22 Apr, 2021 Posledná aktualizácia   11:00, Feb 17, 2021
Zverejnené v Včely a záhrada
Čítať 5125 krát
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Ako som už písala stále mi behalo po rozume ako to urobiť aby sme mali jednu včeliu rodinku priamo u nás v prírodnej záhrade. Začala som si teda študovať rôzne spôsoby hlavne prirodzeného chovu včiel.  Kedysi som síce na Poľnohospodárskej Univerzite absolvovala skúšku z chovu včiel - pretože včielky boli zaradené ako poľnohospodárske úžitkové zvieratá... no ale kto si to má za tie roky pamätať, hlavne keď nás vtedy ani k úľom nepustili... a okrem toho učili sme sa štandardný chov včiel, ktorý včielky zväzuje, nie je prirodzený a teda taký chov som si pravdupovediac zapamätať ani nechcela.

   A tak som začala skúmať a bádať a študovať ako pár nadšencov chová včielky prírodným spôsobom.  Na to bolo potrebné dať vyrobiť špeciálny úľ, ktorému sa neviem prečo ľudovo hovorí "Medná krava" alebo anglický názov "Top Bar Hive" (TBH).  Je to úľ, ktorý vnútri nemá rámiky v ktorých sa včielkám nalinkuje ako majú stavať svoje plásty.  V takomto prírodnom úli sa budujú plásty tak, ako včielky naučila sama príroda. Po dlhom hľadaní som našla majstra stolára, ktorý roky vyrába včelie úle a ktorý nám podľa nákresov z internetu takúto jednu "Mednú kravu" vyrobil. Aj z pozorovacím presklenným zavieracím okienkom zboku celého úľa. Paráda.

   Už len zohnať včielky.  No nebolo to jednoduché.  Nedalo sa kúpiť hotovú včeliu rodinku od včelárov, pretože väčšina včelárov chová štandardným spôsobom, teda majú včielky v rámikoch v ktorých sa premiestňujú nové oddelené rodinky do iných úľov.  Naša "Medná krava" nebola s takýmito štandardnými úľmi "kompatibilná" ako sa hovorí, nemala rámiky a teda nedali sa do nej včielky na rámikoch jednoducho presťahovať. 

   Zostávalo jediné riešenie - chytiť ROJ. Ale to tiež nebolo také jednoduché.  Štandardne sa totiž taký roj nevyskytuje, pretože štandardní včelári sa všemožne snažia rojeniam zabrániť aby im "neuleteli včely"... Začala som teda chodiť k miestnemu včelárovi ktorý má včelín so 70 úľmi aby som v praxi videla ako sa včelári.  Inak jeho včielky robia výborný med... :-). Dohodli sme sa, že keď mu "uletia včely", tak mi jeden taký roj prinesie.
Prišiel máj obdobie rojenia. Začala moja "bojová pohotovosť".  Stále som bola pripravená, lebo včielky mohli "uletieť" kedykoľvek.  Pri 70 úľoch snáď aspoň jeden roj... utešovala som sa. Naša "Medná krava" bola pripravená, môj mobilný telefón tiež.

   15. mája 2012 sme sa dočkali!!! V ten deň v podvečer nám priniesol miestny včelár včelý roj, ktorý pár hodín pred tým striasol zo stromu :-D. Včielky sme ešte dva dni ponechali v malom prenosnom úli ale postavili sme ho vedľa našej Mednej krave aby si "naše včielky" zvykali na nové prostredie. O dva dni keď sa rodinka stabilizovala nám prišiel včelár pomôcť rodinku presťahovať do nášho prírodného úľa.

Naposledy zmenené pondelok, 16 február 2015 18:48
Viac z tejto kategórie: Včely patria do záhrady »

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka