30 Sep, 2020 Posledná aktualizácia   1:26, Sep 27, 2020

Hanka

Dobrý deň, teším sa, že v tejto chvíli čítate moju webovú stránku. Volám sa Hanka, niekoľko rokov sa venujem prírodným jedlým a liečivým záhradám.  Všetky články a fotografie na tejto web stránke vznikli preto, aby vás všetkých inšpirovali a ukázali, ako sa dá žiť v záhradke v súlade s prírodou. 

Kniha ŠKOLA PRÍRODNÝCH ZÁHRAD

  • sep 27, 2020
  • Zverejnené v Novinky

tlačená súhrná kniha ŠKOLA PRÍRODNÝCH ZÁHRAD

Škola prírodných záhrad v tlačenej knižnej podobe, na plnofarebných skoro 300 stranách, veľkosti A4. Kapitoly Navrhujeme, Budujeme, Rastliny, Pestujeme, Prirodzená ochrana, Včely a opeľovače, Hydina a iné malé zvieratá v malej prírodnej permakultúrnej záhrade. Kniha bude v limitovanom počte výtlačkov, pokiaľ chcete mať istotu že sa k vám dostane, prispejte prosím v kampani vytvorenej na podporu jej tlače. Od výšky príspevku sa odvíja môj dar zasa vám, v hodnote takej, aká je výška vášho príspevku, teda od knihy s podpisom, cez výber z mojich kurzov, až po individuálnu konzultáciu vášho záhradného priestoru s kurzom a knihou. Priatelia, kampaň je volená všetko alebo nič, teda tlač knihy sa zrealizuje pokiaľ projekt dosiahne cieľovú sumu. Pokiaľ nedostiahne, tak Startlab vám dary vráti a kniha sa touto cestou nevytlačí.

Bližšie informácie, ako aj možnosť prispieť na tlač knihy a tým si ju zároveň aj predobjednať, nájdete v priloženom linku, https://www.startlab.sk/projekty/1620-skola-prirodnych-zahrad/

Cena knihy bude 25,- EUR, v rámci podpornej kampane aj s poštovným a podpisom. 

Táto súhrná kniha vznikla, podobne ako všetky moje predchádzajúce knihy, na vnútorný popud podeliť sa s vami o ďalšie skúsenosti z našich dvoch certifikovaných prírodných záhrad, projektových návrhov, ktoré som pre vás roky vytvárala, rôznych skúseností z konzultácií vašich záhrad a, samozrejme, kurzov prírodných záhrad, ktoré robím od roku 2015.

Prečo som sa rozhodla vás opäť vpustiť do nášho záhradného súkromia? Pretože väčšina dnešných štandardných pozemkov je okolo 6 až 10 árov a ja by som vám na príklade našich dvoch prírodných jedlých liečivých záhrad, ktoré majú presne takúto veľkosť, rada ukázala, čo všetko je možné, a ako sa dá na malých pozemkoch nastoliť prírodná rovnováha bez chemických jedov.

O čom je kniha Škola prírodných záhrad

Kniha je súborným dielom série Školy prírodných záhrad, ktorá vyšla v zošitovom vydaní, ako sedem PDF e-publikácií vo formáte A4, ktoré popisujú každá na 88 stranách samostatné témy - Navrhujeme, Budujeme, Pestujeme, Rastliny, Prirodzená ochrana, Včely a iné opeľovače a Hydina a iné malé zvieratá v malej permakultúrnej prírodnej záhrade. Pripravovaná súhrná tlačená kniha obsahuje doplnené a upravené časti. Náhľad niekoľkých strán prikladám.


V akom stave sa kniha nachádza a aká je moja vízia?

Máme spojené všetky časti do jedného celku, vrátane fotografií. Pracujem na doplnení prehľadných tabuliek rastlín, kontrolujem po sebe textovú časť a vyberám, ktoré fotografie by som možno ešte zamenila za iné. Všetky fotografie použité v knihe sú z môjho súkromného archívu, väčšinu z nich som zvečnila pri sledovaní prírody a postupov v našich záhradách. Je navrhnutá obálka, pracuje sa na dotiahnutí celkovej grafiky knihy. Ešte nás čakajú textové korektúry a následne zalomenie knihy a príprava pre tlač. Množstvo vydaných výtlačkov, bude závisieť od úspešnosti tohoto projektu, za čo vám vopred veľmi pekne ďakujem. Všetky kroky by som veľmi rada stihla počas kampane tak, aby kniha mohla potešiť veľkých aj malých ako darček pod stromček.

Kniha bude na skoro 300 farebných obrázkových stranách, s množstvom fotografií, fotopostupov, nákresov a momentiek tak, ako mi to záhrada a jej rastlinná a živočíšna ríša, v tej chvíli dovolila.

Ako doplnok ku knihe vám môžu poslúžiť voľne dostupné videopostupy, ktoré sme natočili, aby vám prečítané postupy ožili pred očami pre lepšie pochopenie, a zapamätanie súvislostí. Nájdete ich na mojom youtube kanáli alebo webovej stránke www.prirodne-zahrady.sk.

Všetkým veľmi pekne z hĺbky svojej duše ĎAKUJEM za podporu

Hanka Sekulová

Kniha je doplnením pre kurzy v rámci ucelenej Školy prírodných záhrad http://www.prirodne-zahrady.sk/workshopy/item/223-skola-prirodnych-zahrad

Aktuálne kurzy nájdete tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/aktualne-kurzy

Jedlá "burina" alebo divoká zelenina z prírody na jar, poklady pŕhľavy a iné jedlé užitočné divé bylinky.

V roku 2019 som začala spolupracovať s STV na relácii Postav dom zasaď strom. V pokračovaní nášho miniseriálu o permakultúrnej záhrade budeme hovoriť o tom, čo robíme v prírodnej záhrade na jar a ako si záhrada poradila s listovou perinou ponechanou pod stromami, ako využiť zvyšky po presvetľovaní stromov a kríkov.

V reportáži, ktorá sa vysielala 16. mája .2020 na STV1 sme natáčali v apríli v našej druhej prírodnej menšej výukovej záhradke Hanka (to je záhrada v ktorej robím kurzy v rámci cyklu Škola prírodných záhrad). Rúška na tvárach boli predpísané z dôvodu corona opatrení.

Veľa súvislostí nájdete popísaných aj v mojich knihách, ktoré nájdete napríklad aj na Martinus.sk https://www.martinus.sk/authors/hanka-sekulova

Celú reláciu nájdete v priloženom linku z archívu, naša reportáž začína od 24 minúty sekundy: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14061

Prajem inšpiratívne pozeranie. Hanka Sekulová a www.prirodne-zahrady.sk

V reportáži budeme hovoriť o tom, čo robíme v prírodnej záhrade na jar a ako si záhrada poradila s listovou perinou ponechanou pod stromami, ako využiť zvyšky po presvetľovaní stromov a kríkov.

V roku 2019 som začala spolupracovať s STV na relácii Postav dom zasaď strom. V reportáži, ktorá sa vysielala 2. mája .2020 na STV1 sme natáčali v apríli v našej druhej prírodnej menšej výukovej záhradke Hanka (to je záhrada v ktorej robím kurzy v rámci cyklu Škola prírodných záhrad). Rúška na tvárach boli predpísané z dôvodu corona opatrení.

Veľa súvislostí nájdete popísaných aj v mojich knihách, ktoré nájdete napríklad aj na Martinus.sk https://www.martinus.sk/authors/hanka-sekulova

Celú reláciu nájdete v priloženom linku z archívu, naša reportáž začína od 24 minúty 30 sekundy: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14061/224436

Prajem inšpiratívne pozeranie. Hanka Sekulová a www.prirodne-zahrady.sk

1. mája 2020, čas 13.00-16.00. On-line interaktívny kurz na tému Prirodzená ochrana v prírodnej záhrade.
Čo všetko chránime v záhrade, čo sú to škodcovia, ako prizvať prírodu na spoluprácu, čo spôsobuje premnoženie škodcov a iné spôsoby ochrany bez použitia agresívnej chémie a postupov, ktoré nie sú v súlade s prírodou. Ako na premnožené vošky, slizniakov, ako nám vedia pomôcť osy, prečo sa netreba báť sršňov. Premnožené hlodavce a ako prilákať užovky. Ježko, krtko a iní zvierací pomocníci. Rastlinné výluhy, kučeravosť broskýň, múčnatka.
Doba trvania 3 hodiny. Cena za online kurz je 25,- EUR, a je vrátane mojej PDF e-knihy Prirodzená ochrana v malej permakultúrnej prírodnej záhrade. Pokiaľ e-knihu ktorá je k téme už máte, suma za samotný kurz je bez PDF publikácie 15,- EUR. E-kniha bude dostupná za zvýhodnenú cenu 10,- EUR len v rámci kurzu ako jeho štúdijná súčasť, inak je k dispozícii na vybraných internetových kníhkupectvách v sume 12,95,- EUR (Martinus.sk Martinus.cz). Pokiaľ už moju PDF e-publikáciu na túto tému máte, cena kurzu bez e-knihy je 15,- EUR.

Kurz bude interaktívny, budem veľa hovoriť a ukazovať, zdieľaním časti mojej obrazovky, prostredníctvom interaktívneho programu ZOOM. Časť kurzu bude ponechaná aj na vaše otázky. Budeme uzavretá virtuálna trieda, poprosím teda "školné" uhradiť tak, aby som ho najnejskôr deň pred kurzom mohla identifikovať a následne vám poslať mailom kľúč na prihlásenie sa do našej online triedy.

V prípade záujmu mi prosím napíšte mail na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. pošlem vám podrobnejší postup a tiež platobné údaje (VUB). Treba napísať tiež, či máte záujem o balík kurz s PDF publikáciou, alebo samotný kurz bez štúdijného materiálu.

Samotný kurz budem nahrávať, takže sa k nemu budete môcť kedykoľvek vrátiť podľa potreby.

Ďakujem za pochopenie, Hanka Sekulová
www.martinus.sk/authors/hanka-sekulova

 

Označené v

Kurzy v on-line verzii

Milí prírodníci, pristúpila som k doplneniu mojich klasických kurzov o kratšie on-line verzie, ktoré budú paralelne vedľa seba bežať aj s kurzami v našej triede a výukovej prírodnej záhrade.

Keďže prvý náš spoločný on-line kurz spôsobil, že ste si vyžiadali aj ďalšie on-line témy, rozhodla som sa, že keď už som si naštudovala celú aplikáciu a proces, tak teda pridám pravdaže aj ďalšie témy, podľa obdobia tak, aby boli aktuálne.

Doba trvania 3 hodiny. Cena za online kurz je 15,- EUR,- /účastník.

Pri niektorých on-line kurzoch je možné si kúpiť balíček, teda kurz vrátane príslušného štúdijného materiálu, čo je 88 stranová PDF e-kniha z cyklu Škola prírodných záhrad (PDF e-kníh je spolu 7 na rôzne témy, bližšie informácie tu: http://www.prirodne-zahrady.sk/na-citanie-a-pozeranie/novinky/item/182-e-knihy-skola-prirodnych-zahrad ).  E-kniha bude v rámci on-line kurzu dostupná za zvýhodnenú cenu 10,- EUR ako jeho štúdijná súčasť, inak je k dispozícii na vybraných internetových kníhkupectvách v sume 12,95,- EUR (Martinus.sk Martinus.cz).

Kurz bude interaktívny, budem veľa hovoriť a ukazovať, zdieľaním časti mojej obrazovky, prostredníctvom interaktívneho programu ZOOM. Časť kurzu bude ponechaná aj na vaše otázky. Budeme uzavretá virtuálna trieda, poprosím teda "školné" uhradiť tak, aby som ho najneskôr deň pred kurzom mohla identifikovať a následne vám poslať mailom kľúč na prihlásenie sa do našej online triedy. Tiež pošlem jednoduchý zrozumiteľný návod, ako si nainštalovať potrebnú aplikáciu a celý postup.

V prípade záujmu mi prosím napíšte mail na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. zapíšem si vás a následne vám pošlem podrobnejší postup a tiež platobné údaje (VUB). Treba napísať tiež, či máte záujem o balík kurz s PDF publikáciou, alebo samotný kurz bez štúdijného materiálu.

Samotný kurz budem nahrávať, takže sa k nemu budete môcť kedykoľvek vrátiť podľa potreby. Je to kvôli tomu, že pokiaľ si potrebujete odskočiť, alebo sa nestihnete pripojiť včas, môžete si celý kurz pozrieť zo záznamu. Záznam je iba pre účastníkov kurzu. Pokiaľ viete, že sa nemôžete zúčastniť, ale radi by ste mali záznam, treba sa riadne prihlásiť ako účastník.

Dostala som otázky, či je možné si zakúpiť záznam z kurzu aj spätne, pokiaľ ste sa nemohli zúčastniť a tému už tento rok nebudem opakovať. Áno, môžete, treba mi napísať mail.

Milí prírodníci, pokiaľ mi napíšte mail, sledujte prosím mailovú aj spamovú schránku. Nezabudnite dať do mailovej adresy pomlčku...

Momentálne vypísané témy:

ON-LINE KURZ PRIRODZENÁ OCHRANA V ZÁHRADE (termín 1.5.2020 prebehol)- Čo všetko chránime v záhrade, čo sú to škodcovia, ako prizvať prírodu na spoluprácu, čo spôsobuje premnoženie škodcov a iné spôsoby ochrany bez použitia agresívnej chémie a postupov, ktoré nie sú v súlade s prírodou. Ako na premnožené vošky, slizniakov, ako nám vedia pomôcť osy, prečo sa netreba báť sršňov. Premnožené hlodavce a ako prilákať užovky. Ježko, krtko a iní zvierací pomocníci. Rastlinné výluhy, kučeravosť broskýň, múčnatka.
Cena s príslušnou PDF epublikáciou 25,- EUR. Je možné zakúpiť aj samotný záznam, vrátane PDF.

VČELY A INÉ OPEĽOVAČE V ZÁHRADE - (Termín 15.5.2020 prebehol) - Téma je určená pre nevčelárov, pre začínajúcich a hľadajúcich základné informácie k alternatívnemu chovu. Podelím sa o informácie, ktoré som sama pracne hľadala. Vlastné skúsenosti, fotopostupy, alternatívne úle, zaujímavé informácie a súvislosti zo života včiel. Prečo potrebujeme opeľovače, ako si nasťahovať divé opeľovače, popis najznámejších. Význam sršňov, čo robia osy, ako si ubytovať čmele. Vhodné aj pre deti.
Cena s príslušnou PDF epublikáciou 25,- EUR. Je možné zakúpiť aj samotný záznam, vrátane PDF.

LIEČIVÉ RASTLINY ZO ZÁHRADY - (Termín 22.5.2020 môžete sa prihlásiť) - Milí prírodníci, z dôvodu pretrvávajúcich karanténnych obmedzení, som sa rozhodla klasický kurz v termíne 23.5. posunúť na piatok 22.5. a zmeniť na on-line verziu.
Ukážem vám, aké liečivé rastliny si môžete vypestovať v záhrade a tiež, ako ich spracovať a používať. Základná domáca prírodná lekárnička. Nebudem hovoriť encyklopedické informácie, ktoré si ľahko dohľadáte v dostupnej literatúre, alebo na internete. Budem hovoriť a ukazovať radšej to, o čom sa bežne nedočítate. Spôsobom jednoduchým tak, aby ste si podané informácie ľahko zapamätali. Tiež si popíšeme a premietneme, ako si vyrobiť univerzálny zdravý masťový základ. Budem sa venovať hlavne PRAKTICKÝM veciam. Cena je 15,- EUR. Je možné zakúpiť aj samotný záznam (táto téma je bez PDF).
V júni naplánovaný klasický liečivkový kurz už bude bez karanténnych obmedzení, Hanka Sekulová

HYDINA A INÉ OPEĽOVAČE V ZÁHRADE - (téma 29.5.2020 môžete sa prihlásiť) - Sliepky a kačky plemena indický bežec v záhrade. Fotopríbehy od znesenia vajíčka, cez vyliahnutie kuriatka až po dospelé sliepky. Čo potrebujú aby sa stali našimi pomocníkmi. Nároky na priestor a starostlivosť. Ježko ako pomocník, ako si ho prilákať a čo potrebuje. Vhodné aj pre deti.
Cena s príslušnou PDF publikáciou 25,- EUR. Je možné zakúpiť aj samotný záznam, vrátane PDF.

Pripravujem ešte na tento rok nasledovné on-line témy: Navrhujeme, Budujeme, Rastliny

Aktuálne vypísané témy a termíny nájdete v kalendári kurzov http://www.prirodne-zahrady.sk/aktualne-kurzy

Ďakujem za pochopenie, Hanka Sekulová
www.martinus.sk/authors/hanka-sekulova

 

Označené v

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka