01 Mar, 2021 Posledná aktualizácia   11:00, Feb 17, 2021

Zdravie zo záhrady-videoseriál-4.diel

Zverejnené v Záhradné videá
Čítať 3552 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Videoseriál z našej prírodnej, jedlej liečivej záhrady. Prirodzená ochrana bez chémie. Apríl 2016.

Prešiel mesiac, prišiel apríl s bláznivým počasím. Slnko, dážď, vietor, sucho, krúpy, mráz, horúčava.
Toto všetko je pre apríl celkom typické. Čo sa mi však nezdá celkom typické boli príliš vysoké denné teploty počas niekoľkých dní a slniečko, ktoré namiesto životodarných jarných lúčov naopak spaľovalo všetko navôkol. Klíma sa mení, alebo skôr to vnímam tak, že my našim pričinením meníme počasie. K horšiemu.
Apríl je mesiac lesov. Namiesto toho, aby sme si mesiac lesov uctili vysadením nových stromov, sledujem, že robíme presný opak. Všade naokolo sledujem bezhlavé holoruby, stromy padajú ako zápalky. Stromy, ktoré svojimi korunami vytvárali vhodnú klímu pre život. Aj ten náš... Ano, apríl je bláznivý.
Apríl je tiež mesiacom vtákov. To je asi preto, lebo v tomto období sa liahne veľa vtáčich mláďat.
Ani naša prírodná záhrada nie je výnimkou. Rodinky "našich" drozdov už hniezdia, podobne sýkorky a vrabce. Všetko to skoro ráno vyspevuje a víta nový deň. Spolu s kohútom Karolom. Namiesto budíčka.

Mini Kuriatko Junior
Kohút Karol si vydupal moju kapituláciu. Dobre teda, budú kuriatka, zmäkla som. A nechala som našej kvočke štyri vajíčka pre zábavu, nech si teda sedí na hniezde. Minivajíčka od minisliepočiek.
Vyliahlo sa iba jedno minikuriatko, malý kohútik, ktorého sme nazvali Junior. Rozmaznávané malé kuriatko, jedináčik, s dvoma kvočkami. Mama sliepka a ja...
Ako sa Junior vykľul na svet a čo ho zatiaľ postretlo, som samozrejme natočila a je pekne chronologicky zostrihané v aprílovej časti nášho videoseriálu. Pre potešenie :-).

Ochrana záhrady pred škodcami prirodzeným spôsobom
Okrasno-úžitková hydina v prírodnej záhrade nemá iba okrasnú funkciu. Okrem chutných vajíčok sú to výborní predátori na likvidáciu premnožených škodcov. Ako inak, samozrejme bez chémie.
Sliepky vyhrabú a vyzobú prezimujúcich škodcov (rôzne vrtivky, ktorých červíky nájdeme v čerešniach, slivkách a iných plodoch), larvy chrústov (tento rok ich bolo veľmi veľa), mraveniská (mravce si chovajú vošky), schrúmu aj kliešťov a iné potvorky. Nie nadarmo, naši starí rodičia púšťali na jeseň do ovocných sadov sliepky. Aby všetko pekne vyčistili.

Kačky plemena indický bežec sú zasa najlepšími predátormi na likvidáciu obávaných ničiteľov úrody a mladých priesad - slizniakov (slizovec španielsky).
Viac o našich skúsenostiach s chovom okrasno-úžitkovej hydiny píšem v knihe Darujme si srdce z vlastnej záhrady.

Apríl v našej záhrade

Všetko kvitne, mladucha čerešňa, marhuľa, broskyňa, ríbezle, zemolezy kamčatské, čučoriedky, jahody. Lúka je v tomto mesiaci celá žltá od rozkvitnutých púpav. Bude dosť kvetov na púpavový sirup alebo hustejší púpavový med. Ako inak, liečivý, ako je liečivá celá púpava lekárska.

Zbierame úrodu reďkoviek, šalátov, medvedieho cesnaku spod korún ovocných stromov.
Ešte stále zbieram mladé listy pŕhľavy, do jarných očistných bylinkových čajov.
Zbieram mladé smrekové výhonky, na liečivý smrekový sirup. Proti kašľu, podobne, ako skorocelový. Smrekový nám ale chutí viac. Aj keď nekašleme :-).
Priesady v minisklenníku sa už pomaly tlačia von. Vyrástli, tak majú málo miesta.


Vošky na ríbezliach
Na mladých výhonkoch rastlín sa začínajú množiť cicavé vošky. Ako každý rok. Ríbezle reagujú na nepozvaných cicavých hostí zdurením a poskrúcaním listov. Neprepadáme žiadnej panike. Vieme, čo bude nasledovať. Kríky ríbezlí sú dosť silné, niekoľko napadnutých listov im neublíži. Naopak, vošky na listoch dajú signál lienkam a ucholákom, že stôl na hostinu je už prestretý a môžu prísť hodovať. Najhladnejšie sú larvy lienok, ktoré dokážu za deň spucovať až 50 vošiek. Úctihodný výkon.
Preto si lienky a ucholáky v našej prírodnej záhrade veľmi ceníme a pripravili sme pre nich niekoľko vhodných hmyzích domčekov. Hmyzie domčeky sú vhodné skrýše aj pre rôznych divých opeľovačov, ktorí sú veľmi potrební na opelenie kvetov. Bez opelenia, nie je úroda, alebo keď, tak veľmi slabá. Opeľovače sú dôležitý článok, ktorý je žiaľ decimovaný chemickými postrekmi, používanými aj v bežných záhradách... Postreky proti hmyzu (vošky, vrtivky...), ničia zároveň aj opeľovače. Insekt = hmyz. Insekticíd = postrek proti hmyzu. Včela, lienka, ucholák, čmeliak, motýľ = hmyz.


Kučeravosť, či nekučeravosť - broskýň
Ďalší postrach v záhradách je kučeravosť listov broskýň. Ako sme vyriešili tento postrach u nás? Na začiatku sme zakúpili rezistentnú odolnú odrodu, pod korunu ktorej sme posadili chren dedinský. Chren vylučuje látky, ktoré potláčajú šírenie vírusových, plesňových a hubových ochorení. A nielen u ľudí, ktorí ho konzumujú. Kedysi dávno som počula, že potláča aj kučeravosť listov broskýň - obávané ochorenie, ktoré zapríčiňuje huba.
Asi to naozaj funguje, pretože naša broskyňa už štvrtým rokom prosperuje s minimálnym množstvom zasiahnutých listov. Poskrúcané listy jednoducho odtrhnem, namiesto nich o nejaký čas vyrašia nové, ktoré sú už zdravé. Na úrodu našich šťavnatých broskýň, to nemá vôbec žiaden negatívny dopad. Naopak. Sú úplne bez chemických jedov, ktoré znižujú aj našu imunitu, nielen imunitu broskyňového stromčeka.
No a chren, keďže sa pekne rozrastá a je zdravý aj pre nás, vždy na jar alebo na jeseň trochu zredukujem, aby sme aj my mali štipľavú silnú chrenovú zdravú kúru :-).
Chren máme v rámci prevencie zasadený aj pod čerešňou a marhuľou.

 

 

 

Naposledy zmenené štvrtok, 28 apríl 2016 05:36

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka