Vytlačiť túto stránku

Zdravie zo záhrady-videoseriál-úvod

Zverejnené v Záhradné videá
Čítať 3578 krát
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)

Videoseriál z našej prírodnej, jedlej liečivej záhrady.  Úvodný diel, január 2016.

Zameňme tuje za jedlé stromy, sterilný trávnik za lúku plnú života a liečivých bylín.

Pestujme na svojej záhrade či pozemku zdravé plodiny bez chémie, ale zato plné vône, chuti, zdravia a života.

Prírodné jedlé a liečivé záhrady sú dostupné pre všetkých.

Príroda hľadá záhradu... nájde ju aj u vás?

Čo je to vlastne prírodná, jedlá, liečivá permakultúrna záhrada?

Je to taká záhrada, ktorej dovolíme, aby sa do nej nasťahovala príroda. Taká nefalšovaná. V takejto záhrade, vládne harmónia a spolupráca, samozrejme bez použitia chémie a iných deštruktívnych pôsobení. Ako v prírode. Navzájom sa podporujú rastlinná ríša so zvieracou a samozrejme "svojim" človekom alebo ľuďmi.

Je to vzácna symbióza, odpozorovaná z prírody, aplikovaná na jedlé, liečivé a úžitkové rastliny. Čo zo záhrady vzíde, to sa do záhrady aj vracia. Recykluje sa hmota, ktorá naspäť vytvára životodarný humus, využíva sa dažďová voda. Vytvárajú sa rôzne prirodzené stanovištia.

Človek je v takejto záhrade súčasťou harmonického celku, ktorý sa navzájom podporuje a udržiava.

Permakultúra znamená v preklade udržateľné hospodárenie, (pestovanie, chov), neskôr významovo rozšírené na celý život.

Permakultúra je jednoducho "udržateľnosť". Udržateľný život.


Lebo iba pestovanie v súlade s prírodou, bez chemických jedov je udržateľné. Príroda je také "perpetum mobile", ktoré dokáže bezchybne fungovať bez nášho pričinenia. Skôr naopak, čím jej menej bránime v prirodzených chodoch, tým dokonalejšie funguje.

Tak sa iba prizerajme a napodobňujme najdokonalejšie a naprirodzenejšie systémy.

Môžeme si preniesť túto dokonalosť aj do našich záhrad. Následne sa nám naša záhrada odmení vzácnymi darmi, v podobe svojich zdravých plodov. Časom nám pomôže veľa záhradných činností urobiť za nás. Ako v prírode.

Ako taká prírodná jedlá liečivá záhrada vyzerá, čo všetko sa v nej deje počas roka ako to všetko môže fungovať, vám budem písať v mojom novom seriáli.

Budem vás sprevádzať príbehmi z našej záhrady, doplnené vlastnými fotografiami záhradky, ako sa menila a mení v čase a počas ročného obdobia.

Napíšem, čo sa práve v našej prírodnej záhrade deje, čo rastie, kvitne, dozrieva. Budem písať tiež o našich divých záhradných zvieracích obyvateľoch ale aj o tých domestikovaných, úžitkových.

Napíšem o prirodzených spôsoboch ochrany proti škodcom. Občas doplním nejaký zdravý recept z plodov záhrady. Samozrejme ako inak - bez chémie.

Záhrada sa nachádza v Poddunajskej nížine, čo je veľmi prívetivá teplá klíma aj pre teplomilnejšie rastlinstvo.

Celý pozemok vrátane stavieb a chodníkov má 10 árov. Aj na takejto menšej ploche sa dá založiť prírodná jedlá džungľa s množstvom zdravých zákutí, vodnej plochy, malej lesnej divočiny, zmiešaných zeleninovo-bylinkových záhonov, detskej preliezačky a hojdačiek, posedení a liečivej jedlej lúky namiesto sterilného trávnika. Samozrejmou súčasťou sú jedlé ovocné stromy, liesky, vlašský orech, vŕba, jedlé bobuľoviny a veľa veľa domestikovaných divých liečivých rastlín.


Stáli obyvatelia našej záhradnej jedlej divočiny tvorí kŕdlik troch okrasno-úžitkových sliepočiek liliputiek s kohútom Karolom a ukvákané trio kačiek plemena indický bežec. Zuna, Luna a Duna.

Samozrejme niekoľko drozdích rodiniek, divé opeľovače, párik netopierov, žabky a užovky. V lete svätojánske mušky.
Naša prírodná jedlá liečivá udržateľná záhrada, splnila všetky náležitosti certifikovaných prírodných záhrad a získala plaketu "Ukážková certifikovaná prírodná záhrada, v rámci medzinárodného projektu "Prírodné záhrady bez hraníc".

Som veľmi rada, že sa prírodné záhrady začali sťahovať aj na Slovensko a verím, že ich počet vzrastie a ľudia začnú vo väčšej miere dôverovať prírode.

Veď kedysi sme vedeli spolupracovať s prírodou. Sme jej neoddeliteľnou súčasťou. Len si potrebujeme spomenúť.

 

 

Naposledy zmenené štvrtok, 28 apríl 2016 06:11