06 Mar, 2021 Posledná aktualizácia   11:00, Feb 17, 2021

Zdravie zo záhrady-videoseriál-3.diel

Zverejnené v Záhradné videá
Čítať 3137 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Videoseriál z našej prírodnej, jedlej liečivej záhrady. Zemiaky v slame. Marec 2016.

Prešiel mesiac, prišiel marec. Ako ten čas rýchlo letí...
Ako sa hovorí, marec, poberaj sa starec (teda v zmysle, ako zima aby už išla preč).
Marec si pamätám tiež, ako mesiac knihy. Ešte z detstva. Na marec pripadá môj obľúbený prvý jarný deň.

Tento článok píšem práve v čase jarných sviatkov. Ja vítam jar a teším sa zo začínajúceho života, ktorý všade okolo seba intenzívne vnímam.
Niekde pália Morenu, niekde naháňajú mladé jahniatka. V záhrade na vŕbe pučia bahniatka.
Ja sa priznám, že radšej upečiem baránka v trúbe z piškótového cesta... ak ho teda vôbec budem piecť.
V kuchyni mi práve chladne po pasterizácii mlieko, na domáci syr, na stole rastie v ošatkách niekoľko bochníčkov budúceho kváskového chlebíka. Domáceho, ako inak.
V chladničke čakajú domáce vajíčka, od našich kačiek plemena indický bežec a sliepočiek liliputiek.

Veľkonočné vajíčka
Kohút Karol nás opäť začal naháňať po záhrade. Musí predsa dávať pozor, aby sme mu nekradli vajíčka. Rozhodol sa totiž, že chce malé kuriatka. A tak si vajíčka pred votrelcami (teda nami) chráni, ako sa len dá. Kačičky si pre istotu spravili hniezdo schované pod kríkmi. ešte sme ho nenašli. Bez káčera káčatká aj tak nebudú... aj keď... Začali nám na jazierko opäť prilietať divé kačky. Párik. Kačička s káčerom. Páči sa im u nás. Priletia, počvachcú sa, a zas odletia. Takto sa to opakuje niekoľko krát za deň. Hlavne ráno ich vídame, ako sedia na hladine. Možno sú to už dospelé káčatká, ktoré sa pred rokmi vyliahli v našej prírodnej záhrade. Ktovie... Naše "domáce" kačičky iba závistlivo pozerajú na divých prišelcov. Indický bežec (kačička) totiž nevie lietať, iba rýchlo behá. Od toho má odvodené aj meno.

Marec v našej záhrade

V marci sme ešte presvetľovali prerastené konáre. Hlavne naše dve Katalpy dostali jarnú frizúru. Ako každý rok na jar. Konáre im rastú rýchlejšie, ako "vlasy Bereniky". Sú to naši statní strážcovia vchodu na pozemok. Majú rýchlorastúce mäkké drevo, ktoré každý rok na niečo využijeme. V prírodnej záhrade sa predsa nič nevyhadzuje, ale po spracovaní sa vracia naspäť. Buď, ako štiepka na zamulčovanie drobných bobuľovín (milujú štiepku z katalpy), alebo ako obruba na malé prútené oplotenie okolo záhonov. Z dlhých rovných konárov sme urobili "indiánske típí", pre plazivú zeleninu a podporné kvety. Uhorky, kapucínka, ačokča, divá paradajka, malabarský ťahavý špenát, fazuľka šarlátová a hrášok. Naša klasická zostava.

Ako obyčajne skoro na jar, ani tento rok nebol výnimkou. Vyčistili sme jazierko, hlavne po zime napadané listy z našej mamy vŕby. Obstrihala som zoschnuté časti vodných rastlín, aby nezačali vo vode zahnívať. Ešte sme to stihli. Hneď, ako sme dokončili jazierkové jarné úkony, naše nedočkavé žabky naskákali prispieť svojou troškou do mlyna (teda do jazierka). Aby sme vedeli, že nezabudli, že je jar, privítali nás chumáče žabacích vajíčiek. Nová generácia skokana zeleného sa o niekoľko dní začne liahnuť do nového života.

V minisklenníku sa nám už začínajú tlačiť rašiace priesady. Niektoré som už raz popresádzala. Aby mali viac miesta pre svoj rozmach.

Na niektoré záhony sme natiahli malé fóliovníky - hlavne ako ochrana pred našimi "horlivými" hrabavými pomocníkmi (myslím teraz našu hydinu, ako inak).

 

Zemiaky v slame
Na iné záhony som nastala slamu obohatenú o odpadné produkty našej operenej zostavy (po čistení hydinového domčeka). Po naklíčení zemiakov som do slamenej periny sadila. Keďže sa ma viacerí pýtate na postup, natočili sme ako to robíme, aj s vysvetlením na krátke video v rámci nášho videoseriálu.

Zemiaky v slame pestujeme už štvrtú sezónu a neviem si tento spôsob vynachváliť. Je to čislé a bez starostí. Jediní votrelci sú potenciálne slizniaky, ktoré už vďaka kačkám nemáme a myšky hryzky.
Pestujem na zmiešaných záhonoch, spoločne s inými plodinami naraz. Po dozretí, zemiačiky vyberám iba toľko, koľko práve potrebujem do hrnca. Ostatné nechávam oddychovať pod slamou, kde ma pekne počkajú.

 

 

Naposledy zmenené štvrtok, 28 apríl 2016 06:01

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka