27 Sep, 2021 Posledná aktualizácia   6:22, Sep 22, 2021

Indický bežec-kačka predátor

Zverejnené v Hydina v záhrade
Čítať 101370 krát
Ohodnotiť túto položku
(14 hlasov)

V roku 2014 sa neuveriteľne premnožili všežravé slizniaky (plž španielsky). Keďže sa s nimi nedalo "rozmumne" dohodnúť, rozhodla som sa po zrelej úvahe (rozumej zožratej celej úrode) zaobstarať na našu prírodnú záhradu slimačieho (teda slizniačieho) predátora - kačky plemena Indický bežec. Kačičky sú spoločenský tvor, žijú v kŕdli, teda sme potrebovali zobrať najmenší kŕdlik, aspoň tri. Rozhodla som sa, že poskytneme domov trom kačacím dievčatám, to preto, lebo kačacie vajíčka sú po tepelnej úprave jedlé a tri kočky (pardon kačky) znesú viac vajíčiek, ako káčer :-).

Indický bežec (nie maratónec, ale kačka) je veľmi ľahké plemeno, ktoré sa chová skôr ako okrasné s pridanou hodnotou výborného likvidátora agresívnych slizniakov. Bonus k tomu, sú po tepelnej úprave jedlé vajcia. Navyše sú to klauni prezlečení do kačacej kože. Pozerať na ne je oveľa lepšie, ako na nič nehovoriace televízne programy.

A tak prišli k nám... Zuna, Luna a Duna. Ešte celkom neoperené, ale neuveriteľne ukričané a všetko komentujúce. Hlavne keď našli niekde dobre schovaného slizaniaka - hneď sme to vedeli, lebo tie radostné výkriky sa nedali prepočuť :-). Ale máme toleratných susedov, berú to ako dedinský kolorit, dokonca nám (teda našim kačičkám) nosili zo svojich záhrad vyzbieraných slizniakov, aby naše dámy mali stálu pochúťku. Naše slizniaky totiž po niekoľkých týždňoch boli zjedené v bruškách kačacích predátorov. Hovorili sme im "SLIMAČIE TRESTNÉ KOMANDO"

S našimi kačičkami je stále neuveriteľná zábava.  Sú zvedavé, všetko presnoria.  Žiaden zabudnutý kút záhrady im neujde - veď predsa tam je zalezených najviac fajnačiek :-).  

Kto si chce zadovážiť týchto výnimočných spoločníkov by mal pamätať na to, že kačičky plemena indický bežec sa dožívajú vraj až 20 rokov!!!  Teda žiadna zábavka na jednu sezónu...

Kačičky je potrebné dokrmovať hlavne v zimných mesiacoch.  V prírodnej záhradke si vedia veľa pochutín nájsť samé - občas sa napasú zelených lístkov, záhrada na prírodno poskytuje dostatok zaujímavej a pestrej potravy.  Potrebujú však aj našu starostlivosť - zateplený uzavretý kachník na zimu a noc, vodnú plochu (stačí aj bazénik) na čvachtanie a zapíjanie potravy, väčšiu záhradu na behanie a snorenie, dokrmovanie hlavne v období keď záhradka neposkytuje dostatok pestrej potravy, ochranu pred predátormi, našu lásku a pozornosť :-).

Kačičky zvládajú aj sneh a zimu, ale potrebujú suchú podstieľku do kachníka.  My sme používali slamu, ktorú sme menili podľa potreby.  V časoch najväčších mrazov sme nádobu s vodou na napájanie položili na výhrevnú podložku, aby nezamŕzala. Sneh sa Zune, Lune a Dune v zime veľmi nepáčil, radšej sa vyhrievali na podstieľke pri kachníku, ktorý sme umiestnili do voliéry zhotovenej z fóliovníka.

Naše kačičky tvoria spoločný zmiešaný kŕdeľ s tromi okrasnými malými sliepočkami - liliputkami.  Všetky spoločne stráži malý liliputí kohútik :-).  A vraj sa kačky so sliepkami neznesú... všetko sa dá, keď je vôľa :-). 

Naposledy zmenené štvrtok, 26 február 2015 18:37
Hanka

Dobrý deň, teším sa, že v tejto chvíli čítate moju webovú stránku. Volám sa Hanka, niekoľko rokov sa venujem prírodným jedlým a liečivým záhradám.  Všetky články a fotografie na tejto web stránke vznikli preto, aby vás všetkých inšpirovali a ukázali, ako sa dá žiť v záhradke v súlade s prírodou. 

Webstránka: www.prirodne-zahrady.sk

Galéria obrázkov

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka