01 Mar, 2021 Posledná aktualizácia   11:00, Feb 17, 2021

Zdravie zo záhrady-videoseriál-2.diel

Zverejnené v Záhradné videá
Čítať 2946 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Videoseriál z našej prírodnej, jedlej liečivej záhrady. Vhodné semená na priesady. Február 2016.

Február je ešte čas, kedy väčšina prírody sa iba začína pomaly zobúdzať po zimnom chladnom spánku.

Občas prebleslo zubaté slniečko, celý mesiac sa striedali teplejšie dni s upršaným počasím. Počasie bolo viac upršané, ako suché. Väčšina záhrady je tak pokrytá rozmočenou pôdou, spod ktorej nesmelo začínajú vykúkať prvé jarné bylinky, kvety, ako aj zelenina. Snežienky, krokusky, čemerica, narcisky, podbeľ. Do toho z jesene cibuľky, pažítka a cesnak s mrkvou a peržlenom. Kvitne jazmín nahokvetý. Všetko je tak, ako má byť. Príroda je príroda a dokáže si poradiť aj s dažďom. A ešte tak, ako v prírode, si začínajú vtáci stavať hniezda. Aj naše sliepky liliputky, začali po zimnej prestávke znášať opäť chutné vajíčka.

Kým sa ešte nedá veľmi v záhrade vŕtať sa v zemi, je to ideálny čas na zháňanie vhodných semien na vypestovanie vlastných priesad. Február v záhrade je totiž ešte stále viac skôr v prípravnej a plánovacej fáze.

Ostrihala som zvyšky zaschnutých rastlín. Zámerne totiž nechávam cez zimu všetko tak, ako je zarastené - kvôli prezimovaniu rôznych živočíchov a tiež ako zdroj potravy. Začala som pripravovať záhony na ďalšiu sezónu, rozhodila som kompost (z nášho kompostoviska) a zamulčovala som niektoré časti slamou.

Vysiala som hrášok, ktorý budem siať priebežne na viacerých miestach, pretože ho máme veľmi radi.

Vysiala som tiež reďkovky, šaláty, špenáty, rukolu. Niečo priamo, niečo pod malé fóliovníčky a niečo do pareniska. PET fľaše používam tiež ako minifóliovníky. Aspoň ich nejako využijem.
Posadila som jarný cesnak a cibuľky sadzačky.

Robím priesady na gigant kaleráby, paradajky a zmiešané všeličo (mám to napísané na papieriku, ako bazalky, mangold a iné :-)). Tento rok som sa rozhodla nerobiť priesady v dome za oknom, ale rovno vonku. V priesadkovačoch pod minisklenníkom. Skúšam aj uhorky z vlastných semien (nie F1), čo to spraví.
Keďže sa snažím dodržať dni Lunárneho kalendára, postupujem podľa vhodných dní na konkrétne úkony a rastliny.

Presvetľujeme prerastené rastlinky, skrátila som maliny, černice, vinič, goji. Skúšala som skrátiť kiwi, ale mi začala slziť (vytekať miazga), tak to nebol dobrý nápad..

Február sa ale ešte hlavne nesie v znamení semien a plánovania.

Skôr, ako sa rozbehnete do obchodov zháňať vhodné semená, napíšem teraz o nich niekoľko viet.

Aké semená sú vhodné do prírodnej záhrady? Najvhodnejšie sú samozrejme vlastné semená z minuloročných úrod, pretože sú z rastlín, ktoré sú už adaptované na konkrétnu záhradu a jej podmienky. Pokiaľ ale také nemáme (tiež nemám zo všetkých rastlín a plodín, aj keď máme veľa vlastných), ďalšou v poradí dobrou alternatívou sa opýtať susedov alebo známych. Hlavne takých, ktorí nestriekajú a nepoužívajú pri pestovaní žiadnu chémiu.

Keď sme zlyhali aj tam (alebo nám nedajú, pretože vlastné semená začínajú byť naozaj vzácnosťou), skúsime ešte niekoľko vhodných zdravých tipov z rôznych napríklad aj FCB skupín (výmena semien/sadeníc/rastlín).

Keď už naozaj ani tam sme nezohnali, čo sme potrebovali, skúsime kúpiť cez semenné banky, ktoré majú staré krajové odrody. Zoznam takýchto semenných bánk som uviedla v knihe Darujme si zdravie z vlastnej záhrady - nájdete na strane 255.

No a keď si budete chcieť zľahčiť hľadanie a pôjdete do najbližšieho obchodu zo záhradným sortimentom, aspoň si prosím prečítajte čo je napísané na obaloch. Pokiaľ uvidíte napísané F1 alebo "hybrid", sáčok položte pekne naspäť do police a utekajte preč :-). Ale nie, žartujem. Neutekajte ale zoberte iný sáčok, ktorý to napísané nemá.

Prečo?

Pretože sú to rôzne krížence, geneticky modifikované semená, z ktorých vyrastú prešľachtené rastliny o ktoré sa treba vo zvýšenej miere starať - teda striekať, hnojiť, polievať. Také rastliny veru do prírodných záhrad nie sú vhodné.

Okrem toho z F1 hybridov si neviete odložiť semená na ďalšiu sezónu. Tieto rastliny sú neplodné, alebo sú bez semien, alebo majú hluché semená, alebo zo semien vyrastie niečo nepredvídateľné.
Takže hor sa do zháňania vhodných semien odolných rastlín a plodín pre všetky prírodné záhrady existujúce a aj tie budúce.

 

Naposledy zmenené štvrtok, 28 apríl 2016 06:06

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka