22 Apr, 2021 Posledná aktualizácia   11:00, Feb 17, 2021
Zverejnené v Tipy a recepty
Čítať 8573 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Keď som bola malá pamätám ako moji starí rodičia robili domáce ríbezľové víno.  Tú neopakovateľnú vôňu a chuť si pamätám dodnes (keď som bola staršia :-)).  Pamätám sa, ako starká najskôr pooberala ríbezľové kríky, potom ríbezle poumývala a aj so stopkami pomlela na mäsovom mlynčeku. Potom sa ešte rozpomeniem na veľký demižón s bublinkajúcim skleneným "bublákom" , ktorý starý otec uložil do pivnice a strážil. 
Preto keď sme mali jeden rok veľkú úrodu ríbezlí a ja už som naozaj nevedela čo s nimi aby sa nepokazili ( rozdali sme, napiekli sme, zamrazili sme, uvarila som šťavu, lekvár, kompót...) tak padlo rozhodnutie, poďme urobiť ríbezľové víno.

Urobiť ríbezľové víno nebolo úplne jednoduché, lebo okrem toho čo som si pamätala z detstva som nevedela natrafiť na nejaký jednoduchý recept.  Nevedeli sme zohlanť ani "bublák", ktorý sme rozbili hneď v prvý rok a ani vínne kvasinky. Nakoniec sme rokmi a vlastnými skúsenosťami dospeli k optimalizovanému postupu a receptu:

Suroviny a pomôcky:

  • Na 1 liter ríbezľovej štavy (červené ríbezle je najlepšie doplniť kvôli chuti aj trochou čiernych ríbezlí) dáme
  • 2 litre vody a
  • 1 kg kryštáľové cukru ( my dávame hnedý trstinový nerafinovaný),

ďalej potrebujeme

  • kvasinky ( vyrábame sami z hrozienok),
  • gumenú hadičku (dostať aj v akvaristike),
  • sklenený pohár ( najlepšie sú také na utopence, dostať v Metre 5 alebo 8 litrové,
  • korkový štupel,
  • vosk na utesnenie korkového štupľa a hadičky, štamprlík),
  • mlynček na mäso alebo kvalitný odšťavovač.

Postup:

Obraté ríbezle premyjeme. Pomelieme aj so stopkami v mäsovom mlynčeku alebo odšťavovači tak, aby sme zbierali hustú šťavu. Odpad zo šupiek, stopiek a jadierok má zostať skoro suchý, aby sme vyťažili čo najviac šťavy.

Získanú šťavu dáme do veľkej nádoby, pridáme vodu a cukor.  Dobre premiešame, aby sa cukor úplne rozpustil. Pridáme kvasinky z hrozienok, ktoré sme si pripravili deň vopred.

Zmes šťavy, vody, cukru a kvasiniek nalejeme do sklenených nádob (ak máte demižóny tak do demižónov), vyduchotesne uzavrieme korkovým štupľom do ktorého sme dali gumenú hadičku (kto má sklenený bublák dá samozrejme do štupľa bublák).  Hadičku opäť utesníme (páskou, voskom...).  Koniec hadičky umiestníme do priesvitného štampríka do ktorého sme naliali vodu. Je to po domácky vyrobený bublák - keď sa podarí rozbiť štamprík, nahradíme ho ľahko v domácnosti iným :-D ( ako sa stalo aj nám).

Nádobu (demižón) umiestnime do pivnice na niekoľko týždňov.

Asi po týždni začne kvasný proces, ktorý sa prejavuje unikaním vzduchu vznikajúcom pri kvasnom procese v nádobách. Keď začne kvasný proces, budeme pozorovať, že z nádoby sa vytláčajú bublinky vyduchu a hadička v štamprlíku (bubláku) nám začne doslova bublať.  To je znak, že budúce vínko už pracuje.

Po niekoľkých týždňoch až mesiacoch (podľa toho aké zrelé či mladé vínko chcete ochutnávať) vykvasené mladé vínko stáčame do fliaš (my sme tento rok stáčali v polovici septembra). Kedysi sme to pracne robili s dlhou gumenou hadičkou, ale trvalo to hrozne dlho, hadička sa stále upchávala, tak sme si vymysleli jednoduchší spôsob: Zoberieme veľký hrniec alebo nádobu, ktorý prikryjeme čistou utierkou - musíme ju upevniť.  Do stredu utierky pomaly lejeme mladé vínko a filtrujeme ho cez utierku. Väčšie časti zostanú na utierke a čisté vínko tečie do hrnca.  Keď je už na utierke veľa tuhých častí, tak ju čistými rukami ešte vyžmýkame zo šťavy, aby sme získali čo najviac drahocennej vínkovej tekutiny.

Čisté prefiltrované mladé vínko naberačkou nalievame do sklenených fliaš - používame lievik (osvedčili sa nám vínové fľaše z obchodu s uzavieracím šróbovacím vrchnákom :-))

Mladé vínko vo fľašiach nechávame ešte najakú dobu zrieť - keď sme veľmi nedočkaví, mladé vínko má ružovú farbu, je plné bubliniek a je také šumivé (ale aj to je veľmi chutné). Staršie ríbezľové vínko je číre, krásne červené a má plnú trochu trpkastú chuť po ríbezliach.

NA ZDRAVIE :-)

Naposledy zmenené štvrtok, 19 február 2015 13:02
Viac z tejto kategórie: Domáca ríbezľová bublanina »

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka