22 Apr, 2021 Posledná aktualizácia   11:00, Feb 17, 2021
Zverejnené v Tipy a recepty
Čítať 3218 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Topinambur, alebo ľudovo nazývaná slnečnica hľuznatá.  Ďalšia známa jedlá liečivka, ktorá si vďaka svojej nenáročnosti rásť všade a bez akejkoľvek pomoci prisúdila zaradenie medzi invázivné rastliny.  Treba ju držať na uzde.  Statná rastlina, s veľmi peknými kvetmi do vázy a pre opeľovače.  Vďaka obsahu inulínu je liečivá a cukrovku. Liečivá je celá, z vňate a lístkov sa robia čaje a hľuzy sa používajú a pripravujú podobne ako zemiaky. Dnešný recept je na opekané hľuzy topinambury.


Hľuzy topinamburov vykopávame na jeseň, alebo aj celú zimu - vydržia totiž lepšie v pôde, ako v pivnici.  Pokiaľ nie je pôda premrznutá, dodajú nám čerstvú zeleninu priamo zo záhrady.  Hľuzy sa dajú jesť aj surové, chutia trochu ako cukrová repa pomiešaná s kalerábom.

Ako si pripraviť teda opekané topinambury?  Vykopeme si čerstvé hľuzy (alebo vyberieme z mrazničky umyté, nakrájané), umyjeme od hliny (treba použiť aj kefku), pokrájame.  Nešúpeme, to by sme sa zbláznili...

Pokrájané a umyté posolíme, dochutíme (ja dávam cesnak, soľ, a bylinky).  Pokiaľ si neželáme vedľajšie meteo dôsledky jedál z topinamburov, pridávam do nich ešte veľa vňate saturejky horskej (zmierňuje následné nafukovanie :-)).  Opekáme na olivovom oleji buď na panvici ak je nás málo hladošov, alebo na pekáči v trúbe pri väčšom počte stolovníkov.

Topinambury sú veľmi chutné na aj na spôsob "zemiakových placiek".

DOBRÚ CHUŤ :-D

Naposledy zmenené pondelok, 16 február 2015 18:06
Viac z tejto kategórie: Domáca kostihojová masť »

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka