25 Feb, 2020 Posledná aktualizácia   5:30, Feb 19, 2020

Zakladáme prírodnú záhradu

Hanka Sekulova Radio Regina Zakladame prirodnu zahradu Hanka Sekulova Radio Regina Zakladame prirodnu zahradu
Zverejnené v Médiá
Čítať 202 krát
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Rádio RTVS Regina Západ. Seriál na pokračovanie na tému Zakladáme prírodnú záhradu od 15.2.2019

Od pondelka do piatku budeme so Soňou Jurikovou radiť, ako si založiť prírodnú záhradu, akým chybám sa vyhnúť a tiež, na čo si dať pozor. Lekcia prvá sa začína: vysvetlime si rozdiel medzi permakultúrnou a prírodnou záhradou. 

Pondelok:
Než si vyhrnieme rukávy a pustíme sa do zakladania záhrady, mali by sme si teda urobiť predstavu, či ju chceme smerovať viac na čisto prírodnú záhradu, alebo v nej zrecyklujeme aj staré pneumatiky, starý koberec ako podložie pre jazierko, prípadne si postupne vybudujeme orechovisko alebo jedlý les.

O prírodných záhradách sa niekedy hovorí ako o záhradách pre lenivcov, pretože namiesto odstraňovania lístia ho nechávajú v kôpkach pod stromami alebo na záhonoch, namiesto postrekov si volajú zvieracích pomocníkov. Ale žarty bokom – prírodné záhrady si tiež vyžadujú starostlivosť a hlavne v prvých rokoch od založenia hlavne dobrú pozorovaciu schopnosť a rozvahu pri výbere. Prečo, to vysvetľuje odborníčka Hanka Sekulová, ktorú navštívila Soňa Juriková.

Utorok:
Tento týždeň radíme, na čo si dať pozor pri zakladaní prírodnej záhrady. Dnes sa Soňa Juriková s odborníčkou Hankou Sekulovou zamerajú na to, že v prírodnej záhrade si od škodcov môžeme pomôcť aj tak, že vhodne nakombinujeme vedľa seba rastliny. A samozrejme, v prírodnej záhrade málokedy chýba bylinková špirála vytvorená napr. z kameňov, ktorá poskytuje priestor pre rast rôznych druhov rastlín.

Streda:
Tento týždeň sme sa zamerali na prírodné záhrady. To sú také, v ktorých sa nepoužívajú chemické postreky ani chemické hnojivá. Myšlienka dobrá, ale ako potom vyzerá úroda? Aj o to sa zaujímala Soňa Juriková, ktorá sa na ochranu úrody pred škodcami spýtala odborníčky Hanky Sekulovej.

Štvrtok:
Od pondelka radíme záhradkárom, ktorí by si chceli vybudovať alebo prispôsobiť záhradu v duchu prírodných záhrad. To sú také, ktoré namiesto postrekov používajú zvieracích pomocníkov a proti škodcom bojujú napríklad aj vhodnou kombináciou rastlín. Aké triky a finty sa najviac osvedčili skúsenej záhradníčke a lektorke Hanke Sekulovej? Na to sa jej spýtala Soňa Juriková.

Piatok:
Ak sa aj nepustíte do úplne prírodného záhradníčenia, možno sa vám aspoň pár z nich osvedčí aj v tých klasických úžitkových záhradkách. 

Hanka
----------------------------------------------------------------------------------------------


 

Všetky časti nájdete ako prílohy alebo ich môžete nájsť v archíve rádia Regina západ, alebo priamo kliknutím na tento link:
https://reginazapad.rtvs.sk/relacie-a-rubriky/dobra-rada/187511/zakladame-prirodnu-zahradu


 

 

Naposledy zmenené streda, 29 máj 2019 16:20
Stiahnuť prílohy:

Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme v…

05 jan 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - sadíme na …

03 jan 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - semená zo …

02 jan 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

01 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka