27 Sep, 2021 Posledná aktualizácia   6:22, Sep 22, 2021
Prečítané: 24533 timesx

Milí prírodne zmýšľajúci,

Ponúkam viac možností spolupráce na vytvorení, prípadne dotvorení Vašej budúcej prírodnej jedlej oázy.

Rada by som napísala, že telefonické, chatové alebo mailové individuálne poradenstvo bez bližšieho poznania vášho zámeru a priestoru nerobím, bolo by to odo mňa nezodpovedné. Na mojich kurzoch a individuálnych konzultáciách, mám pre vás vyhradený svoj čas, kedy sa venujem iba vám. Ďakujem veľmi pekne za pochopenie. 

Viem Vám pomôcť s navrhnutím menších priestorov, ako sú predzáhradky, bylinkové záhony, cez väčšie záhrady až po niekoľko hektárové pozemky (niektorí poznajú pojem "rodové statky"). Navrhujem prírodné jedlé a liečivé záhrady, vo svojich návrhoch používam hlavne jedlé a liečivé rastliny s ohľadom na existujúcich a potenciálnych budúcich zvieracích prisťahovalcov.  Niekoľko rokov sa však už vyhýbam návrhom na kľúč, pretože vás tým pripravím o vaše vlastné tvorenie. Pokiaľ ma nahovoríte na spoluprácu s navrhovaním vášho pozemku, počítajte s tým, že vás nenechám len tak odpočívať, ale vás čo najviac vtiahnem do deja samotného tvorenia. 
Pre tých, ktorí uvažujete nad návrhom záhrady (alebo iného prírodného priestoru) napíšem rokmi overený postup, ktorý sa mi veľmi osvedčil.
Doporučujem teda nasledovný postup v poradí: webová stránka, fcb stránka prírodné jedlé záhrady, videá, moje knihy, kurzy.  Keď ste po kurzoch, veľakrát postačí už len doladenie v rámci konzultácie, čo je vo výsledku zasa oveľa menej, ako keby som vypracovala štúdiu alebo projekt. Vy ste spokojní, že ušetríte investície, že sa niečo naučíte a pochopíte a ja zasa, že som vás naučila ako svoj priestor vnímať a nakazila vás vírusom Príroda, ktorý budete ako bacilonosiči šíriť ďalej :-). 

Kurzy:

Mali by ste vedieť, že vy sami ste najlepšími tvorcami svojho sveta a teda aj svojej záhrady, hospodárstva, balkóna, terasy či rodového statku. Preto sa snažím vás najskôr naučiť základné fungovanie a rozmiestnenie prvkov, zákonitosti, ktoré v prírodných záhradách vládnu.  Aby ste si vy sami vedeli navrhnúť svoj prírodný priestor, aby ste ho pochopili a aby ste sa s ním čo najskôr spojili a spolupracovali. 
Pochopením prírodných princípov budete mať bližšie k pochopeniu seba samých a s radosťou budete tieto myšlienky šíriť ďalej tak, ako sa prirodzene šíria semienka rastlín do svojho okolia.  Aby vyklíčili a premenili svoje okolie na krásny prírodný priestor plný života a zdravia :-).
V roku 2019 som zostavila cyklus na seba nadväzujúcich a dopĺňajúcich sa kurzov v rámci Škola prírodných záhrad http://www.prirodne-zahrady.sk/workshopy/item/223-skola-prirodnych-zahrad , tento ucelený cyklus kurzov sa mi osvedčil, preto v toto duchu pokračujem aj pre ďalšie sezóny. Kurzy neustále modifikujem a vymýšľam nové postupy, ako vám čo najnázornejšie vysvetliť a ukázať fungovanie v prírodných záhradách. 

E-knihy
Ako štúdijný doplnok nielen ku kurzom Školy prírodných záhrad som napísala e-publikácie.  Všetky časti sú dostupné  v elektronickej forme PDF na Martinuse (sk aj cz). Prosím pozrite si ukážku s obsahom ku každej mojej e-publikácii je na Martinuse voľne na stiahnutie. V procese výroby je ucelená tlačená kniha Škola prírodných záhrad.

Aktuálny kalendár mojich kurzov nájdete na stránke http://www.prirodne-zahrady.sk/aktualne-kurzy

Knihy:

Myšlienku prírodných jedlých liečivých udržateľných systémov sa snažím šíriť rôznymi spôsobmi.  Na tému prírodných jedlých liečivých záhrad som napísala knihy, ktoré je možné zakúpiť vo všetkých kníhkupectvách Darujme si zdravie z vlastnej záhrady a Darujme si srdce z vlastnej záhrady.   Sériu dopĺňajú kniha o využití jedlých plodov zo záhrady v kuchyni a domácnosti a kniha o liečivých rastlinách nielen zo záhrady.

Iná osveta:

Píšem články do časopisov, natáčame rôzne zaujímavé videá, v ktorých zachytávame aktuálne, čo sa v našej prírodnej záhrade deje, ako niektoré veci robíme a ako fungujú. Vštky videá nájdete na mojom youtube kanáli, alebo aj na tejto webovej stránke.
Absolvovala som šnúru besied po slovenských knižniciach a spoločenských zariadeniach. O prírodných záhradách rozprávam v časopisoch, TV a rozhlasových reláciách (na rôznych staniciach). Realizujem rôzne kurzy a workshopy. http://bio-ekozahrady.sk/o-mne

Konzultácia - poradenstvo:


Je vhodná pre vás, pokiaľ sa potrebujete iba poradiť a trochu usmerniť Vaše predstavy, prípadne nemáte celkom istotu čo by bolo na Váš pozemok najvhodnejšie.
Keď sa rozhodnete pre konzultáciu, viem prísť k Vám na pozemok, aby sme spoločne našli najvhodnejšie riešenie.

Štúdia - jednoduchý návrh hlavných prvkov a výsadby:
Štúdia je vhodná pre Vás, pokiaľ si potrebujete predstaviť a utriediť základnú predstavu Vašej budúcej jedlej záhrady v celkoch, to znamená v ktorej časti pozemku sa budú nachádzať konštrukčné prvky, ako budú umiestnené v súvislosti s rastlinstvom, svetovými stranami, rôznymi biotopmi...  Štúdia tiež obsahuje systémové umiestnenie výsadby, bez určenia konkrétnych druhov (to znamená ovocný sad, alebo tvrdý sad, lesné zátišie, živý jedlý plot, kvetinová lúka, vodný biotop a podobne). Súčasťou je umiestnenie kostrových stromov.  Súčasťou štúdie nie je zoznam rastlín, textová časť ani výsadbový plán.

Skôr, než sa posadíme spoločne aby sme vytvorili štúdiu Vášho pozemku,  je dobré sa zamyslieť nad nasledovnými otázkami: kto všetko bude priestor využívať, aká je Vaša predstava - čo všetko má budúca záhrada ponúkať, na čo všetko má slúžiť, ako sa v nej chcete cítiť, aké rastliny by ste v nej radi videli, akých zvieracích spoločníkov bude priestor hostiť a tak ďalej... čím budete mať jasnejšiu predstavu ako má Vaša jedlá lesná záhrada vyzerať, tým, budeme môcť spoločne naplniť Vaše sny.

Podrobný projekt:

Pokiaľ máte jasnú predstavu o tom ako Vaša jedlá záhrada má pôsobiť, na čo a pre koho má slúžiť ( a veľmi podstatné je - pokiaľ ste sa na tejto predstave zhodli so všetkými členmi rodiny ako budúcimi tiež užívateľmi záhrady), ale neviete čo kde správne umiestniť, potom je pre Vás najvhodnejší podrobne rozpracovaný projekt -  návrh dizajnu prírodnej jedlej záhrady.

Projekt je podrobný a obsahuje okrem podrobného návrhu dizajnu tiež zoznam rastlín, výsadbový plán (najčastejšie v mierke 1:100, prípadne navhodnejší formát na manipuláciu),  Vo výsadbovom pláne je zadefinovaný presne každý strom a ker.  

Projekt štandardne neobsahuje trvalkovú podsadbu k stromom a kríkom.  Pri novozaložených záhradách sa podsadba z praktického hľadiska rieši až v 2. etape (teda o 5-8 rokov neskôr, keď stromy a kry podrastú a vytvoria rôzne potrebné biotopy). 

Orientačné ceny:

Individuálne poradenstvo: Akékoľvek individuálne poradenstvo, prípadne akákoľvek aj realizačná pomoc z oblasti ktorej sa venujem, záhrady, liečivé rastliny, recepty a iné,  je v jednotnej sume 40,- EUR/hodina plus cestovné náklady 0,30,- EUR/km od Ivanky pri Dunaji, prípadne je možná cez aplikáciu ZOOM.

Zvyčajne treba počítať s dĺžkou trvania 2-3 hodín podľa zložitosti a rozsahu.
Je možné odkonzultovať aj Vami pripravený návrh v mojej kancelárii, prípadne on-line prostredníctvom aplikácie ZOOM, ktorá umožňuje interaktívne zdieľanie obrazoviek.  V takomto prípade dopravné samozrejme odpadá, ale úhrada za samotnú konzultáciu sa realizuje vopred.  Najlepšie je kontaktovať ma najskôr mailom.

Štúdia: Cena sa odvíja podľa veľkosti pozemku a stupňa zložitosti.  Cenu počítam 25,- EUR/ár plochy celého pozemku, plus zakreslenie, kompletovanie podkladov a cestovné do 5km, teda +  50,- EUR/štúdia.
Projekt: Cena sa odvíja podľa veľkosti pozemku a stupňa zložitosti.  Cenu počítam 50,- EUR/ár plochy celého pozemku, plus zakreslenie, kompletovanie podkladov a cestovné do 5km, teda +  50,- EUR/projekt. 

Toto platí pre menšie pozemky, teda do 20 árov.  Pri rozlohe väčšej ako 20árov je cena za štúdiu a projekt predmetom dohody, podľa zadania a požiadaviek.

Realizácie:

Veľa ľudí sa ma pýta, či robím aj samotné realizácie na kľúč.  Množia sa majitelia pozemkov so záujmom o pomoc pri realizácii.  Je mi ľúto, ale ja osobne v súčasnosti nemám časové ani fyzické kapacity na realizácie mimo našich vlastných záhrad. A okrem toho vás nechcem pripraviť o vašu vlastnú  radosť z tvorenia. Snažím sa na svojich kurzoch naučiť vás  osvedčené postupy a návody tak, aby ste si vedeli od začiatku sami vytvoriť vašu záhradnú oázu. V prípade vyhotovenia projektu je súčasťou výsadbový plán, podľa ktorého je zrozumiteľné, čo a kam zasadiť.

V prípade bližšieho záujmu ma prosím kontaktujte mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. ,  ďakujem.

Teším sa na naše spoločné TVORENIE,

Hanka Sekulová :-D

View the embedded image gallery online at:
http://prirodne-zahrady.sk/ako-pracujem#sigProId4eb24a6cb8


Najčítanejšie

Postav dom zasaď strom - jedlý živý…

28 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - spoločenst…

20 máj 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jar v prír…

27 apr 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - jedlá buri…

01 mar 2020 Záhradné videá

Postav dom zasaď strom - budujeme p…

06 jan 2020 Záhradné videá

Facebook stránka