22 Apr, 2021 Posledná aktualizácia   11:00, Feb 17, 2021
Zverejnené v Včely a záhrada
Čítať 2335 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Naše včielky sa po roku v našej záhrade rozhodli, že je ich už toľko, že by mohli kľudne vytvoriť dve rodinky a tak polovica rodiny spolu s pôvodnou starou kráľovnou vyleteli z úľa aby urobili miesto pre mladú princeznu. Usalašili sa cca 2,5 m nad zemou na konári čerešne. Bol to pre mňa taký silný a neobyčajný zážitok, že som hneď ešte plná dojmov napísala ako sa to celé odohralo a ako to skončilo :-).

Naše včielky pilne stavali nové plásty, nosili nektár a kráľovná usilovne kládla nové vajíčka z ktorých sa každý deň liahli nové príslušníčky kmeňa.  Záhrada a okolie im dávalo dostatok potravy na to, aby za krátky čas vytvorili silnú a veľkú rodinu.
Chodila som ich pozerať a pýtala som sa sama seba... kedy to príde...  Rozhodla som sa totiž, že im nebudem brániť v prirodzených inštinktoch a spôsobe.  Keď na prírodno, tak na prírodno :-). Ale že ma tak prekvapia, to som nečakala... išla som pozbierať jahody pod čerešňou a celá zamyslená som sa zrazu ocitla v hučiacom mračne... ako som si ho nemohla všimnúť nechápem... Kým som si uvedomila, že nado mnou asi meter nad hlavou na konári visí práve sa rodiaci roj a to mračno okolo mňa sú včielky ktoré čakajú, aby sa mali kde na roji pripojiť a usadiť... ešte že je tá naša rodinka taká veľmi mierumilovná a tolerantná k mojim hrubým porušeniam bontónu z neznalosti situácie... No proste nechali ma v kľude z mračna vycúvať a spamätať sa bez jediného upozornenia žihadlom.
No dobre moje, ale čo teraz?  V našej záhrade už na viac úľov miesto nie je... a navyše ako ich zvesím???
Zavolala som teda miestnemu včelárovi, ktorý mi roj pred rokom priniesol, že mám pre neho krásnu rodinku ktorá visí na strome ako strapec hrozna :-).  A tak milé včielky viseli celý deň od rána až do večera, lebo včelár bol celý deň v práci a mohol prísť až neskôr.  Ale všetky baby to pochopili a počkali na neho :-). Chodila som sa im pod čerešňu cez deň prihovárať, aby ešte vydržali. Zvyšok včielok v úli zatiaľ pilne pracoval.
Prišiel večer a s ním aj včelár, pán Šutlák, ktorému týmto vyjadrujem veľký obdiv, ako s včielkami ďalej komunikoval, aby ho poslúchli a presťahovali sa do pripraveného prenosného úľa.
Včielky najskôr poprášil vodným rozprašovačom, aby sa viac zomkli k sebe. Potom ich podobral do rojochytu, potriasol konárom na ktorom sedeli a rojochyt vytriasol do pripravenej prenosky. Toto opakoval dovtedy, kým väčšina rodinky bola nasypaná v úli.  Podstatné bolo, aby medzi vysypanými včielkami v úli sa nachádzala aj kráľovná, pretože ostatné včielky ju potom nasledovali.  Bol to zážitok, sledovať, ako začali samé pochodovať z rojochytu do úľa cez letáčik. Kráľovná si zvolala aj zvyšok sprievodu zo stromu,  takže po zotmení už všetky čučali v prenoske a veselo bzučali.
To som si teda vydýchla, lebo pár minút na to ako sa všetky ubytovali sa zdvihla silná búrka...
Ešte sme so včelárom skontrolovali zvyšok rodinky ktorá sa rozhodla zostať verne pri budúcej kráľovnej, ktorá by sa mala vyliahnuť pod ich starostlivosťou o niekoľko dní. Po svadobnom lete sa ujme svojej funkcie včelej matky :-).
Bol to naozaj veľmi silný zážitok, som rada, že som mohla byť jeho súčasťou... a tiež som spokojná, že rodinka je v dobrých rukách.

Naposledy zmenené pondelok, 16 február 2015 18:45
Viac z tejto kategórie: Chováme vlastné včely »

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka