časti, tentoraz zo septembra 2016.

Hanka

Naposledy zmenené piatok, 14 október 2016 10:14

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka