27 Sep, 2021 Posledná aktualizácia   6:22, Sep 22, 2021

Okrasné sliepky pre potešenie aj úžitok

Zverejnené v Hydina v záhrade
Čítať 8825 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

 

Keďže nás slizniaci donútili predčasne zakúpiť indické kačičky (predčasne, pretože pôvodné plány boli hydina až na dôchodok...), zobrali sme od tej istej chovateľky z Bratislavy aj tri malé okrasné sliepočky liliputky s kohútikom. Kohútika nám pani chovateľka nanútila ako "pozornosť podniku", pretože sa jej vyliahlo veľa samčekov a chcela pridať sliepočkám aj kamaráta-ochrancu. Mala pocit, že u nás mu bude dobre, pretože som zdôraznila, že u nás všetky budú mať dlhý život, rozumej že žiaden pekáč ani hrniec nehrozí.

Najskôr sme boli v rozpakoch, nevedeli sme, ako zareagujú na ranné kikiríkanie naši susedia...

Najskôr sa boli opýtať naši susedia z domu oproti... že či máme na záhrade páva, pretože počuli také čudné kokrhanie. Nenapadlo ich, že to sa tak ozýva náš pubertálny ešte "nezmutovaný" kohútik. Predsa len bývame v prímestskej pribratislavskej štvrti kde sliepky a hydina všeobecne nepatrí ku štandardnému koloritu... ak keď... už sa chov sliepok začal kde-tu objavovať v súvislosti s čerstvými domácimi vajíčkami.

Neskôr, keď sme sa popriznávali nášmu širokému okoliu, všetci sa na tom náramne zabávali. No máme dobrých susedov, alebo rastie povedomie, že dedinský kolorit patrí na dedinu. Alebo aj jedno aj druhé :-).

V každom prípade naši najbližší susedia, ktorí sú najviac "postihnutí" hlasnejším prejavom našich domácich vtákov sa nostalgicky preniesli do čias svojho detstva, ktoré im naša hydina svojim gagotaním, kotkodákaním a kikiríkaním pripomenula.
Kedysi naši starí rodičia púšťali hrabavú hydinu do ovocných sadov vyčistiť pod stromami pôdu od prezimujúcich škodcov. Záhony so zeleninou chránili pred dokonalým prehrabaním ploty, ktoré sliepky nepreleteli. Na to mali príliš pristrihnuté krídelka (tak odtiaľ sa tak hovorí, že "pristrihnem ti krídelká"...hm). Čím väčšia sliepka, tým vyššie oplotenie. No ale zas naši predkovia medzi ktorých počítam aj mojich starých rodičov mali zas tých sliepok na dvore aj päťdesiat... čože je to oproti takému kŕdlisku náš minikŕdeľ z minisliepok.

Naše "hraběnky ze dvora" nemajú ani pristrihnuté krídelká (keď majú chuť na letovú hodinu, tak sa jednoducho preletia po záhrade, ale nemajú chuť lietať k susedom - je im u nás dobre) a zatiaľ ani vážne ploty. V prírodnej záhrade majú tri minisliepočky s kohútikom dostatok možností na hrabanie bez toho, aby spôsobili vážnu škodu.

Pravda je však, že záhony vysievam na miesta, ktoré na začiatok rastu chránim pred vyzobaním fóliou. Tiež ojedinelé zeleninové jedince, ktoré veľmi priťahujú pozornosť našich hrabáčov chránim PET fľašami. Kým vyrastú.
Je to určité obmedzenie, ale na oplátku dostaneme do daru chutné minivajíčka a ošetrenie ovocných stromov proti prezimujúcim škodcom zadarmo. Ako bonus k tomu je spoločnosť krásnych farebných sliepočiek s výstavným hrdým kohútím ochrancom.

 

 

Naposledy zmenené štvrtok, 26 marec 2015 15:19
Hanka

Dobrý deň, teším sa, že v tejto chvíli čítate moju webovú stránku. Volám sa Hanka, niekoľko rokov sa venujem prírodným jedlým a liečivým záhradám.  Všetky články a fotografie na tejto web stránke vznikli preto, aby vás všetkých inšpirovali a ukázali, ako sa dá žiť v záhradke v súlade s prírodou. 

Webstránka: www.prirodne-zahrady.sk

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka