17 Oct, 2017 Posledná aktualizácia   2:01, 10 Oct, 2017

Hanka

Dobrý deň, teším sa, že v tejto chvíli čítate moju webovú stránku. Volám sa Hanka, niekoľko rokov sa venujem prírodným jedlým a liečivým záhradám.  Všetky články a fotografie na tejto web stránke vznikli preto, aby vás všetkých inšpirovali a ukázali, ako sa dá žiť v záhradke v súlade s prírodou. 

Kalendár kurzov 2018

Kalendár kurzov 2018 a základné informácie

Na tento rok je veľká novinka zážitkové pobytové kurzy v neobyčajne príjemnom prostredí lesnej záhrady, v susedstve Janka Šilinského.  Jednodňové kurzy zostávajú v známom príjemnom Inspiro, akurát nám pripravili novú, priestrannejšiu triedu. Kalendár ešte dolaďujem, ďakujem za pochopenie. 

Termíny a témy na rok 2018:
Január: 20.1 2018 - jednodňový rýchlokurz navrhovania (hlavne menších) prírodných záhrad. Koná sa v priestoroch Inspiro, Ivanka pri Dunaji.  Pre podrobnejšie informácie kliknite na link - základny kurz navrhovania prírodných záhrad 

Február: 16.- 18. 2.2018 - zážitkový predĺžený pobytový víkend navrhovania prírodných priestorov, vyvýšené záhony, kombinácie rastlín, bylinková špirála.  Koná sa v priestoroch lesnej záhrady v Hrubom Šure aj s ukážkou prvkov. (koreňová čistička, prírodné kúpacie jazierko, bylinky, záhony, hydina, včely, agrokruhy a iné na 3 ha pozemku). Bližšie informácie čoskoro.

Marec: 17.3. 2018 - jednodňový kurz na tému vyvýšené záhony, budovanie, vhodné kombinácie rastlín, zmiešané pestovanie, bylinková špirála, priesady a iné jarné praktičnosti. Koná sa v Inspiro, Ivanka pri Dunaji.  Pre podrobnejšie informácie kliknite na link zakladáme záhony a pestovanie

Apríl: 27. - 29.4. 2018 - zážitkový predĺžený pobytový víkend navrhovania prírodných priestorov, vyvýšené záhony, kombinácie rastlín, bylinková špirála. Koná sa v priestoroch lesnej záhrady v Hrubom Šure aj s ukážkou prvkov (koreňová čistička, prírodné kúpacie jazierko, bylinky, záhony, hydina, včely, agrokruhy a iné na 3 ha pozemku). Bližšie informácie čoskoro.
         
Máj: 19.5.2017 - jednodňový kurz, s poznávaním, pestovaním a využitím najznámejších liečivých byliniek a rastlín.  Koná sa v priestoroch Inspiro, Ivanka pri Dunaji. Pre bližšie informácie kliknite sem liečivé bylinky 

Jún: (ešte nie je stanovený dátum) Ukážková prírodná záhrada v praxi - praktický minikurz spojený s prehliadkou našej prírodnej záhrady ( v rámci akcie Dni otvorených záhrad a parkov 2018) je určený pre absolventov niektorého z mojich kurzov 

Jún: 25.6.2017 - zážitkový predĺžený pobytový víkend na širšiu tému liečenia prírodou. V máji 2018 vychádza moja nová kniha na tému Darujme si zdravie z prírody. Pobyt preto bude o liečivých rastlinách, bylinkách, poznávanie priamo v prírode, využitie, pestovanie, spracovanie.  Ako ma poznáte, budem hovoriť o rôznych súvislostiach o ktorých sa bežne nehovorí, aj o tom, ako sa dá vyliečiť z boreliózy bez návštevy lekára (ako inak, vlastná skúsenosť). Kurz sa bude konať v priestoroch lesnej záhrady a okolitej úžasnej prírody v Hrubom Šure. Bližšie informácie čoskoro.

September 22.09.2018 - jednodňový kurz na tému pestovania, spracovania a získavania zdravých nehybridných semien z vlastnej záhrady. budem zasa hovoriť aj o veciach a súvislostiach o ktorých sa bežne nehovorí (GMO, F1, semenárske koncerny...).  Pre podrobejšie infoemácie kliknite na link semienkový kurz .

Október: 12-14.10.2018 (termín je ešte v rokovaní) zážitkový predĺžený pobytový víkend navrhovania prírodných priestorov, vyvýšené záhony, kombinácie rastlín, bylinková špirála. Koná sa v priestoroch lesnej záhrady v Hrubom Šure aj s ukážkou prvkov. (koreňová čistička, prírodné kúpacie jazierko, bylinky, záhony, hydina, včely, agrokruhy a iné na 3 ha pozemku). Bližšie informácie čoskoro.

November: 24.11.2018 -  VYRÁBAME SI DOMA SAMI - Máte už dosť tej agresívnej chémie? Máte alergie, ktoré neprechádzajú? Ukážeme si ako si doma vyrobiť najbežnejšie veci do domácnosti, kuchyne a domácej lekárničky. Bez agresívnej chémie, z prírodných surovín. Podrobnejšie informácie tu: vyrabame-si-doma-sami

Takéto témy a termíny sa mi zdajú zmysluplné, aby ste mali v aktuálnom období roka najvhodnejšie informácie k svojim záhradám :-).  V každom kurze vám dávam veľkú časť zo seba.  Robím to rada a robím to úprimne, s vierou, že naučené veci budete používať a posúvať ďalej :-).

Pre aktuálne informácie prosím sledujte moju fcb stránku venovanú prírodným jedlým záhradám https://www.facebook.com/Prirodne.Jedle.Zahrady/, je to môj najrýchlejší nástroj na komunikáciu akýchkoľvek noviniek a zmien :-).

Spôsob prihlásenia:
Na kurz sa môžete prihlásiť mailom na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Do správy napíšte svoje meno a o aký kurz máte záujem.  Do predmetu správy napíšte Kurz.

Zaslaním vášho záujmu prostredníctvom mailovej správy si vás zapíšem, ale miesto záväzne potvrdím až po zaznamenaní zálohy za kurz (pri podrobnejšom popise je ku každému kurzu suma kurzu, výška zálohy aj ďalšie informácie uvedené). Tiež pošlem mailom podrobnejšie informácie k logistike.

Prosím na kurz sa prihlasujte iba v tom prípade, ak ste naozaj presvedčení, že sa plánujete kurzu aj zúčastniť.  Stojí ma pomerne veľa času administratíva spojená so zabezpečením kurzu. Času, ktorý by som mohla venovať oveľa zmysluplnejším činnostiam. 

Počet miest na mojich kurzoch v je obmedzený na maximálny počet 25 ľudí, aby som sa vám mohla individuálne venovať a preto strážim každú stoličku, ktorá v čase kurzu bude mať svojho "majiteľa".  

Pokiaľ máte veľký záujem o kurz v konkrétnom dátume, ale kurz je už plne obsadený, ešte sa môžete prihlásiť ako náhradník s tým, že počítajte s možnosťou, že môžete byť vyzvaní tesne pred kurzom.  Náhradníkom môžete byť iba raz...

Ďakujem za pochopenie, sledovaním týchto inštrukcií ma veľmi odbremeníte od administrácie za počítačom a budem sa môcť venovať ďalším inšpiráciám - aj pre vás :-).

Teším sa na všetkých priaznivcov prírodných záhrad :-).
Hanka

Vráťme prírodu do našich záhrad…

Označené v

Vyrábame si doma sami - kurz

VYRÁBAME SI DOMA SAMI - kurz

25.11.2017. Máte už dosť tej agresívnej chémie? Máte alergie, ktoré neprechádzajú? Ukážeme si ako si doma vyrobiť najbežnejšie veci do domácnosti, kuchyne a domácej lekárničky. Bez agresívnej chémie, z prírodných surovín.
Kliknite pre podrobný program.

Označené v

Garden books - Hanka Sekulova

  • aug 11, 2017
  • Zverejnené v Novinky

This item is for english reading people interesting in natural permaculture gardening.  Here you can find few words about my books with short content and my profile translated to english language.
Sorry for the mistakes, we translated this by our owns :-).

About author:
Hanka Sekulová (1964) comes from Bratislava, Slovakia. After graduating from the Faculty of Agronomy at the Agricultural University, she worked for several years at the Institute of Animal Physiology as a scientific intern in the discipline of Agricultural and Forestry Sciences. Since 2011 she began to fully concentrate on sustainable living in harmony with nature. Already several years she devotes to the natural systems, natural medicinal edible gardens and permaculture. She shares her knowledge and experience through advice, articles, books, workshops and courses. She promotes a healthy lifestyle free of chemical poisons, in harmony with nature. She applies her knowledge and experience in the family, which fully supports her in these activities. Hanka is married and has son Thomas (30) and daughter Miska (15). In her free time she devotes to healing plants, animals, horse riding, archery and her own development.
Since 2016 she regularly writes articles to the various external journals and have interviews in various magazines and radio broadcasts.

She is author of the books Darujme si zdravie z vlastnej záhrady (Donate the health from own garden to yourself) and Darujme si srdce z vlastnej záhrady (Donate the heart from own garden to yourself). 

In the first book Darujme si zdravie z vlastnej záhrady (Donate the health from own garden to yourself) you will learn how to create a natural edible, healing, sustainable jungle from your garden with lots of animals by imitation of natural ecosystems and by using edible, medicinal and otherwise useful plants. In the book you will gradually find not only more detailed explanation of what it is a natural edible healing permaculture garden, but Hanka Sekulová will also show you her own unique garden with all its peculiarities.

In the second book, Darujme si srdce z vlastnej záhrady (Donate the heart from own garden to yourself), she focused more on the practical aspects of creating a natural garden. The book contains a number of guidelines and descriptions of the various garden structures. Author by mild engaging way records her own experiences with farming of decorative productive poultry and bees, and introduces another unconventional forms of cultivation of healing plants, fruits and vegetables and also offers a tasty and useful recipes for their processing. Both books are interwoven by own stories, experiences, practices and experience with creating a healthy coexistence with the natural garden. Of course there is a variety of healthy recipes and a description of the author's most popular plants. The books Darujme si zdravie z vlastnej záhrady (Donate the health from own garden to yourself) and Darujme si srdce z vlastnej záhrady (Donate the heart from own garden to yourself) they complement themselve like yin-yang, each is written from a slightly different angle and contains valuable information.

Označené v

Jesenné kurzy 2017

KURZY JESEŇ 2017 
16. september a 7. október základný kurz navrhovania prírodných záhrad
17. september - semienkový kurz - získavanie, spôsoby, čo sú zdravé semená

Označené v

Naša prírodná jedlá liečivá záhrada s prvkami permakultúry obdržala 17. januára 2016 certifikát "Ukážková prírodná záhrada". Majitelia záhrad, ktorí majú túto plaketu, by mali svoju záhradu sprístupniť verejnosti 1 x do roka, minimálne v rámci akcie "Víkend otvorených parkov a záhrad". 

V roku 2017 tento otvorený víkend je v dátume 10-11.júna 2017.

Keďže o prehliadku našej záhrady je priebežne dlhodobo veľmi veľký záujem a naše možnosti sú veľmi obmedzené, naše súkromie je pre nás vzácne, rozhodla som sa, že spojím príjemné s užitočným a vyjdem v ústrety v prvom rade absolventom mojich kurzov.  Aby ste videli na živo, čo sme preberali teoreticky.
Prehliadka bude teda riadená a bude mať charakter nadstavbového kurzu nad absolvované kurzy, aby som nemusela vysvetľovať základné princípy fungovania prírodnej záhrady a mohla sa venovať podrobnejším a praktickým veciam. Aby kurz mal zmysel, optimálny počet ľudí na zmysluplnú prehliadku je 10, aby ste všetko pekne videli, počuli a nepostúpali :-).

OZNAM!!!
Milí moji prírodníci, musím pozastaviť ďalšie prihlasovanie, počkám, ako nabehnú úhrady už prihlásených, mám v tejto chvíli (14. apríla - dva dni od zverejnenia) prihlásených vyše 40 prírodníkov, viac naša záhradka (a ani my) za deň neutiahne... ďakujem veľmi pekne za obrovský záujem :-).

Termín:
10. júna - sobota 2017

Obsah praktickej prehliadky:
Ukážem a vysvetlím vám všetko, čo sa bude dať a stíhať, čo bude naša záhradka v tom termíne práve ponúkať :-)

Čas: doba trvania riadenej prehliadky je 1 hodina

1. skupina 10 ľudí: od 10.00 - 11.00
2. skupina 10 ľudí: od 11.00 - 12.00

3. skupina 10 ľudí: od 15.00 - 16.00
4. skupina 10 ľudí: od 16.00 - 17.00

Cena pre jednu osobu:
10,-EUR
Priestor v našej záhrade je obmedzený, pokiaľ chcete zostať dlhšie ako hodinu, je možné sa prihlásiť do dvoch skupín naraz

Miesto konania:
naša prírodná jedlá liečivá záhradka s prvkami permakultúry - držiteľka plakety Ukážková prírodná záhrada
Záhrada sa nachádza na adrese Lipová 6, Ivanka pri Dunaji
Našu prírodnú džungľu nájdete na konci Ivanky pri Dunaji, smer Zálesie, poznáte ju podľa toho, že je najzarastenejšia v širokom okolí... :-D

Pre koho je kurz (prehliadka) určený:
Pre absolventov niektorého z mojich kurzov 2016-2017, optimálne kurzov základného či pokročilého navrhovania prírodných záhrad

Počasie a inštrukcie:
Riadená prehliadka sa uskutoční za každého počasia, treba sa teda primerane obliecť.  Budeme začínať a končiť presne, aby sa nenarušil ďalší program, preto prosím o dochvíľnosť.  Ak budete meškať, sami sa pripravíte o časť informácií :-(.
Pokiaľ sa viete dohodnúť na spoločnej ceste a doprave bude to fajn, kvôli parkovaniu :-).

Obmedzenia:
Do našej záhradky nie je možný vstup so psíkom, z dôvodu našich ostatných zvierat. Tiež sa v našej záhrade nefajčí. Upozornenie pre alergikov, v záhrade sa vyskytujú včely a iné opeľovače :-). Pokiaľ prídete s dieťatkom, prosím ustrážte si ho, aby sa jemu, alebo našej záhradke niečo neprihodilo.

Dodatočná poznámka:
Pokiaľ ste absolvovali u mňa kurz, ale partner/partnerka nie, a máte pocit, že by v mnohom pomohlo ak by sa tiež mohol/mohla zúčastniť s vami prehliadky našej prírodnej záhrady, dobre súhlasím, ale mám podmienky: svojmu partnerovi/partnerke sami vysvetlíte základy, ktoré ja už vysvetľovať nebudem (tak a aspoň si to takto pekne zopakujete) a dáte na neho/ju pekne pozor dobre? Samozrejme bude ako druhá teda ďalšia osoba na prehliadke.

Spôsob prihlásenia:
Na kurz sa môžete prihlásiť mailom na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Do správy mi napíšte svoje meno, záujem o čas teda číslo skupiny a aký kurz máte absolvovaný (nech nemusím pracne vyhľadávať, toľko času nemám :-)).  Do predmetu správy napíšte Kurz-prehliadka záhrady.

Ostatné už dôverne poznáte: Zaslaním vášho záujmu prostredníctvom mailovej správy si vás zapíšem, ale miesto záväzne potvrdím až po zaznamenaní úhrady za praktický kurz/prehliadku.

Bankové spojenie je Všeobená úverová banka a.s., SK1002000000002464437154 s tým, že poprosím uviesť Meno, Priezvisko, počet osôb a adresu. Tiež poprosím uviesť čas, pre ktorý ste sa rozhodli. Nárazovo hromadne robím k platbám faktúry, pokiaľ potrebujete zaslať daňový doklad, prosím napíšte mi to.  Nech ma administratíva úplne nezahltí... samozrejme u mojej účtovníčky budú pripravené všetky. V tomto prípade, pravdepodobne urobím pre každú skupinu jednu hromadnú faktúru, nech sa nezapapierujem celkom dočista...
Neoznačené platby nebudem mať ako priradiť konkrétnemu záujemcovi o kurz!!! Prosím neposielajte úhrady bez prihlásenia sa vopred mailom...

Prosím na praktický kurz sa prihlasujte iba v tom prípade, ak ste naozaj presvedčení, že sa plánujete praktickej prehliadky aj zúčastniť.  Stojí ma pomerne veľa času administratíva spojená so zabezpečením kurzu. Času, ktorý by som mohla venovať oveľa zmysluplnejším činnostiam. Preto, ak sa nebudete z rôznych dôvodov môcť prehliadky zúčastniť, prikladám storno podmienky:

- zrušenie účasti: viac ako 14 dní vopred - vraciam celú sumu za kurz na účet
- menej než týždeň - suma za prehliadku prepadá, použijem ju na rozvoj dobrovoľných činností spojených so šírením myšlienky prírodných záhrad

Zrušenie účasti napíšte mailom, nie telefonicky, ani SMS. Pokiaľ sa nemôžete kurzu zúčastniť, napíšte mi čo najrýchlejšie na mailovú adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Do správy (v prípade nároku na vrátenie sumy za kurz alebo jej časti) uveďte svoje bankové spojenie.

Pokiaľ prehliadku budem musieť zrušiť z dôvodu vyššej moci (ochoriem, zraním sa...), hneď vám dám vedieť mailom a samozrejme vrátim plnú sumu za prehliadku.

Ďakujem za pochopenie, sledovaním týchto inštrukcií ma veľmi odbremeníte od administrácie za počítačom a budem sa môcť venovať ďalším inšpiráciám - aj pre vás :-).

Teším sa na všetkých priaznivcov prírodných záhrad a vôbec... teším sa, že vás všetkých znovu uvidím :-).

Hanka

Certifikáciu prírodných záhrad na Slovensku realizuje Centrum environmentálnych aktivít Trenčín v spolupráci s iniciatívou Natur im Garten spolkovej krajiny Dolné Rakúsko.
Podrobné informácie, ako aj podmienky sú opísané na webovej stránke www.prirodnazahrada.eu

Viac o prírodných záhradách som napísala tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/na-citanie-a-pozeranie/novinky/item/145-ukazkova-prirodna-zahrada
Viac o podujatí otvorených záhrad a parkov nájdete tu: http://vopz.sk/zahrady-parky
Viac o certifikácii prírodných záhrad a iné zaujímavosti, nájdete tu: http://www.prirodnazahrada.eu

Doplnenie po akcii: Prikladám fotografie z jednotlivých prehliadok našej ukážkovej prírodnej záhrady :-).

 

Označené v

Najčítanejšie

Zdravie zo záhrady-videoseriál-12.d…

25 dec 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-11.d…

08 dec 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-10.d…

11 nov 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-9.di…

14 okt 2016 Záhradné videá

Zdravie zo záhrady-videoseriál-8.di…

26 sep 2016 Záhradné videá

Facebook stránka